Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Copiii si animalele de casa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In ziua de astazi absolut totul e aproape mortal pt copii. Oare cum a supravietuit generatia parintilor nostri fara casti de protectie, fara sa fie supravegheati 24 din 24, fara telefoane mobile, traind cu animale in casa si pupandu'le in bot... Au avut noroc chior cred... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din varii motive, nu-s de acord cu animale in casa.

daca stai la curte si ai disponibilitate sa le ingrijesti cum trebuie si bani ca sa le ingrijesti cum trebuie, de ce nu? poti face chiar zoo.

animalele plac copiilor, dar pana ajung ei sa aiba grija de animalutele preferate, tot parintii trebuie sa-si asume o responsabilitate in plus (care adesea nu e una, ci 10)

 

in caz de sarcina eu as sta cat se poate de departe de pisici (ceea ce eu am si facut in sarcina) si in general de orice animal sau pasare

nu as lua animale de companie in timpul primilor ani de viata ai copilului (ma rog, eu nu as mai lua deloc)

numai cand ma gandesc la firele de par de pisica de peste tot si realizez ca nu imi mai trebuie pisica cel putin toata viata asta

nu mai vreau perusi ca astia accentueaza eruptiile provocate de alergii

pestii se ingrijesc greu, si tot asa

 

in schimb la tara sau la zoo ma pot bucura cat poftesc de animale, si fara sa le chinui si pe ele sa le tin captive si pe mine ca sa le respect tabieturile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ziua de astazi absolut totul e aproape mortal pt copii. Oare cum a supravietuit generatia parintilor nostri fara casti de protectie, fara sa fie supravegheati 24 din 24, fara telefoane mobile, traind cu animale in casa si pupandu'le in bot... Au avut noroc chior cred... :blink:

nu ai luat in calcul alimentatia sanatoasa, aerul muuult mai putin poluat si stresul...care este pe primul loc ca si cauza a mortalitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o mica nelamurire. Oamenii care au animale de companie nu mai fac ordine in casa? Ce e asta cu "par peste tot"? Cine isi lasa casa sa ajunga ghem de blana?

 

Nu stiu ce carti de basme ati citit dar parul ala cand cade, nu cade tot in acelasi timp si in gura copilului neajutorat. :blink:

 

Lasand la o parte faptul ca un animal ingrijit, indiferent cat de mult e predispus la a ii cadea parul nu va avea problema asta decat intr-o proportie deloc deranjanta pentru o familie care poseda un aspirator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am o mica nelamurire. Oamenii care au animale de companie nu mai fac ordine in casa? Ce e asta cu "par peste tot"? Cine isi lasa casa sa ajunga ghem de blana?

 

Nu stiu ce carti de basme ati citit dar parul ala cand cade, nu cade tot in acelasi timp si in gura copilului neajutorat. :blink:

 

Lasand la o parte faptul ca un animal ingrijit, indiferent cat de mult e predispus la a ii cadea parul nu va avea problema asta decat intr-o proportie deloc deranjanta pentru o familie care poseda un aspirator.

tu stii cati copii merg de-a busilea si ii gasesti mancand boabe "cot la cot" cu pisica sau catelul?...

copii mici..instinctiv duc mana la gura..o baga in gura...

de multe ori cu un ghemotoc de par din pisica smotocita..

iti spune ceva cisticercoza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu stii cati copii merg de-a busilea si ii gasesti mancand boabe "cot la cot" cu pisica sau catelul?...

copii mici..instinctiv duc mana la gura..o baga in gura...

de multe ori cu un ghemotoc de par din pisica smotocita..

iti spune ceva cisticercoza?

 

Asta se cheama ca sunt lasati nesupravegheati. Ce cauta boabele animalelor la indemana copilului mic? Sa ne intelegem.. nu spun ca toata lumea ar trebui sa aiba animal pe langa copil, ca nu vin la pachet. Insa chestia cu vai, parul, vai mizeria e o aberatie. Cand ai copil mic ai grija de el. SI faci curat in casa. Ca altfel, cu animal sau fara, ajunge sa manance gandaci de bucatarie de pe jos.

 

In afara de alergii, nu exista nici un motiv ca o familie responsabila sa nu aiba animal de casa daca au un copil mic.

 

Restul sunt pretexte pentru oamenii lenesi si nepasatori. Intreaba orice medic. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

:blink:

 

Totdeauna fetele mele au avut cate un animalut: perusi,acvariu,broasca testoasa,pisici.Cat au fost mici ma ocupam numai eu de ingrijirea lor si-mi facea placere,iubesc si eu nespus animalutele;apoi faceam curatenie impreuna la animalute pana cand a devenit o responsabilitate a lor.

Ultima achizitie :blink:

 

porc.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am o mica nelamurire. Oamenii care au animale de companie nu mai fac ordine in casa? Ce e asta cu "par peste tot"? Cine isi lasa casa sa ajunga ghem de blana?

Din pacate sunt si din acestia.

Exemplu

Tata,mama, lucreaza mult, fetita e lasata cu bunica peste zi.

Din ce mi s-a povestit : odata a luat o bucatica de rahatel de la caine si a baggat-o in gura. Da, stiu e horror.

Si din ce am vazut cand mama ei era acasa- a luat o tigara din pachetul mamei si a inceput sa molfaie din ea. Era sa lesin.

Daca ii vezi pe strada nu ai zice intr-oi mie de ani ca asa ceva se intampla in casa lor.....

 

 

Animalele de companie NU sunt pentru oricine

 

E pui de porcusor,tare dulcel este.

Si al meu :blink:

post-126111-1290012718_thumb.jpg

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×