Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Profetia pustnicului Zosima de la Manastirea Rarau

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un om care traieste toata viata in pustinicie, poate avea usor mintile tulburate. Omul nu e facut sa traiasca singur.

Nu numai ca omul nu e facut sa traiasca in singuratate, izolat de societate, dar Isus le spune ucenicilor "Mergeti in toata lumea... si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit...". Invatatura crestina, este impotriva pustniciei practicate de unii calugari ortodocsi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu numai ca omul nu e facut sa traiasca in singuratate, izolat de societate, dar Isus le spune ucenicilor "Mergeti in toata lumea... si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit...". Invatatura crestina, este impotriva pustniciei practicate de unii calugari ortodocsi.

 

Isus a mai spus: "Oamenii isi vor da sufletul de groaza in asteptarea lucrurilor care va sa vie". Asta sa insemne ca multi se vor sinucide din cauza agravarii situatiei socio-economice, a dezastrelor, razboaielor, bolilor?

Editat de Steinbrenner

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus a mai spus: "Oamenii isi vor da sufletul de groaza in asteptarea lucrurilor care va sa vie". Asta sa insemne ca multi se vor sinucide din cauza agravarii situatiei socio-economice, a dezastrelor, razboaielor, bolilor?

E posibil. Dar sunt sigur ca evreii erau cei ce-si dadeau sufletul de groaza asteptand caderea Ierusalimului atunci cand Titus a asediat Ierusalimul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A trecut 11 noiembrie si nu a inceput al 3-lea razboi mondial. Inca in sfant pustnic parinte *** care viseaza femei goale si crede ca sunt demoni, a ratat profetia.

Editat de bydy
Atentie la limbaj!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca preotii pustnici ca or fi disperati dupa audienta.

Daca ar fi asa cum spui tu, nu ar fi mai logic sa renunte la pustnicie si sa mearga la tv?

 

 

 

A trecut 11 noiembrie si nu a inceput al 3-lea razboi mondial. Inca in sfant pustnic parinte labagiu care viseaza femei goale si crede ca sunt demoni, a ratat profetia.

Un razboi mondial nu incepe peste noapte.

Coreele deja au luat-o razna... uneori nu e nevoie decat de o mica scanteie.

 

Invatatura crestina, este impotriva pustniciei practicate de unii calugari ortodocsi.

Fiecare om are rolul sau. Al unora este sa se afle in societate in mijlocul oamenilor, al altora sa iese din ea, sa priveasca spre o alta lume.

 

Probabil. Preotii pustnici cred ca sint pe cale de disparitie in Romania, fiind inlocuiti de preotii cu Ferrari.

Caz in care, ascultati de cei care au ales saracia, nu de lacomii asa-zis preoti. Niste camatari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare om are rolul sau. Al unora este sa se afle in societate in mijlocul oamenilor, al altora sa iese din ea, sa priveasca spre o alta lume.

 

Care ar fi rolul unui om care se izoleaza social? Nu echivaleaza cu sinuciderea, caci unul care se sinucide, nu mai poate vorbi prostii pe urma, pe cand unul care se pustiniceste e liber sa delireze verzi si uscate despre razboaie mondiale.

Daca intri si citesti despre visurile sfintilor parinti ortodoxi de pe sfaturiortodoxe.ro, o sa vezi cat de mare e lupta lor cu demonii noaptea in vis, cand li se arata femei goale, sarmanii de ei.

Editat de Far_above_the_clouds

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care ar fi rolul unui om care se izoleaza social?

Rolul de a fi acolo unde poate si alege sa fie. Pentru un raspuns mai clar am avea nevoie de o privire de ansamblu, mult mai profunda, de care nu suntem capabili nici tu, nici eu... sau poate nu inca.

 

o sa vezi cat de mare e lupta lor cu demonii noaptea in vis, cand li se arata femei goale, sarmanii de ei.

Da, poate ca de asta nu sunt eu o mare sfanta, ca nu ma tulbur noaptea si nici nu as suporta sa ma tulbur. Am constiinta linistita, cu toate ranile pe care le provoc altora constient sau inconstient.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare propaganda ortodoxa: "Veniti la biserica ca de nu, veti fi nimiciti." ....Asta denota chiar disperare dupa audienta. Eu asa vad, voi ce ziceti?

 

Asta ai inteles tu de acolo ? :ninja:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care ar fi rolul unui om care se izoleaza social?

Sa devina un om primitiv, care atunci cand aude de cip, automat sare in sus de asa minune numind-o lucrul dracului sau semnul fiarei. Iar lumea civilizata, socata fiind de idioteniile pe care le debiteaza, sa il creada... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marfa de meserie aia de pustnic! Mai misto ca aia de popa! Popa mai alearga de colo colo sa ia banii de lafraieri. Pustnicul nici mcar asta nu face! Sta in pestera ca trintorul in stup si vin fraierii la el sa-i dea haleala si tot ce mai are nevoie, ca nu-l hraneste, imbraca, incalzeste si adapa duhul sfint! Asa ca viata neica! Stai ca Ivan pe divan si servesti gogorite prostilor bcare vin cu darul sa te asculte! Pustnic ma fac!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×