Sari la conținut
Forum Roportal
VaMpIrIkHa

Materie nemarginita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De cateva zile ma preocupa un lucru si ma gandeam ca voi ma-ti putea ajuta sa gasesc un raspuns! Se spune ca la inceput ,pe timpul lui Adam si al Evei viata era vesnica , ca urmare, traind pe Pamant si materia era la fel!Acum ,materia de ce nu mai poate fi vesnica cum era atunci? Stiu ca Dumnezeu le-a spus acestora sa traiasca pe Pamant si sa se inmulteasca ,dar ei au fost ispititi de diavol ,si , incalcand porunca Lui au pierdut darul nemuririi, dar materia -natura nu a gresit cu nimic ca sa fie pieritoare ,doar sufletul ar fi putut fi muritor datorita acestei greseli!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca la inceput ,pe timpul lui Adam si al Evei viata era vesnica , ca urmare, traind pe Pamant si materia era la fel!Acum ,materia de ce nu mai poate fi vesnica cum era atunci?

 

 

Eu am convingerea că materia va redeveni veşnică...atunci c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Materia este vesnica.

O lege fundamentala a naturii suna cam asa : nimic nu dispare, totul se transforma.

Uite, de exemplu..daca arzi un lemn..acesta devine cenusa..pe care daca il arunci ajunge in pamant la un moment dat...si asa mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Materia este vesnica.

O lege fundamentala a naturii suna cam asa : nimic nu dispare, totul se transforma.

Uite, de exemplu... daca arzi un lemn... acesta devine cenusa... pe care daca il arunci ajunge in pamant la un moment dat... si asa mai departe.

 

E cenusa, dar nu tot viata.

Editat de Abbey_Reeves

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E cenusa, dar nu tot viata.

de ce?

daca omul e viata

daca animalul e viata

daca bacteria e viata

daca planta e viata

 

tu cum poti fi atat ed sigur ca cenusa nu e viata?..sau cel putin, nu poate deveni viata?.sau, nu poate stala bza vietii? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce ?

daca omul e viata

daca animalul e viata

daca bacteria e viata

daca planta e viata

 

tu cum poti fi atat ed sigur ca cenusa nu e viata ?... sau cel putin, nu poate deveni viata ?... sau, nu poate sta la baza vietii ? :spiteful:

 

Omul, animalele, si plantele sunt vii - pe cand cenusa e moarta. Cand duci un mort la crematoriu si-l incinerezi - nu mai ramane din el decat cenusa, dar din cenusa nu mai poate fi readus la viata. Invierea unei fiinte din propria cenusa ca pasarea phoenix e mit. Cenusa nu se duce in alta parte decat la vant... Ideea e ca tot ce-i viata in universul acesta material - (materie insufletita) - e trecator. Si nu cred ca au existat vreodata oameni eterni din moment ce pana si Soarele atotputernic o sa moara candva... Nici macar resursele planetei nu sunt vesnice. Lumea asta sta sub semnul pieirii...

Editat de Abbey_Reeves

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nu cred ca au existat vreodata oameni eterni din moment ce pana si Soarele atotputernic o sa moara candva... Nici macar resursele planetei nu sunt vesnice. Lumea asta sta sub semnul pieirii...

O Duamne, acuma realizez eu cu cine stau de vorba.

Si nu, nu am sa port polemica asta din nou cu tine.

O zi buna, poetule.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O Duamne, acuma realizez eu cu cine stau de vorba.

Si nu, nu am sa port polemica asta din nou cu tine.

O zi buna, poetule.

 

Eu doar am zis realitatea asa cum e ea. :)

 

O zi buna si tie ! :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×