Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Respectul pentru cei din jur

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cand stateam la camin, putea sa se puna cineva in cap ca tot nu ma afecta. Eram fericita ca sunt singura si libera, si eram de un calm cum numai o viata fara griji ti-l poate da. Pana ce, in ultimul an, datorita unor circumstante, a inceput si pe mine sa ma calce pe nervi. Apoi a venit serviciul si s-a dus tot calmul :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eshti dujman k tu nu ai tobe ? RHAAAA !!! Cica-laca-cichi-cia, cica-cica-cichi-cia :hi:

Baga sabia-n el sa fii un jmeker, daaaa ! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa cred ca asta nu se aplica incepand de la propria persoana. Spun asta pentru ca am observat ca sunt destul de multi oameni egoisti, egocentrici etc care nu au nici o problema in a se pune pe sine intr-o pozitie superioara si pe altii intr-o postura inferioara.

 

Astia se valorizeaza in detrimentul celorlalti chiar daca cei din jur le sunt superiori intr-un fel sau altul. Nu cred ca a te minti ca esti cel mai tare, indiferent de persoanele cu care ai de-a face, denota respect de sine.

 

sau invers, oameni educati sa ii respecte pe ceilalti, dar care nu se pot respecta pe sine.

Exista familii unde politetea exagerata, unde "sa nu deranjez", unde modestia dusa pana la umilinta sunt valori de baza. In astfel de familii nu se cultiva neaparat respectul de sine, ci mai degraba renuntarea la sine, la propriile nevoi, doar pentru a da bine in societate.

 

Cei despre care vorbesti tind sa se lase calcati in picioare. Nici asta nu denota respect de sine.

 

Later edit: Am incurcat putin borcanele. Nu stiu la care post raspundeam. In niciun caz la al tau. Respectul pt. ceilalti nu inseamna sa-i valorizezi indiferent de ce fac si sa nu le spui, cand e cazul, niste adevaruri neplacute, lucruri pe care umilii nu le fac.

Editat de Allexandrra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand s-a referit la respectul pt. cei din jur, eu cred ca ABC s-a referit la supunerea fata de anumite norme sociale, absolut necesara pentru a face posibila convietuirea in armonie. Nu are legatura nici cu respectul de sine (care se refera la a-ti recunoaste si pretui propriile calitati si a nu permite sa fii calcat in picioare), nici cu respectul fata de alte persoane (bazat pe reala admiratie si consideratie fata de acestea).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are legatura nici cu respectul de sine (care se refera la a-ti recunoaste si pretui propriile calitati si a nu permite sa fii calcat in picioare), nici cu respectul fata de alte persoane (bazat pe reala admiratie si consideratie fata de acestea).

 

Eu incercam sa evidentiez legatura dintre respectul de sine si cel fata de ceilalti. Convingerea mea ca ultimul de pinde de primul, asa cum relatia cu ceilalti depinde de relatia cu sine. Dar mi-e lene sa dezvolt acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca s-ar fi potolit daca l-ati fi avertizat.

 

Nu spun ca respectul pentru cei din jur e crescand(din contra),dar cred ca si-ar fi cerut scuze daca i-ati atras atentia respectuos(pentru ca sunt unii care chiar nu sunt costienti de faptul ca ii deranjeaza pe altii prin ce fac).:hi:

 

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu incercam sa evidentiez legatura dintre respectul de sine si cel fata de ceilalti. Convingerea mea ca ultimul de pinde de primul, asa cum relatia cu ceilalti depinde de relatia cu sine. Dar mi-e lene sa dezvolt acum.

Inteleg. Eu sunt de parere ca atat timp cat nu te respecti pe tine insuti (insati) nu poti sa-i respecti pe ceilalti. Da, li te supui, din teama, din obligatie, dar, odata ce nu esti detinatorul unui asemenea sentiment, n-ai cum sa-l daruiesti altora. Dar poate vorbeste egoismul din mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca s-ar fi potolit daca l-ati fi avertizat.

 

Da, cu avertismentul ca exista destui posibili colegi de apartament cu hobby-uri mai putin zgomotoase. Imi dau seama ce poate sa faca un baterist din asta in timpul zilei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cu avertismentul ca exista destui posibili colegi de apartament cu hobby-uri mai putin zgomotoase. Imi dau seama ce poate sa faca un baterist din asta in timpul zilei.

No lasa ca mai sunt si care isi dau seama ca trebuie sa se opreasca...la un moment dat. :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca s-ar fi potolit daca l-ati fi avertizat.

 

Nu spun ca respectul pentru cei din jur e crescand(din contra),dar cred ca si-ar fi cerut scuze daca i-ati atras atentia respectuos(pentru ca sunt unii care chiar nu sunt costienti de faptul ca ii deranjeaza pe altii prin ce fac).:hi:

 

:doh:

Ana, tu ai mare dreptate. Singurul lucru care-l determina pe un om sa nu cada mereu si mereu in aceleasi greseli este sa constientizeze. Constientizand el nu mai trebuie constrans, face ceea ce trebuie sau renunta la a face ceea ce nu trebuie din proprie initiativa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×