Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

In sfarsit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum il vad oamenii si pe cel mai incompetent prim ministru post revolutionar si nu glumesc de loc.

6 milioane de pensionari au primit pensii reîntregite. Alte sute de mii de bugetari, au primit salarii mărite. Care oameni îl văd incompetenet pe Victor Ponta ? Eu îl consider că are cel mai bun echilibru între ţinută, conversaţie şi inteligenţă. Stau bine hainele pe el, are faţă prezentabilă, ştie să se abţină în momente tensionate, şi ştie ce să răspundă cu mult calm.

 

Dincolo, la Băsescu, zici că are faţă de Trabant, care fie râde anapoda, fie se uită cruciş când e pus în situaţii dificile. Mie nu-mi place să fiu reprezentat de un astfel de conducător.

 

 

 

 

păcat că reîntregirile astea s-au făcut simultan cu creşterea euro-ului şi dolar-ului, aşa că sunt ca şi cum n-ar fi

Creşterea euro-ului şi dolarului nu ţine de România. Întrebarea e: "ce-ar fi făcut pensionarii dacă nu ar fi crescut pensiile, în condiţiile în care euro şi dolarul cresc ?"

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Având în vederea...cui ?

nu tin minte vreodata sa fi vorbit in numele altcuiva...cu atat mai putin in numele natiunii romane.

asa ca ma repet: eu il consider pe actualul presedinte cel mai mare dintre politicienii romani postceausiste[ca post revolutionare nu tine :D ]. ultimul sau test ca politician, e sa reziste acolo fara sa-l dea jos anticipat, asa cum viseaza de multa vreme Antenescu.si daca va rezista - eu unul sunt sigur ca o va face cu succes si abilitate - mie unul imi va fi suficient.

:pardon:

 

Basescu nu este cel mai bun politician roman dupa 89' pentru simplul motiv ca a reusit in cele din urma sa piarda in lupta politica si pe mana lui.

e usor pentru fostii lui sustinatori, pentru a spala oarecum imaginea partidului, sa dea vina pe Basescu.

ei bine, eu zic ca nu ai dreptate Burel. daca e cineva de vina, atunci in mod sigur sunt mai multe nume,culpa comuna, toti greii din pdl[afara de Boc, desigur :D ]; si inca ceva: aroganta cu care au tratat opozitia ba chiar si aliatii, au fost factori care au dus la cadere, si nu vina unui singur om, asa cum spui tu si altii.lipsa de comunicare cu populatia, a fost de asemenea esentiala.

 

apropo de furturile facute de cele doua partide: Apostu e tot la zdup, in timp ce pentru protectia lui Bombonel, s-a inventat in minister "un om erou pentru o zi". totusi, cati dintre romani vor cantari si vor taxa aceste banditisme pe fatza? eu sunt sigur ca numarul lor tinde spre zero. :D

 

ps: reintregirile sa traiasca. aceste reintregiri, nu vor reusi insa sa compenseze diferenta de curs euro-leu. stiu despre ce vorbesc, sunt in tema cu pensionarii si pensiile. :D

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lupini,ai uitat sa zici "am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa".

Care dracu pensii crescute ca nu a crescut nici una.Au fost doar returnati banii aceia opriti incorect din pensiile oamenilor, dar asta gata s-a terminat si oricum era stabilita de Ungureanu,cum tot de ala era stabilita si marirea salariilor la nivelul din 2010 si asta pana la sfarsitul anului.Ponta a dat 8% si de restul speranta,a zis ca nu mai are de unde,dar se forteaza un pic prin 2013-2014.Daca va fi nevoie electoral,se va forta un pic in Noiembrie.

Cat priveste aspectul fizic gusturile nu se discuta ,mie Ponta imi pare ca rade cam tamp, ceea ce nu ar fi prea grav.Si Basescu se uita sasiu.Grav este ca Ponta spune tampenii si face tampenii.

Un blogar nu este de referinta dar cand se numeste zoso, adica blogarul roman cu cel mai bun trafic ,insemna ceva .Uite: http://www.zoso.ro/ponta-nu-stie-pe-ce-lume-e/

 

Pe aia cu "masina lor de fraudat a fost mai performanta ca a noastra " o mai ti minte?

Au mai fost cateva dar nu pot sa cred ca ti-au scapat.Ce ma doare pe mine este faza cu impozitarea dubla a veniturilor peste 4500 ,dar nu la medici si profesori.Neconstitutional, discriminatoriu si electoral evident.In loc sa vina de exemplu cu impozitul pe venitul afisat, Ponta se joaca de-a impozitarea.

Oricum "rezultatele vorbeste" si pe astea le vad pozitive doar propagandistii PSD profesionisti sau amatori de ocazie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care dracu pensii crescute ca nu a crescut nici una.Au fost doar returnati banii aceia opriti incorect din pensiile oamenilor

Acei bani opriţi incorect, au fost în cele mai multe cazuri, singurul colac de salvare a vieţii multor bătrâni, deoarece cu ei îşi cumpărau medicamente. Pe lângă greutăţile bătrâneţii, Băsescu le-a mai luat şi banii cu care cumpărau medicamente. Fapta asta nu va fi uitată multă vreme de-acum înainte, nu doar de bătrâni ci şi de fiii şi fiicele bătrânilor, deoarece, din cauza tăierii pensiilor, au trebuit ei să-i ajute cu bani pentru medicamente, pe bătrânii părinţi. Asta se iartă, dar nu uită ! Acesta e motivul pentru care, românii nu-i consideră mai buni pe USL-işti, ci îi aleg deoarece vor să-i înfunde pe PDL-işti-băsişti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

e usor pentru fostii lui sustinatori, pentru a spala oarecum imaginea partidului, sa dea vina pe Basescu.

 

 

Nicidecum.Basescu este cel mai putin vinovat dintre vinovatii pentru declinul PDL, iar soarta acestui partid avand in vedere proportiile esecului nu imi stoarce vreo lacrima.Tot ce am sustinut a fost faptul ca Basescu pentru a se bucura de aprecierea mea neconditionata ,trebuia sa faca pe dracu in patru si sa nu piarda.A facut cateva greseli si iata rezultatul.Nu ma interesa neaparat sa tina cota PDL-ului ridicata, ci sa reuseasca pe orice cale blocarea accesului PSD la putere si ridicarea PP-DD-ului.Nu pot sa cred ce cota a obtinut oroarea de partid al lui Dan Diaconescu si cum a scapat la mustata PSD-ul de faliment si disolutie. Daca mai pun la socoteala si faptul ca PNL-ul este principalul vinovat pentru resuscitarea PSD-ului si plasare lui astazi din nou ca principal partid al tarii imi vine sa mor de ciuda .Asta nu inseamna ca Traian Basescu nu a fost presedintele potrivit la momentul potrivit pentru romani ci doar ca a ratat la final, ceea ce pentru mine inseamna o slabiciune nepermisa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acei bani opriţi incorect, au fost în cele mai multe cazuri, singurul colac de salvare a vieţii multor bătrâni..................................................................... Asta se iartă, dar nu uită !

 

Da, din pacate nu a inteles acest aspect si cu toate ca este un presedinte bun (si-a facut treaba perfect(vorba aia),totusi a permis cateva lucruri care nu erau permise 8) . De-asta si eu ( de aceasta data) am votat USL-ul, tocmai ca sa inteleaga ca si-a pierdut "sustinerea" atunci cand a "dat" in poporul roman, ca sa fie pe placul altora.(Eu nu voi permite niciodata asa ceva si-mi voi folosi puterea votului si nu sunt singura)

Editat de LuciaD
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zic ca se profileaza deja o noua clasa politica la noi. Victor Ponta nu pare a fi seful lu` Bivolaru si a marilor suspectati de coruptie masiva din PSD. Intr-un fel pare ca s-a delimitat de ei. Cu Adrian Nastase lucrurile nu par la fel de clare, insa. In PDL e loc acum pentru noile personalitati fara legaturi cu Falca, Cocos, Videanu si aici lista personajelor patate e mult mai lunga si mai proaspata in mentalul colectiv.

Sa vedem daca acesti oameni de bine ( crazy.gif ) vor izbuti in partidele lor sa le dea o noua fata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

incredere nu mai am in politicieni dar speranta moare ultima

 

 

:good:

 

Tara noastra n-are nevoie de politicieni, ci de adevarati romani care sa scoata tara din mocirla in care se afunda pe zi ce trece.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×