Sari la conținut
Forum Roportal
Athmy

Forme de comunicare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Comunicarea se face in doua sensuri, transmisie si receptie. De obicei receptia o fac empatic iar transmisia in functie de persoana langa care stau, cum percuteaza ea. In cazuri extreme apelez la parabole, alteori la metoda : Eu Jane, tu Tarzan. Rareori se intampla sa dau peste un empatic ca mine. Atunci e raiul pe pamant. E nevoie de foarte putine cuvinte. :soc:

:pardon: Adevarat graiesti! Si nu vad nicio urma de ingamfare aici, cum afirma Mickael, e doar bucuria regasirii in celalalt si a celuilalt in tine. Cred ca li se intampla numai persoanelor care poseda o capacitate asemanatoare de a-si deschide sufletul, persoane care atunci cand se intalnesc se recunosc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce spui asta?

Nu crezi ca exista oameni ,care rezoneaza unii cu altii atat de bine, incat putem spune ca au un grad ridicat al empatiei?

 

despre raiul pe pamint spuneam,in vremurile de acum,nu din orice am empatiza iese rai.

 

 

nu avem nici certitudinea,nici siguranta acestui fapt,nici priceperea,e prea mult acum sa spunem asta....

pentru oricine,si pentru mine,m-as ingamfa sa spun ca acum ar iesi raiu daca as empatiza,la acest aspect ma refeream.

 

 

empatizarea reala,benefica si cu maxime beneficii pentru toate partile,cred eu,este atunci cand,inainte de a empatiza cu interlocutorul,empatizezi cu divinitatea,si ea este de acord cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu sunt de acord ca empatia poate fi inselatoare, si de scurta durata. Ar trebui sa mai existe si alte forme de comunicare ca sa cunosti pe cineva, altfel te poti insela.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt de acord ca empatia poate fi inselatoare, si de scurta durata. Ar trebui sa mai existe si alte forme de comunicare ca sa cunosti pe cineva, altfel te poti insela.

Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa ma insel cand am mers pe empatie si intuitie Cineva mi-a zis, mai demult, ca o sa merg pe asa ceva pana am sa mi-o iau. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa ma insel cand am mers pe empatie si intuitie Cineva mi-a zis, mai demult, ca o sa merg pe asa ceva pana am sa mi-o iau. :pardon:

Un sfat bun, nu il ignora complet, te poate salva cand nimic nu mai te poate salva.

 

Mie da Rosucer, si nu iti recomand :soc:

De acord.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comunicarea cea mai frecventa pe care o folosesc eu este cea verbala. Pt ca imi place sa vb mult la nebunie,de multe ori am chiar limbarnita :blink:

Dar,exista un acel dar,in momentele mele sentimentale,in momentele mele in care sunt plina de emoti-fie negative fie pozitive-exprim doar prin scris. Atunci pot scrie incredibil de expresiv. Sa nu e inteleaga ca oi fi eu vreun pui de einstei sau vreun scriitor,nu doar ca scriu in moduri mai abstracte ce simt,pot face ca exprimarea mea sa fie una foarte elastica si placut cititorului. Dar cititorii aceia sunt foarte limitati.Adica vb de faptul ca atunci scriu intr-un jurnal si apoi expun pe un site ,povestea,sentimentele.Oricum doar cand sunt o mareee de emoti pot scrie ce simt,altfel scriu chestii superficiale si banale. Dar acele emoti trebuie sa fie si sugestive pt mine,sa simt eu ca au un impact foarte mare.Ca asa am zii de zi tot felul de emotii,ba tristete ba fericire dar nu vb de ceva deosebit aici,fie mai rele fie mai bune sentimente,bineinteles :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am aruncat jurnalele ca scriam numai bazaconii in ele :blink: Asta a fost demult. Nu am talent literar, dar daca vreau sa exprim ceva cu tot dinadinsul, nimic nu imi sta in cale :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu apreciez ocheada directa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×