Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O fi, dar uita-te la Zorro, rau cu dusmanii, bland cu iubita. E drept ca in viata reala este de multe ori exact pe dos, dar intrebarea viza preferintele, nu optiunile.

 

 

 

Te cunosc drept o fiinta blanda, plina de sensibilitate si asteptam un raspuns care sa musteasca de umanitate. Dar tu, nu stiu de ce, te simti atacata. Oi fi avand tu motivele tale.

Uneori stau drept si vad stramb. Sunt chestii de care nu scapi niciodata, se-ntorc cand te astepti mai putin, si eu, uneori, nu stiu sa le fac fata. Uneori vad ironii rautacioase unde nu-i cazul. Imi cer scuze pentru atitudinea mea. Si sa stii ca m-ai vazut mai "frumoasa" decat sunt, am momente in care sunt lemn, ca sa nu zic piatra, chiar daca ma las condusa de emotii deseori.

Cum este sotul meu? Contrar aparentelor (ma refer la aspectul fizic, care sugereaza o persoana rea si dura), e un om foarte cald, mult mai bun si bland decat mine, asta compenseaza lipsa lui de toleranta in unele situatii.

Si nu, nu imi plac barbatii care ma fac sa plang. :) Imi plac barbatii care nu se sfiesc sa planga langa o femeie, daca e cazul. Nu sa se planga, sa planga.

 

Inca o data, imi cer scuze, una din situatiile care ma fac sa ma simt rau este sa judec un om sau spusele acestuia stramb. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nicio problema, probabil ca nici eu nu m-am remarcat pe aici pentru vorba mea dulce, reactia ta nu e una deplasata. :friends:

 

cei respectuosi si cavaleri, normal

 

Tu in ce secol traiesti? Femeile cauta azi empatie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce-si doreste fiecare, da. Eu una nu m-as vedea langa un partener prea protector pentru ca nu am fost invatata sa fiu cocolosita, sunt o fire mai voluntara, poate prea voluntara uneori, prea barbatoasa. Dar sunt femei care simt nevoia sa li se deschida usa, sa fie protejate mereu, sa li se sarute mana (detest gestul asta cand fac cunostinta cu un barbat) etc. etc. Eu sunt tot pentru empatie, dar incerc sa inteleg, tocmai de-asta, ca unele femei au alte nevoi, ca-si doresc alt gen de barbat, pt. ca sunt altfel construite, au trait altfel de experiente.

Nu stiu daca am reusit sa exprim suficient de clar ceea ce-am dorit sa spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt topita dupa persoanele care au simtul umorului foarte dezvoltat, asa ca imi plac si barbatii cu simtul umorului ascutit, cei care pareaza cu haz criticile primite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Este foarte clar. De altfel, ai facut progrese mari cu exprimarea, ca pe la inceput mai lasai uneori impresia ca ti s-a sters o parte din mesaj. Si ai si dreptate. Am citit o chestie f. interesanta in privinta asta, ca tot te pasioneaza pe tine neurostiintele. Se pare ca unele femei (lesbienele) au creierul f. asemanator cu al barbatilor, iar unii barbatii (homo) cu al femeilor. Eu m-am gandit ca daca se mai cerceteaza putin o sa se descopere ca e valabil si pt. unele femei/barbati hetero. Studiile respective s-au facut pe gay. Asa s-ar explica comportamentul diferit al femeilor voluntare de cel al femeilor care vor cavaleri sa le deschida usa. Eu nu pot decat sa observ diferentele si sa le accept, de inteles mai putin, ca nu pot sa-mi modific structura creierului. Dar tu se pare ca poti mai mult. Felicitari! Si gata cu complimentele, ca mi-aduc aminte de periatul lui Lighty (odihneasca-se in pace!) si incep sa ma simt prost.:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte clar. De altfel, ai facut progrese mari cu exprimarea, ca pe la inceput mai lasai uneori impresia ca ti s-a sters o parte din mesaj. Si ai si dreptate. Am citit o chestie f. interesanta in privinta asta, ca tot te pasioneaza pe tine neurostiintele. Se pare ca unele femei (lesbienele) au creierul f. asemanator cu al barbatilor, iar unii barbatii (homo) cu al femeilor. Eu m-am gandit ca daca se mai cerceteaza putin o sa se descopere ca e valabil si pt. unele femei/barbati hetero. Studiile respective s-au facut pe gay. Asa s-ar explica comportamentul diferit al femeilor voluntare de cel al femeilor care vor cavaleri sa le deschida usa. Eu nu pot decat sa observ diferentele si sa le accept, de inteles mai putin, ca nu pot sa-mi modific structura creierului. Dar tu se pare ca poti mai mult. Felicitari! Si gata cu complimentele, ca mi-aduc aminte de periatul lui Lighty (odihneasca-se in pace!) si incep sa ma simt prost.:flowers:

Lighty parea exagerat, dar era autentic, sa stii! :) Nici eu nu suport complimentele, ma chircesc la ele. :lol: Da, e posibil sa fie asa cum spui tu. Creierul insa se modifica si datorita experientelor prin care trecem, ajungem sa reactionam inr-un anume fel ca urmare a periodicitatii repetarii unor evenimente. Deci, daca nu suntem voluntari din nastere (de la gene), capatam aceasa trasatura cu timpul daca suntem nevoiti sa actionam voluntar. Asta mi-a placut mie cand am citit cartile lui Daniel Goleman, adica, chiar si o persoana incoerenta, ca mine, o sa poata ajunge sa se exprime clar daca isi doreste asta foarte tare. :lol:

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×