Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Respectul pentru cei din jur

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ana, tu ai mare dreptate. Singurul lucru care-l determina pe un om sa nu cada mereu si mereu in aceleasi greseli este sa constientizeze. Constientizand el nu mai trebuie constrans, face ceea ce trebuie sau renunta la a face ceea ce nu trebuie din proprie initiativa.

Exact! :hi:

 

Si o sa incerc ca adaptez situatia mea ca sa se inteleaga mai clar ce am vrut sa spun.

 

Obisnuiam sa imi las hainele insirate peste tot.De fiecare data,mami ma avertiza:"Ti-am spus sa nu iti mai lasi hainele insirate!".Ce-i drept,nu mi-am corectat comportamentul din prima,dar daca mami nu mi-ar fi spus ca o deranjeaza sa vada dezordine eu nu as fi stiut asta si deci nu as fi modificat nimic la prostul meu obicei.

Care este rezultatul observatiilor repetate?Acum am grija ca hainele mele sa fie intotdeauna la locul lor.

 

In schimb,un vecin s-ar putea sa renunte din prima la batutul tobelor la ore nepotrivite, dupa primul avertisment respectuos si amabil.Oamenii nu sunt reticenti cand sunt tratati frumos(ca tot vorbeam de respect :doh: ).

Editat de Ana1996

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In schimb,un vecin s-ar putea sa renunte din prima la batutul tobelor la ore nepotrivite, dupa primul avertisment respectuos si amabil.Oamenii nu sunt reticenti cand sunt tratati frumos(ca tot vorbeam de respect :doh: ).

Ar fi bine daca ar functiona cum zici tu. Asta vara se auzeau intruna manele de la unii. Pana la urma m-am dus la ei la usa sa le spun sa dea incet. Ia ghici. I-am vazut cand se uitau pe vizor, dar nu mi-au deschis usa. Zi tu, cum procedezi in astfel de cazuri ? E plina lumea de ei. M-am plictisit sa le tot zic. Alt exemplu. Alt coleg asculta mereu muzica tare. Aproape in fiecare noapte trebuie sa ma duc sa ii zic sa dea mai incet. Oare mintea aia a lui nu proceseaza informatia un pas in plus si sa ajunga la concluzia: "colegul se culca dupa o anumita ora. Ar fi bine sa las muzica incet dupa acea ora." ? Dar nu... eu tot trebuie sa continui sa ii zic.

Sau acum vreo 2 ani. Tot la fel, ascultau aia de langa muzica tare. Un coleg cu care ma intelegeam bine, s-a dus sa le zica. Crezi ca rezultatul a fost ca au dat muzica incet imediat ? Nu. Ci a trebuit sa se certe cu ei. Mi-era sa nu inceapa sa se bata...

Parca zici ca-s niste animale turbate care daca nu isi urla animalitatea prin muzica lor, se simt nesemnificativi in lumea asta. Asta vara din vreo 4 locuri in jurul apartamentului meu se auzea muzica, in principal manele. Vreau si eu sa stau linistit, sa citesc o carte de povesti, ascultand cum ciripesc pasarile pe afara. Dar nu, ei trebuie sa se simta cineva, si prin asta sa te chinuie continuu...

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu in ultimul an la camin aveam o colega in anul 1 care asculta Parazitii, si culmea, la calculatorul meu :)

 

Iar eu care 5 ani n-am zis nici da-te mai incolo unei colege, n-am mai putut, simteam ca ma umplu de furie, si i-am zis sa asculte cand nu sunt de fata, ca mai si lucram si ma intorceam la 11 noaptea. Iar ea a zambit, credea ca nu vorbesc serios. Si m-am uitat urat la ea, si s-a conformat, dupa ce a zis, sa asculte pana la capat frumusetea de melodie.

 

Si as mai da exemple, dar sa nu monopolizez discutia :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot e liber..

 

Si mai era o colega tot atunci, care s-a despartit de prieten. L-a lasat la noi in camera si ea s-a refugiat in alta camera, cu alt tip. Sa vezi drama. Eu singura acasa cu cel parasit. A plans toata noaptea, a implorat, m-a trimis s-o chem sa vorbeasca, a luat un cutit de bucatarie si a zis ca se sinucide.. Mama ce nervi beton aveam pe atunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ana, tu ai mare dreptate. Singurul lucru care-l determina pe un om sa nu cada mereu si mereu in aceleasi greseli este sa constientizeze. Constientizand el nu mai trebuie constrans, face ceea ce trebuie sau renunta la a face ceea ce nu trebuie din proprie initiativa.

 

Constientizarea este primul pas doar, urmeaza gasirea unei solutii pentru a face o schimbare in comportament. Cu alte cuvinte nu este suficient sa constientizezi este necesar sa si faci ceva cu ceea ce ai aflat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu alte cuvinte nu este suficient sa constientizezi este necesar sa si faci ceva cu ceea ce ai aflat.

Trebuie să mai ai şi puţină voinţă să faci schimbarea.

 

Ar fi bine daca ar functiona cum zici tu.

No,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inclin sa cred ca foarte multi dintre cei care dau dovada de lipsa de respect pentru cei din jur, constientizeaza de cat de nesimtiti sunt.Ei pur si simplu ignora cu desvarsire aceste reguli de conduita.<BR>Din pacate traim in zilele in care respectul a inceput sa se impuna prin lege (in adevaratul sens al cuvantului) sau cea a junglei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

recunosc ca uneori sunt tare nesimtita si imi face placere -_- , uneori a fi nesimtit inseamna a strivi un alt nesimtit cu aceeasi greutate...sau peste...alteori ma protejeaza, cred ca are rolul ei in stabilirea echilibrului..urasc cuvantul asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

recunosc ca uneori sunt tare nesimtita si imi face placere -_- , uneori a fi nesimtit inseamna a strivi un alt nesimtit cu aceeasi greutate...sau peste...alteori ma protejeaza, cred ca are rolul ei in stabilirea echilibrului..urasc cuvantul asta...

 

De obicei "nesimtirea", cum o numesti tu, nu se manifesta in raport cu o persoana la fel de tare ci in raport cu o persoana mai slaba pentru o poti domina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de obicei eu stiu mai bine cum sunt si cum reactionez/procedez....dar sunt nesimtita si in felul ala uneori...toata lumea este macar ocazional sau inconstient dar nu toata lumea recunoaste...asta e tot o forma de....

 

eu sunt...in toate formele... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×