Sari la conținut
Forum Roportal
Mirceagumeniuc

Reorientare profesionala!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

Am facut facultate de profil economic si masterat pe specializarea contabilitate.

Teoria mi-a placut si am terminat cu brio, fara nici o restanta si numai cu note foarte bune.

Dar de la teorie la practica e o diferenta....nu stiam in facultate ce dezamagire ma asteapta.

Pe langa faptul ca nu imi place deloc ceea ce fac (de fapt ce faceam - ca acum nu mai lucrez) chiar nu faceam fata la cerinte - sau cel putin asa simteam eu: ca nu fac fata!

Am lucrat putin ca perioada (cativa ani) si am schimbat cateva job-uri.

Acum stiu clar ca nu vreau sa mai fiu niciodata contabil sau sa lucrez in domeniul economic.

 

Problema este ca stiu foarte bine ce sa nu fac, dar habar nu am ce as putea sa fac.

Altceva nici nu stiu sa fac si nici nu am pregatire necesara.

Alternative: 1. Sa fac o alta facultate - nu stiu ce si nu vreau sa patesc la fel, adica vreau sa fiu sigur ca fac ceva care imi place si pentru care sunt facut;

2. Sa plec afara (in strainatate) si sa fac munca de jos - nu cunosc pe nimeni acolo si nu imi vine sa plec de unul singur.

3. Sa fac munca de jos in tara - nu prea ma motiveaza nimic sa fac asta (nu esti platit si te umilesti in fata celor care te cunosc - DA! exact : am si eu orgoliul meu, sau mai bine zis demnitate).

 

Stie cineva cum iti poti da seama pentru ce esti facut pe lumea asta? Care ar fi vocatia? Cum trebuie sa iti alegi profesia?

Poti sa te adresezi cuiva care stie?

Multumesc frumos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zici ca ai lucrat cativa ani si ai schimbat cateva job-uri... Ai lucrat numai in domeniul asta, numai in domeniul economic? Ai fost numai contabil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stie cineva cum iti poti da seama pentru ce esti facut pe lumea asta? Care ar fi vocatia? Cum trebuie sa iti alegi profesia?

Poti sa te adresezi cuiva care stie?

Multumesc frumos!

E ceva ce-ti place sa faci?

Fa ceva ce-ti place, chiar daca nu vei deveni bogat din asa ceva, macar nu vei avea vreodata senzatia ca ti-ai trait viata degeaba.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zici ca ai lucrat cativa ani si ai schimbat cateva job-uri... Ai lucrat numai in domeniul asta, numai in domeniul economic? Ai fost numai contabil?

 

Da. Am lucrat numai in domeniul economic, ca si contabil.

 

Adreseaza-te unui astrolog. :cry:

 

Asta imi mai ramane de facut? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din ceea ce imi place mie sa fac, nu prea poti nici macar sa traiesti, dar sa mai faci si bani. :cry:

E vorba de hobby, nu de profesie.

Nu zi nu pina nu incerci. Acum ca tot esti somer nu pierzi nimic daca incerci.

Ce-ti place sa faci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ceva ce-ti place sa faci?

Fa ceva ce-ti place, chiar daca nu vei deveni bogat din asa ceva, macar nu vei avea vreodata senzatia ca ti-ai trait viata degeaba.

 

Din ceea ce imi place mie sa fac, nu prea poti nici macar sa traiesti, dar sa mai faci si bani. :cry:

E vorba de hobby, nu de profesie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E frumoasa, nu am zis ca nu imi place, dar asta nu inseamna ca o sa ma limitez numai la ea.

Si nu e asa de frumoasa, are printre cele mai mari rate de suicid la ea, lumea moare si sufera, e cu 2 fete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu vreau sa ma reorientez profesional, vreau sa dau la sculptura, dar cred ca voi muri de foame si cu meseria asta.

de ce vrei să te reorientezi? medicina e frumoasă.. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×