Sari la conținut
Forum Roportal
catherinedeneuve

Cel mai bun partid momentan?

Evaluează acest topic

  

21 membri au votat

  1. 1. ....

    • PSD
      8
    • PNL
      6
    • PD-L
      7


Postări Recomandate

Initiatoarea acestui topic are 24 de ani si crede ca PSD-ul e "cel mai bun partid". Buna treaba. Se pare ca tre' sa fug naibii mai repede, desi deja mi-e clar ca la urmatoarea petrecere nationala cu mici si bere PSD-ul o sa vina la ce a mai ramas din ciolan, datorita simplului fapt ca nu exista in Romania partid, guvernare, combinatie de oameni care sa aiba ouale de a lua taurul de coarne si a spune "gata, pina aici"!!!

 

Toate partidele sint adunaturi de jigodii, cu exceptia unor oameni de bine fortati de a intra in partide pentru a isi pastra diverse posturi de conducere. Unii dintre ei nu au intrat neaparat pentru a fura, cit pentru a nu strica altii ce au cladit ei intr-o anume perioada...

 

Cel mai bun partid actualmente e o dictatura militara cu guvern technocrat de oameni ce nu au fost vreodata afiliati politici, eventual chiar romani de prin strainatate. In caz contrar, pomenile vor continua pina ne ia mama draq mai rau ca pe greci!!!

 

PSD are mari sanse sa revina la putere din nou si asta este trist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O fi trist, dar cu astia de acum e tragic. Mai bine PSD decat PDL.

Pt mine toti politicienii sunt cam in aceeasi oala, nu ma pricep la politica, dar vad si eu cu cine am dus-o mai bine. Pe vremea PSD-ului era cat de cat OK, dar acum suntem vai de noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O fi trist, dar cu astia de acum e tragic. Mai bine PSD decat PDL.

Pt mine toti politicienii sunt cam in aceeasi oala, nu ma pricep la politica, dar vad si eu cu cine am dus-o mai bine. Pe vremea PSD-ului era cat de cat OK, dar acum suntem vai de noi.

Mai frate, voi sinteti IMBECILI??? Pe vremea psd-ului am dus-o mai putin rau fiindca inca nu furasera tot, inca se mergea in inertie pe resursele lasate de comunisti, climatul economic general era de crestere. Faptul ca s-a ajuns unde s-a ajuns e datorat in mare parte guvernarilor PSD, care in loc sa investeasca banii in ceva concret, de viitor, i-a aruncat in stinga si in dreapta pe pomeni, ca cei ca tine sa aiba farfuria plina si sa zica "las' ca-i bine". Nu pun la indoiala faptul ca astia de acuma is de o incompetenta crasa, dar tare as vrea sa ii vad eu pe psd ce fac. Ofera 20.000 de euro prima de instalare pentru romanii care vin inapoi, nu? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O fi trist, dar cu astia de acum e tragic. Mai bine PSD decat PDL.

Pt mine toti politicienii sunt cam in aceeasi oala, nu ma pricep la politica, dar vad si eu cu cine am dus-o mai bine. Pe vremea PSD-ului era cat de cat OK, dar acum suntem vai de noi.

 

De ce era mai bine ? De ce era "cat de cat ok" ? Ceva comparatii la concret ?

 

Mai frate, voi sinteti IMBECILI??? Pe vremea psd-ului am dus-o mai putin rau fiindca inca nu furasera tot, inca se mergea in inertie pe resursele lasate de comunisti, climatul economic general era de crestere. Faptul ca s-a ajuns unde s-a ajuns e datorat in mare parte guvernarilor PSD, care in loc sa investeasca banii in ceva concret, de viitor, i-a aruncat in stinga si in dreapta pe pomeni, ca cei ca tine sa aiba farfuria plina si sa zica "las' ca-i bine". Nu pun la indoiala faptul ca astia de acuma is de o incompetenta crasa, dar tare as vrea sa ii vad eu pe psd ce fac. Ofera 20.000 de euro prima de instalare pentru romanii care vin inapoi, nu? :)

 

In general cam astea sunt politicile. Nu faci nimic iar in an electoral dai pomana. Daca creste calitatea vietii atunci creste informarea, se schimba mentalitatea si pe oameni nu ii mai poti cumpara cu un kg de zahar, ulei, faina. Astfel de partide populiste pur si simplu nu au nici un interes sa faca ceva bun pentru oameni din simplu motiv ca votul trebuie sa fie cumparat cat mai ieftin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost un partid care a incercat sa faca treaba cinstit: URR.

A esuat!

Seful lui, Cosmin Alexandru, a avut integritatea de a parasi politica mai degraba decat sa se scalde in mizerie.

Recomand la popor articolul lui in care scrie despre o eventuala noua miscare politica:

http://www.cosminalexandru.ro/2009/11/desp...scare-politica/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca era cat de cat ok pt ca nu era saracia de acum, nu erau atatia someri, nu stateam cu frica in san ca ne pierdem locurile de munca etc. Nu am zis ca tin cu PSD. Pt mine toti sunt o apa si-un pamant. Toti fura, dar unii fura mai cu bun simt, altii fura ca nehalitii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am zis ca era cat de cat ok pt ca nu era saracia de acum, nu erau atatia someri, nu stateam cu frica in san ca ne pierdem locurile de munca etc.

Corelatie nu inseamna cauzalitate.

Faptul ca s-a sincronizat actuala guvernare cu criza mondiala nu inseamna ca efectele crizei sunt din cauza guvernarii.

Daca era PSD-ul la conducere... probabil ca era mai mult sau mai putin la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am zis ca era cat de cat ok pt ca nu era saracia de acum, nu erau atatia someri, nu stateam cu frica in san ca ne pierdem locurile de munca etc. Nu am zis ca tin cu PSD. Pt mine toti sunt o apa si-un pamant. Toti fura, dar unii fura mai cu bun simt, altii fura ca nehalitii.

 

Tu ai fost in Romania pe vremea PSD ? Era o saracie mult mai mare ca acum. Economia Romaniei a avansat totusi in acesti 20 de ani poate nu asa de mult cum trebuia dar a avansat. Acum nu ne este asa de bine ca in 2008 mai ales ca este o criza mondiala, s-au facut multe greseli in perioada de boom economic si alte greseli in aceasta perioada insa PSD este poate cel mai responsabil pentru actuala criza si pentru starea tarii pentru ca au fost cel mai mult timp la putere. Trebuie sa fi cel putin foarte naiv sau sa nu fi locuit in Romania incat sa crezi ca PSD are ceva bun sau poate face ceva. De fapt nu cred ca are vreo legatura cu locatia pentru ca afara nu s-a votat PSD decat la procente foarte mici in toata aceasta perioada. Romanii si-au pus speranta mereu in partide de dreapta, in aliante care s-au format pe acest palier. Eu nu as vota un partid de stanga din principiu si momentan chiar nu am un partid de dreapta pe care sa il votez pentru ca nu exista asa ceva. PNL a luat multe masuri de stanga si PDL a facut acelasi lucru. Economia este ciclica iar noi mai avem nevoie de vreo 20 de ani sa invatam asta dar nu am invatat acum.

 

Corelatie nu inseamna cauzalitate.

Faptul ca s-a sincronizat actuala guvernare cu criza mondiala nu inseamna ca efectele crizei sunt din cauza guvernarii.

Daca era PSD-ul la conducere... probabil ca era mai mult sau mai putin la fel.

 

Asa este...insa actuala putere a facut foarte multe prostii si a adancit criza si mai mult mai ales prin faptul ca nu a avut un plan si nu are o directie iar totul este haotic. Da este greu sa corectezi macroeconomic dar refuz sa cred ca nu avem oameni capabili sa faca asta. Actuala putere are un plus pentru legea ANI, deblocarea dosarelor care ajungeau la curte pe motive de constitutionalitate. Acelasi plus si chiar mai mult pentru ca este in opozitie il are si PNL. PDL a crescut haotic taxele in ultima clipa desi sunt sigur ca stiau de starea economiei. Trebuia de la inceputul anului sa i-a masuri si nu mai erau asa de haotice si dure. Asta este un motiv al incompetentei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... mai ales ca este o criza mondiala

Nu prea mai este. Statele unde au fost luate masuri corecte au iesit din criza. Romania...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea mai este. Statele unde au fost luate masuri corecte au iesit din criza. Romania...

 

Statele Unite se pare ca nu arata asa de bine pe cat s-a sperat. A crescut din nou somajul si a scazut consumul. Europa a luat destule masuri de austeritate care o sa se vada pe la sfarsitul toamnei. Insa occidentalii au suficiente rezerve pentru a baga in economie ca populatia sa nu simta efectele crizei asa de mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×