Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

despre Inchizitie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc pentru raspunsuri ,draga Maria!

Inchizitia nu este justificata din punct de vedere crestin,asta spune multe! Multumesc pentru sinceritate.

Indiferent de confesiunea religioasa din care facem parte ,sinceritatea si adevarul denota ca-L CAUTAM PE DUMNEZEU DIN TOATA INIMA! Domnul sa te binecuvinteze!

 

multumesc pentru multumiri dar ma intreb daca ai si inteles ceva

ceea ce am spus nu a fost doar parerea mea personala, ci a Bisericii

de ce mie imi multumesti, dar continui sa arunci cu pietre in Biserica Catolica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu vorbesti despre Inchizitia actuala din Biserica Catolica?!?

nuuuu ... tocmai asta spuneam ... ca nu vorbim despre biserica catolica actuala ci despre cea din trecut care agreea inchizitia...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MariaB observ cum prezinti cu atata dezinvoltura situatia unui popor care pe cat a fost de mediatizat a fost si ramane cel mai putin cunoscut popor.

Zici tu:...nu aveau cum sa se gandeasca...ma umfla rasul... :cheer: ...saracii evrei...nestiutorii de ei...Pentru informarea ta MariaB evreii au facut si desfacut lumea...indiferent de care nivel social vorbim. Este o ineptie sau chiar un pleonasm sa spui ca ei nu au stiut. 8) Sunt poporul MASTER

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prezinti cu atata dezinvoltura situatia unui popor care pe cat a fost de mediatizat a fost si ramane cel mai putin cunoscut popor.
de tine!

 

Zici tu:...nu aveau cum sa se gandeasca...ma umfla rasul... 8) ...saracii evrei...nestiutorii de ei... evreii au facut si desfacut lumea...indiferent de care nivel social vorbim.
te umfli degeaba!

este vorba de evreicele abia iesite de sub ocupatia araba...

 

dar eu vorbeama aici despre Inchizitie

 

daca vrei sa vorbim despre evrei, deschide un alt topiic si vino cu idei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
lozinci si prejudecati!

am propus sa discutam aici despre Inchizitie fara prejudecati!!!!!!!!!!!!!!!

da!

acum alti oameni reprezinta Biserica!

de ce sa ramanem la imaginea celorlalti?

 

 

De ce lozinci?

 

Dumnezeu sa ierte ce a facut inchizitia, dar tare ma tem ca o sa isi arate coltii din nou.

 

Cei care conduc biserica acuma, interes tot puterea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc pentru multumiri dar ma intreb daca ai si inteles ceva

ceea ce am spus nu a fost doar parerea mea personala, ci a Bisericii

de ce mie imi multumesti, dar continui sa arunci cu pietre in Biserica Catolica?

A spune adevarul despre o anumita perioada de intuneric, din viata Bisericii (indiferent care ar fi) ,nu inseamna a arunca cu pietre! De fapt asta este si tema propusa "Inchizitia"!

Tu ai aruncat cu pietre ,cand ai zis: "ca nu se justifica din punct de vedere crestin" actiunile Inchizitiei?

Cred ca cei care au drac ,din orice Biserica ,trebuie descoperiti si astfel de actiuni sa nu se mai repete in Biserici crestine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca cei care au drac ,din orice Biserica ,trebuie descoperiti si astfel de actiuni sa nu se mai repete in Biserici crestine!

Cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu sa ierte ce a facut inchizitia, dar tare ma tem ca o sa isi arate coltii din nou.
ai grija cade ce ti-e teama nu scapi!

eu nu ma tem - si am astfel mult mai mult timp sa ma gandesc la lucrarea lui Dumezeu cu mine

 

Cred ca cei care au drac ,din orice Biserica ,trebuie descoperiti si astfel de actiuni sa nu se mai repete in Biserici crestine!
si de ce nu crezi ca asa se si intalmpla?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum?

 

Poti sa-i cunosti dupa roada lor!

Poate sa existe darul deosebirii duhurilor,in Biserica ,si atunci sunt descoperiti!

Punandu-i in lumina Scripturii!

 

Poate ca-i o limba straina si nu intelegi,as fi bucuros sa te ajut.

Tin sa te anunt insa, ca nu mai raspund la acuze!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti sa-i cunosti dupa roada lor!

Poate sa existe darul deosebirii duhurilor,in Biserica ,si atunci sunt descoperiti!

Punandu-i in lumina Scripturii!

Dar tot tu (ca persoana) esti cel care decifreaza si interpreteaza Biblia, deci tot de tine tine descoperirea (ne)vinovatiei lor.

Poate ca-i o limba straina si nu intelegi,as fi bucuros sa te ajut.

Tin sa te anunt insa, ca nu mai raspund la acuze!

Nu e deloc o limba straina. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×