Sari la conținut
Forum Roportal
Mirceagumeniuc

Reorientare profesionala!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E frumoasa, nu am zis ca nu imi place, dar asta nu inseamna ca o sa ma limitez numai la ea.

Si nu e asa de frumoasa, are printre cele mai mari rate de suicid la ea, lumea moare si sufera, e cu 2 fete.

 

 

asta cu suicidul n-am inteles-o ...medicii sau pacientii ?

 

cred ca nu exista satisfactie mai mare decat salvarea unei vieti...lumea sufera si moare ,asta e legea naturii.....dar cu un medic in plus lumea are sansa de a suferi mai putin....asta ar trebui sa te motiveze si nu renunta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu zi nu pina nu incerci. Acum ca tot esti somer nu pierzi nimic daca incerci.

Ce-ti place sa faci?

 

Imi place foarte mult sa citesc literatura de spiritualitate / ezoterism - dar asta e un hobby, nu cred ca se poate face o profesie din asta si chiar daca s-ar putea face nu as dori asta.

Altceva, in afara de faptul ca imi place la nebunie sa innot, stiu sa bat la baterie (dar am trac in public), imi plac foarte mult femeile, marea, discotecile...:lol:)

Probabil ca nu imi place munca (Dar cui ii place?) - nu stiu ce sa zic.

Totusi aud cateodata oameni care spun ca le place foarte mult ceea ce fac (profesional).

Nu stiu cum au reusit.

Oricum, nu mai suportam sa stau 10-12 ore pe zi intr-un birou in fata calculatorului numai si sa ma ingrop in hartii si cifre.

Cu termene limita stressante, raspundere mare, salariu mic si sefi colerici.

Pur si simplu simteam ca ma imbolnavesc daca mai continui in ritmul ala.

Sau poate sunt eu mai sensibil, nu stiu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe langa faptul ca nu imi place deloc ceea ce fac (de fapt ce faceam - ca acum nu mai lucrez) chiar nu faceam fata la cerinte - sau cel putin asa simteam eu: ca nu fac fata!

Poti sa dezvolti putin cum ai ajuns la concluzia asta?

Ti-a dat-o un profesionist din domeniul tau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu sa bat la baterie (dar am trac in public),

 

discotecile...:)).

Cam confunzi distractiile cu hobby-urile, vezi ca nu-i acelasi lucru.

 

Doar 2 directii mai lucrative vad, ori incerci muzica, ori cu discotecile (DJ, MC).

 

Cu ezoterismul sau femeile mai greu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand mi-am dat demisia, mi s-a spus (Culmea !!!) ca sunt un om important pentru companie :roll:)

si ca ar dori sa mai raman.

Nu-i culmea deloc. Ti s-a indus impresia ca nu esti bun in domeniu, pentru a trage pielea de pe tine la munca,fara sa te rasplateasca in plus.

Eu zic sa te gandesti mai bine daca tu chiar nu faci fata in domeniu..sau chiar faci fata cu brio.. si poate nu va mai fi cazul sa te reprofilezi ..e si asta o idee. Insa, desi la inceput e putin mai greu - dupa ce ti-ai aratat capacitatea de munca intr-o firma...vei putea incet incet, sa-ti ceri drepturile cu demnitate. :roll:

 

punct forte.

 

Sa ma fac profesor? In ziua de azi profesorii sunt dati afara, iar cei care raman se plang de reducere salarii etc...

Oricum, poti incerca si varianta asta. Bani multi s-ar putea sa nu-ti aduca, dar satisfactie da. Apoi, nu ai un orar atat de incarcat - si cu un salar fix - iti poti permite sa faci si pe langa cate ceva.

Uite..acuma se poarta foarte mult proiectele pentru fonduri europene. Studiaza putin problema si poate ca poti sa faci tu calculele de fezabilitate si indicele economic..sau ce mai au ei pe acolo. :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mi-a spus nimeni direct asta, doar ca atunci cand eram in inchidere de luna si trebuia sa introduc sute de documente intr-o zi mi se spunea ca sunt foarte incet (trebuiau si verificate documentele sa fie ok).

De fapt cam la toti angajatii li se spunea ca se misca incet.

Toti eram facuti sa credem ca nu suntem buni de nimic.

Cand mi-am dat demisia, mi s-a spus (Culmea !!!) ca sunt un om important pentru companie :roll:)

si ca ar dori sa mai raman.

Dar nu mai puteam suporta atmosfera de acolo si am plecat mai multi in acea perioada.

 

tu cum ţi-ai aprecia singur munca de contabil? te descurci? faci faţă?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×