Sari la conținut
Forum Roportal
TuToIT

Un sfat despre chitari

Postări Recomandate

 

Vroiam sa te'ntreb daca stii care'i povestea cu dimensiunile alea 3/4, 4/4 .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca pentru inceput ar trebui sa folosesc chitara clasica. Dupa ce invat in mare notele si tot ce tine de chitara, vreau sa imi iau direct chitara electrica.

Dar tot nu inteleg. De ce pentru incepatori e mai buna chitara clasica decat cea acustica? Exista vre-o diferenta de sunet?

e mai cald sunetl de clasica.

si fiind mai cald, e si mai curat si inveti mai corect si mai bine sa distingi notele,...si prin urmare, sa le recreezi. plu ca da, distanta dntre corzi e un pic maimare si astfel iti formezi mai bine degetele. degetele 'in action' adica.

 

si ritmul, fiind fra rzonata..si pe ala il pui mai bine la tartacuta din start. orice lucru invatat dumnezeieste de la inceput, ramane sfant, tata.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
t. orice lucru invatat dumnezeieste de la inceput, ramane sfant, tata.

... mai tata, maaaai . :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vroiam sa te'ntreb daca stii care'i povestea cu dimensiunile alea 3/4, 4/4 .

 

dimensiunile

4/4 - chitara la dimens maxima, aka - 4/4 = 1

4/5 mai mica

3/4 e un sfert..etc

 

Eu am invatat pe una de 4/5. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca voua chiar va place sa faceti offtopic.

 

Inca ceva. Care sunt pe scurt pasii pe care ar trebui sa ii urmez pentru a invata sa cant la chitara? Deocamdata sunt bata, si nu as vrea sa caut un profesor sa dau bani pentru lectii. Gasesc eu pe google, ca internetul e mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... mai tata, maaaai . :(

daca chiar vrei sa stii majoritatea profesorilor (intregi la cap) iti vor recomanda sa incepi pe chitara rece ca iti dezvolta forta si tehnica.

Chitara electrica e mult mai soft la apasarea corzilor si nu solicita atat skilu. Din cauza suntului rezonant iti va dezvolta mai greu identificarea notelor si ritmului. :tease:

 

 

Vad ca voua chiar va place sa faceti offtopic.

 

Inca ceva. Care sunt pe scurt pasii pe care ar trebui sa ii urmez pentru a invata sa cant la chitara? Deocamdata sunt bata, si nu as vrea sa caut un profesor sa dau bani pentru lectii. Gasesc eu pe google, ca internetul e mare.

 

filmuletele lui Hal Leonard. net.

sa inveti notele de baza (G, C, D, A, E - majore )..da io nu le stiu pe de rost, le-am uitat alea de baza....

 

si apoi : guitar lessons - brad davis, youtube. ala te invat ritm fain

 

si na..baga si tu video tutoial..pe eboks ar trebui sa gsesti.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vad ca voua chiar va place sa faceti offtopic.

Ma gandeam ca nemtenii au simtul umorului ... . :(

 

daca chiar vrei sa stii majoritatea profesorilor (intregi la cap) iti vor recomanda sa incepi pe chitara rece ca iti dezvolta forta si tehnica.

Chitara electrica e mult mai soft la apasarea corzilor si nu solicita atat skilu. Din cauza suntului rezonant iti va dezvolta mai greu identificarea notelor si ritmului. :tease:

 

Ok, in principiu cineva ii va imprumuta o chitara clasica , aflata in patrimoniul unei scoli de muzica . Daca totul decurge bine ... ii cumpar o chitara si'l trimit in vara la cursuri .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×