Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Profilul omului implinit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Implinit in primul rand in raport cu el insusi, apoi in raport cu ceilalti in cea mai mare parte a timpului.

 

Poate fi notiune puerila, dar e cea pe care o foloseste Maslow.

 

 

pentru a face o comparatie, iti trebuie un termen de comparatie - a te compara cu tine insuti e ca si cum l-ai intreba pe directorul de la mcdonalds daca ii place meniul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru a face o comparatie, iti trebuie un termen de comparatie - a te compara cu tine insuti e ca si cum l-ai intreba pe directorul de la mcdonalds daca ii place meniul

 

1. Poate unui director de mc ii plac restaurantele rafinate si nu mancarea de serie. Numai in Romania Mc inseamna ceva. In vest la Mc mananca numai studentii saraci pentru ca e cel mai ieftin meniu. Iar functionarii prefera mici restaurante. De ce crezi ca un director de Mc trebuie neaparat sa fie indragostit de meniul sau. S-ar putea sa il urasca.

2. Ne putem compara cu noi insine. Cu ceea ce am fost in trecut si ceea ce suntem acum sau ce vom putea fi. Poti sa compari diferitele ipostaze ale personalitatii tale (idealuri, ambitii, valori care se structureaza in stadii evolutive). Avem tendinta gresita de a ne vedea ca un monolit care nu evolueaza. Realitatea psihicului este mai fluctuanta si compartimentata decat credem sau ne place sa ne percepem. Freud imparte psihicul in 3: sine, eu, supraeu (modelul structural). Acestea 3 se pot compara intre ele.

Skinner spune ca personalitatea e o colectie de patternuri comportamentale. Si aceste patternuri se pot compara intre ele.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Poate unui director de mc ii plac restaurantele rafinate si nu mancarea de serie. Numai in Romania Mc inseamna ceva. In vest la Mc mananca numai studentii saraci pentru ca e cel mai ieftin meniu. Iar functionarii prefera mici restaurante. De ce crezi ca un director de Mc trebuie neaparat sa fie indragostit de meniul sau. S-ar putea sa il urasca.

2. Ne putem compara cu noi insine. Cu ceea ce am fost in trecut si ceea ce suntem acum sau ce vom putea fi. Poti sa compari diferitele ipostaze ale personalitatii tale (idealuri, ambitii, valori care se structureaza in stadii evolutive). Avem tendinta gresita de a ne vedea ca un monolit care nu evolueaza. Realitatea psihicului este mai fluctuanta si compartimentata decat credem sau ne place sa ne percepem. Freud imparte psihicul in 3: sine, eu, supraeu (modelul structural). Acestea 3 se pot compara intre ele.

Skinner spune ca personalitatea e o colectie de patternuri comportamentale. Si aceste patternuri se pot compara intre ele.

 

esti prea aprinsa pentru binele tau public

si personal .... :unsure:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti prea aprinsa pentru binele tau public

si personal .... :unsure:

deviezi discutia de la idei la persoana. Sa continuam discutia in mod civilizat, rezumandu-ne la idei.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce e aia "om implinit" ?

 

in raport cu CE ?

in raport cu CINE ?

in raport cu "cand" ?

 

e o notiune copilareasca - asta ca sa pastrez dialogul in limite "civilizate" ...

Ei na... un om implinit e un om care se simte bine. Cand eram copil eram un om implinit, desi nici macar nu eram prea constient de mine.

Iar despre criteriile postate la inceputul topicului, le indeplinesc aproape pe toate, dar nu ma simt nici pe departe implinit, tocmai pentru ca nu sunt o persoana sociabila, iar asta e probabil cel mai important aspect din viata noastra. Probabil o persoana sociabila, fara tot felul de alte caracteristici fitoase din cele enumerate la inceput, e mai implinita decat omul implinit din acea descriere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii oameni sunt entitati. Eu, de exemplu. Entitatile insa fac parte din grupuri doar periodic si pe perioade scurte.

Raportarea la tine insuti are la baza un sistem de valori si insusiri pe care vrei sa ti le perfectionezi.

Multi oameni nu inteleg conceptele astea pentru ca functioneaza ca zergii din Starcraft - sunt parte a ceva, fara sa isi dea seama, in afara acelui ceva ei nu exista, deci nu sunt entitati.

 

Omul implinit este cel ce si-a setat teluri pe care le-a putut atinge si le-a atins, setandu-si mai departe alte teluri realizabile si lucrand in atingerea lor. Evident ca este omul care se simte bine cu el insusi. Ca bonus, un om care se simte bine cu el insusi, in general ii va face si pe cei din jur sa se simta bine alaturi de el, atat cat sta intr-un grup.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urmand indemnul Hypathiei am incercat sa citesc ce mi-a recomandat. Din pacate, stau prost cu engleza si n-am inteles totul asa cum mi-as fi dorit. Drept urmare, am inceput sa scormonesc pe net sa caut ceva in romana. Asa am dat peste asta.

http://www.psih.uaic.ro/~sboncu/romana/Curs_psihologie_sociala/Curs20.pdf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×