Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Copiii si animalele de casa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Animalele de companie NU sunt pentru oricine

 

Si al meu :blink:

 

Parca e jucarie,are o figura hazlie.Simpatic foc...ce joaca as mai face cu el! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate sunt si din acestia.

Exemplu

Tata,mama, lucreaza mult, fetita e lasata cu bunica peste zi.

Din ce mi s-a povestit : odata a luat o bucatica de rahatel de la caine si a baggat-o in gura. Da, stiu e horror.

Si din ce am vazut cand mama ei era acasa- a luat o tigara din pachetul mamei si a inceput sa molfaie din ea. Era sa lesin.

Daca ii vezi pe strada nu ai zice intr-oi mie de ani ca asa ceva se intampla in casa lor.....

 

 

Animalele de companie NU sunt pentru oricine

 

Mda.. exact la genul asta de oameni ma refeream.

 

Nici copii nu sunt pentru orice. Asta cu animalele e doar unul din rele ce le pot face parintii neglijenti copiilor. :blink:

 

Dar ma enerveaza ca in loc sa vada a cui e vina de fapt, unii oamenii se dau mari cunoascatori in boli si "par de animale" :blink:

 

 

PS: foarte frumosi piticii vostri :blink:

Editat de Tina'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

ideea este ca nu poti fi atent 24/24h la ceea ce face copilul, dar asa cum ai spus si tu parintele este cel care detine intreaga responsabilitate. Atat timp cat el este cel care nu face curat dupa animalut din lispa de timp sau din alte motive este de preferat sa ii expui dezavantajele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca inghite ceva par ce are? daca ia mancare de pe jos ce are? daca ia si o gura de pamant ce are? Mi se pare ca prea in puf vor generatiile de azi sa-si creasca copiii, nu ma mira ca sunt atat de sensibili la orice adiere de vant si la orice stranut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt iubitor de animale...

imi plac foarte mult pisicile..

in momentul de fata am 2 pisici in curte..o maidaneza culeasa de pe strada de cand era inca pui si o birmaneza care s-a aciuat la noi si la noi a ramas...

pe langa astea mai hranesc inca 2 pisici pe strada si un caine olog dupa care spal in fiecare zi in fata portii...

in fine...nu asta este problema...cat si ce animale iubim...

 

problema este ca aceste animale sunt purtatoare de microbi, oua si larve periculoase pentru copii mici...

 

de ce am adus in dicutie cisticercoza?

pentru ca am o prietena a carui frate , acum in varste de 34 de ani, a ramas cu mintea si comportamentul unui copil de 7-8 ani..

de ce?..

pentru ca a ingurgitat cand a fost mic oua de tenie de la pisica...

oua care au ajuns in zona cerebrala si pur si simplu ..teniile si-au facut cuib acolo...

a fost operat..acum e bine..

sub tratament la 33 de ani cu minte de 8 ani....

anyway..fiecare face cum crede..

 

http://www.tonica.ro/index.php?view=articl...t&Itemid=70

 

apropo..Cristina..

nu-mi dau cu parerea fara sa stiu despre ce vorbesc...

tu iti poti iubi animalutele cat de mult vrei..

 

 

 

Si daca inghite ceva par ce are? daca ia mancare de pe jos ce are? daca ia si o gura de pamant ce are? Mi se pare ca prea in puf vor generatiile de azi sa-si creasca copiii, nu ma mira ca sunt atat de sensibili la orice adiere de vant si la orice stranut.

unii au noroc, altii au mai putin noroc si altii..realmente au ghinion..

las drobul de sare la o parte...si prefer sa suflu in iaurt...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca inghite ceva par ce are? daca ia mancare de pe jos ce are? daca ia si o gura de pamant ce are? Mi se pare ca prea in puf vor generatiile de azi sa-si creasca copiii, nu ma mira ca sunt atat de sensibili la orice adiere de vant si la orice stranut.

De obicei nimic.

Uneori asta

http://www.boli-medicina.com/aparatul-dige...atic-BM-COM.php

sau

http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-me...st-hidatic_5896

 

 

O gura de pamant? :huggles: Iarasi : de multe ori, nu se intampla nimic

Dar alteori : o enterocolita cu care ajunge la urgenta dezhidratat. O parazitoza intestinala. Diverse altele

 

In exemplul dat de mine, fetita bagase in gura caca de caine.

 

Nu sunt impotriva animalelor de casa. Dar nu imi place sa vad ca unui copil de un an ii sufla in gura ditamai cainele. Sau mata face echilibristica pe leagan., Etc

 

Cine tine animale trebuie sa isi asume anumite responsabilitati.Daca as avea un caine sau o pisica in casa imi e clar ca in primul rand nu ar avea ce cauta in bucatarie.

Daca ai o casa mare, pur si simplu ii dai voie in anumite locuri...........il dresezi, oarecum, nu?

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca nu tine totusi de noroc :huggles: si ca ceva se intampla cu parintii din ziua de azi

 

oricum toate acestea se pot lua si fara sa ai animale in casa sau poate sa dea unul peste copil sa ti-l nenoroceasca deci da e ca povestea cu drobul de sare :unsure:

Editat de samsara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic ca nu tine totusi de noroc :huggles: si ca ceva se intampla cu parintii din ziua de azi

 

oricum toate acestea se pot lua si fara sa ai animale in casa sau poate sa dea unul peste copil sa ti-l nenoroceasca deci da e ca povestea cu drobul de sare :unsure:

problema sta cam asa...

do not push your luck...

 

cred ca este valabil in orice situatie...

 

copii au sistemul imunitar mai slab decat al unui adult...

mai cu seama cei pana in 3-4 ani..cand incep sa mearga la gradinita si sa ia contact mai mare cu alti agenti patogeni...

voi mamicile ar trebui sa stiti mai bine cum sta problema cu un copil care merge la gradinita sanatos si se intoarce racit cobza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am doua pisici in casa, vaccinate, deparazitate alea alea, la timp. Cu toate astea, pisica mai mica a facut viermisori dupa o luna de la ultima deparazitare. Cand am intrebat veterinarul de ce, mi-a zis ca mai mult ca sigur am adus eu larve de afara, pe pantofi. Asa ca, daca vreti sa fiti mai linistiti in privinta sanatatii copiilor vostri, ii puteti tine intr-o bula de plastic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yoda kinderita mea nu s-a intors racita cobza de la gradi never, a mai racit dar cobza never .. nu cu febra, nu cu probleme

conteaza si ce mostenire le dai copiilor, conteaza si cum ii cresti ... de exemplu pe caldurile astea vezi copii cu cacciula doar pe ideea e ca noiambrie .. pai daca acum au caciula la - 20 de grade ce la dai? si uite asa parintii strica copiii, ii sensibilizeaza si orice virus, orice par le da sistemul imunitar peste cap

nu zic nu sunt si cazuriin care tye gandesti la ghinion, soarta, dumnezeu naiba mai stie .. dar nu putem sa ne traim viata doar gandindu-ne " daca .. " si sa punem raul inainte

Editat de samsara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×