Sari la conținut
Forum Roportal
VaMpIrIkHa

Materie nemarginita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dar spiritul tau ?... ee ??

atomii ca atomii... dar spiritul ?

poate te reincarnezi... in ceva anume...

o pisica, o planta, un... o... un... o... un... o...

 

Si daca spiritul sau constiinta e defapt creierul ? Vezi intrebarea pusa de mine recent in p.s. in topicul despre suflet ! Si nu numai aceasta intrebare. Am adus nenumarate argumente prin care am dovedit ca sufletul e defapt creierul in mai multe topicuri de la religie si spiritualitate. Dar cine sa ma asculte ?

 

P.S. Chiar plauzibila sa fie reincarnarea - nu m-as reincarna decat ca om. Si nici macar asa... nu prea am eu chef s-o iau de la capat - sa invat din nou toate lucrurile necesare supravietuirii sau traiului din societate.

Editat de Sanctuera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca spiritul sau constiinta e defapt creierul ? Vezi intrebarea pusa de mine recent in p.s. in topicul despre suflet ! Si nu numai aceasta intrebare. Am adus nenumarate argumente prin care am dovedit ca sufletul e defapt creierul in mai multe topicuri de la religie si spiritualitate. Dar cine sa ma asculte ?

 

P.S. Chiar plauzibila sa fie reincarnarea - nu m-as reincarna decat ca om. Si nici macar asa... nu prea am eu chef s-o iau de la capat - sa invat din nou toate lucrurile necesare supravietuirii sau traiului din societate.

Materia din corpul uman nu e spirit, chiar de-i creier, tot materie degradabilă, din creier locul evoluţiei g

Editat de Ionciobanu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Materia din corpul uman nu e spirit, chiar de-i creier, tot materie degradabilă, din creier locul evoluţiei g
Editat de Sanctuera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In topicul despre suflet am spus asa :"daca nu ne-ar fi educat parintii sau societatea atunci am fi ramas si astazi niste animale fara constiinta". Dar na ! Nu vreau eu acum sa va distrug visul, ci vreau doar sa arat realitatea exact asa cum e ea. Credeti ce vreti... visati cat vreti... dar mai mult ca sigur la sfarsit o sa luati o mare ţeapă !!! Si poate ca totusi e mai bine ca oamenii sa viseze la viata de apoi - ca altfel ar fi lumea plina de sinucigasi fara speranta. Totusi cum e mai bine ? Sa traiesti intr-o iluzie continua sau sa traiesti in lumea reala unde viata e trecatoare ? Eu decat sa ma amagesc continuu - prefer sa traiesc in realitate chiar daca realitatea aceasta e una trista. Si chiar trecatoare sa fie totusi avem clipa... Atat cat tine clipa ne putem bucura de viata pe care o avem sau cel putin putem lupta sa ne-o facem mai buna atat cat se poate... :)

 

P.S. Incearca sa fii mai clar ! Esti foarte ambiguu si scrii de multe ori eronat. Se intelege oarecum ce vrei sa spui, dar daca ai scrie ceva mai clar - atunci ar fi mai bine. :angry:

Nu este viaţă după moarte, totul e aici, iad, purgatoriu, rai; fiecate după cum şi-a aştenut, eu am o legătură specială cu EL, şi caut să vă expun unele ce le aflu de la EL cumva, de doriţi, bine de nu, nu vă oblig.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este viaţă după moarte, totul e aici, iad, purgatoriu, rai; fiecate după cum şi-a aştenut, eu am o legătură specială cu EL, şi caut să vă expun unele ce le aflu de la EL cumva, de doriţi, bine de nu, nu vă oblig.

Și atunci cum mai răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×