Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Ortodoxia=Antihristul profetizat de Pavel si Ioan?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hans, tu crezi in Jesus? Crezi ca invatatura lui ar trebui sa ghideze viata unui om?

ar fi bine.

 

19. Drept aceea, merg
Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu respecti invatatura lui Jesus?

ar fi bine.

despre care dintre invataturi vorbesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ar fi bine.

despre care dintre invataturi vorbesti?

Oh... nu stiu... vazutul barnei din propriul ochi... productia de roade frumoase dupe care se cunoaste pomul... in speta roadele produse de "Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul"...

Nu prea vad astea la tine... pari a fi mult mai interesat in a dovedi ca ai dreptate decat esti interesat in a fi bland si smerit cu inima. Aparent, cuvintele astea nu prea au importanta pentru tine.

 

Bine... nici Listener nu-i mai breaz... nici eu... dar zic si eu asa... nu vezi o incongruenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oh... nu stiu... vazutul barnei din propriul ochi... productia de roade frumoase dupe care se cunoaste pomul... in speta roadele produse de "Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul"...

Nu prea vad astea la tine... pari a fi mult mai interesat in a dovedi ca ai dreptate decat esti interesat in a fi bland si smerit cu inima. Aparent, cuvintele astea nu prea au importanta pentru tine.

 

Bine... nici Listener nu-i mai breaz... nici eu... dar zic si eu asa... nu vezi o incongruenta?

In nimicnicia mea, o superiorule, accepta si ce iti sugerez:decat sa ne faci observatie unui altuia, mai bine du-te studiaza si intelege ce inseamna urmatoarele:

1. "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati." (Mat.7:1)

2. "Nu judecati dupa infatisare, ci judecati dupa dreptate." (Ioan.7:24)

3. "Si pentru ce nu judecati si voi singuri ce este drept? (Luc.12:57)"

4. " "Judecati voi singuri daca este drept inaintea lui Dumnezeu sa ascultam mai mult de voi decat de Dumnezeu..." (Fapt.4:19)

 

Dupa ce le pricepi, vino inapoi si da-ne in cap cu barna, smerenia si blandetea. Asa ca nu mai promova invatatura lui Isus pe jumatate, ci intreaga.Ce zici?

 

P.S: A sta bland si smerit, si a nu critica o doctrina antidumnezeu(cum e cea ortodoxa!), nu inseamna ca esti un urmas bland si smerit al invataturilor lui Isus, ci unul din categoria despre care se spunea:"In vremea aceea ... voi pedepsi pe toti oamenii care se bizuie pe drojdiile lor si zic in inima lor: "Domnul nu va face nici bine, nici rau!" (Tef.1:12)

"

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati." (Mat.7:1)

Pai tu de ce-i judeci pe ortodocsi?

 

 

Dupa ce le pricepi, vino inapoi si da-ne in cap cu barna, smerenia si blandetea. Asa ca nu mai promova invatatura lui Isus pe jumatate, ci intreaga.Ce zici?

Eu zic ca replica asta este foarte rautacioasa.

Si stii si tu ca-i rautacioasa, nu trebuie sa-ti explic eu.

E zeflemea si plina de un aer de superioritate.

 

 

P.S: A sta bland si smerit, si a nu critica o doctrina antidumnezeu(cum e cea ortodoxa!), nu inseamna ca esti un urmas bland si smerit al invataturilor lui Isus

Problema cu criticarea este ca este ANTI. Iar anti nu e PRO.

Ca sa intelegi mai bine am sa spun o povestioara:

 

Ionica batea cu pixul intr-o carte de pe banca

Invatatoare ii spune:

- Ionica, nu mai bate pixul de carte.

Si Ionica s-a apucat sa bata in banca.

 

Zero efect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema cu criticarea este ca este ANTI. Iar anti nu e PRO.

Ca sa intelegi mai bine am sa spun o povestioara:

 

Ionica ...

Ionica e cumva apostolul Ioan, pe care il cunosti atat de bine(si pe el si scrierile lui!) incat bagi cu diminutive?

E zero, evident, caci nu are nici o treaba cu Biblia si invataturile lui Isus. Invataturile Budiste ma lasa rece. :doctor:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bre... asta nu inseamna ca tre sa te dai peste cap ca sa te faci de ocara pentru a nu te teme de ea.

Asta ai priceput tu din verset? :doctor: Ca ma dau peste cap?

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai tu de ce-i judeci pe ortodocsi?

Vezi ca te repezi cu urda-n Turda, si esti in eroare cerandu-mi socoteala pe nedrept?

 

Eu nu judec ortodocsii, ci ortodoxia. Observi macar o bruma de diferenta?

 

Pe de alta parte, judecata mea este dupa dreptate. O sa ma intrebi care-i dreptatea?Biblia, Legea lui Dumnezeu. Asta(pe care chiar daca ortodoxia nu o recunoaste, si incearca sa o desfiinteze!) despre care se vorbeste si aici:"Ascultati-Ma, voi care cunoasteti dreptatea, popor care ai in inima legea Mea! Nu te teme de ocara oamenilor si nu tremura de ocarile lor." (Isa.51:7)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×