Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un drum terestrul nu mai este viabil dpdv economic.    

Să presupunem că vrem să aduce un container mare,  de 40'  din China până la Hamburg.     Alternativa pe mare înseamnă 21-25 zile timpul de tranzit și circa 1500-1900 USD.  Facem abstracție de prețurile actuale deregate de pandemie & shit.  

Pe uscat avem circa 10000km.     Un TIR consumă cam 30-35l/100km.       Adică 3200-3500 litri motorină pe un singur sens.   Asta iar este o mare problemă,  pentru că dacă doar ai încărcătură pe un singur sens,  la întoarcere mergi gol,  containerul trebuind dus înapoi.        Dacă punem o medie de 1,1 Euro litrul de motorină,  rezultă că doar pe un sens avem consum de 3500-3850 euro combustibilul.        Un șofer de tir circulă un timp limitat.   Nu poate parcurge în mod legal mai mult de 1000km în 24 de ore presupunând că nu are vreun blocaj.   Asta înseamnă un timp de tranzit de circa 10-12 zile,  ceea ce ar fi un avantaj.    Însă costurile legate de salariu,  de taxele de tranzit,  de neprevăzute,  de diurnă,  de alea alea,  multe și mărunte,  ar duce la 7-10K  prețul transportului pentru un container.    Însă avem o problemă cu faptul că drumul ar trece prin multe țări.   Adică vămi și frontiere.   Multe!     

Ar fi fezabil?

În opinia mea,  nu există nicio șansă în clipa de față pentru așa ceva.    Există o rută pe calea ferată deja în exploatare,  dar și așa nu se prea înghesuie trasportatorii să aducă marfă din China cu trenul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Transportul unui container de 40 din China în Constanța Sud-Agigea costa înainte de pandemie între 1500 și 2500 USD. 

Săptămâna trecută a sosit un container pentru cineva (nu spui cine, persoană importantă).

Ningbo-Constanța: USD 13,000.

Treișpe mii de coco doar transportul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi, stai că avem colea o problemă. Io care stau pe margine și sunt habarnist în problemă, ce să înțeleg? Că transportul unui container din China până în Europa, la Hamburg, pe mare, costă circa 1500-1900 USD, cum estima Tomaso? Sau costă pe la 13 000 USD, până-n Constanța, cum zise garg? 

Lămuriți-mă și pe mine , că nu-mi e prea clar...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum Hamburg(er) e mai ieftin decât Constanța.

Când am trimis o motocicletă în Canada (Vancouver), la Constanța mi-au cerut 2000 EUR, iar la Hamburg am plătit 900+300 transport auto până acolea.

Da' ăia USD 13,000 pentru un container m-au lăsat mască! Iar aici nu vorbim despre intermediari români (nesimțiți în marea lor majoritate, cu servicii de lumea a treia), ci despre companii internaționale de logistică. 

Pretextul pentru prețul mai mult decât exagerat? Cei trei "P", desigur:

- Pandemie;

- Panama Channel (blocajul);

- Penuria de semiconductori.

Ne ducem în cap, ma frends. Bogătanii lumii, ăia care o distrug acum, deja încearcă să se refugieze în afara planetei. În câțiva ani o să vedem cum se vor pișa pe noi cu boltă de pe prima Stație Spațială Privată, plină cu pachete pentru defavorizați primite de la Uniunea Europeană. Iar noi o să facem o petiție planetară pentru strângerea de elastic pentru praștia pe care o vom folosi ca să le găurim Stația, fire-ar mama lor a dreac'!

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De aceea intra China in razboi cu Taiwan sa aibe mai mult acces ieftin la portul maritim si sa controleze ei totul.   

Eu trimiteam pachete la Bucuresti pana traia sora mea si erau in categoria "ajutor" ca pentru favoarea bisericilor a fost eliberat licenta de transportat marfuri folosite, dar nu s-a respectat.

Totusi pe noi ne taxau pocaitii cu vreo 3 dolari/0,454 grame!!! daca cartonul avea cel putin 25 kg, daca nu, era si mai scump.   Era fara vama si se ducea acasa in poarta, dar nu la bloc fara lift.   S-au imbogatit de numa' multi baptisti, se credeau  Zmei ca ei nu se ocupa de batrani sa-i spele, pachetele e munca curata si banoasa!!!    Cateodata m-am ales cu 700 de dolari doar la expediere ca mai pacaleau cel putin 5 kg si la cantar pe carton, nu era un container doar cutii de carton dar ne mai taxau si cu vama, cica lumea le pacalea si se trimitea si alcool, etc.      

Transportul marfurilor mereu a costat scump!!!   Foile/frunzele de Dafin costa scump aici ca doar cel ORGANIC ai curaj sa folosesti, restul e gunoi!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

238753830_2333166450148027_7691930799784619191_n.jpg

https://evz.ro/fabulosul-drum-secret-care-leaga-doua-continente-fotografii-incredibile-dintr-o-zona-unde-nu-ajunge-multa-lume.html

"Traversând trei țări și însumând 1500 de kilometri, viitorul drum transcaucazian va duce turiștii în inima unora dintre cele mai valoroase din punct de vedere cultural și ecologic regiuni ale Caucazilor."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un proiect-pilot inedit se construiește la această oră în România! Vezi mai jos cum arată „Autostrada nemțească”, o construcție inedită din sudul țării, doar din beton. Este fix la fel ca în Germania.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://24.hu/kulfold/2021/11/21/penzeso-autopalya-amerika-kaosz/

Eveniment mai rar s-a intamplat pe un Freeway langa San Diego,  California.   S-a deschis usa unei masini care transporta bani si de o ploaie de bani ca la nuntile in Romania aveau parte calatorii care s-au oprit sa culeaga cateva sute sau cat au vrut ca era la autoservire :lol2: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://substantial.ro/care-este-de-fapt-cel-mai-prost-drum-din-romania-fereste-te-mereu-de-el/

"După cum se știe, România nu stă deloc bine la capitolul „drumuri”. După căderea comunismului, au fost construite foarte puține drumuri. Autoritățile au ales peticirea gropilor în locul construirii unei șosele noi. După 30 de ani, ne aflăm la coada clasamentului din Europa în ceea ce privește infrastructura rutieră." 

Aceasta stire deloc nu este placut de citit sau de experimentat.   M-am nascut in era drumurilor de tara, cat de minunat era in oras de vazut drumul pavat cu cuburi de pietre si trotoarul ca nu se umbla cu ghete mereu din cauza noroiului.   Era mare diferenta intre orase si sate, abia se astepta oportunitatea de a se muta si trai in civilizatie. 

Prin 1964 sau '65 au inceput cu taierea unui drum de la Sighet la Baia-Mare prin serpentine, pe unde umbla Pintea Viteazul cu ceva vreme mai devreme ca se mai inventa un nou cuvant in vocabularul romanesc, Turismul cu masina mica.   Au fost fortati elevii din liceele si scolile profesionale in vacanta de vara, alturi de puscariasi si militari din toate institutiile si s-a terminat cu succes legatura montana al acestori orase maramuresene, altfel se calatorea cu trenul spre Cluj si din una din statii se schimba pe trenul de Bucuresti - Baia-Mare.    S-a erodat acel drum am auzit, dar nu stiu daca s-a rafacut sau nu, doar pe cele pe care am circulat erau la fel cum le-am stiut mereu, nimic nu s-a refacut sau reparat.        

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×