Sari la conținut
Forum Roportal
Mede13111

Poveste fara sfarsit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Statistic si practic vorbind, o buna parte dintre ei traiesc mari drame din astea sentimentale si sentimente ravasitoare de "iubire" cu o freventa mai mare decat ti-ai imagina. Daca tu crezi ca e recomandabil sa fie tratata serios fiecare situatie din asta ... na, asa o fi. Domnisoara o fi o exceptie, insa cum eu am inteles gresit din start, am reactionat mai virulent decat ar fi fost cazul . Oricum, nu ascunzisurile sunt solutia, ci independenta...daca tot suntem "copti" si ne simtim in stare sa le luam viata in maini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am perceput-o altfel pe ea. Nu stiu pe el. Ea este destul de matura cat sa mearga mai departe. Si familia ei reprezinta doar un obstacol pentru ea in momentul asta. Si nu va putea sa o influenteze (pe familie) decat daca devine independenta si departe de familie.

 

Fata are probleme grave datorita faptului ca si-a depasit conditia pe care ambientul i-a oferit-o. Si trebuie sa se detaseze, pentru ca altfel o tine doar pe loc si o face sa sufere, si poate chiar intr-o zi ar putea ajunge sa-si planga zilele din cauza asta pentru greselile la care s-a lasat influentata.

da exact asa este nu doresc independenta din cauza lipesi de maturitate doaresc independenta pentru ca eu consider ca vine o zi in care trebuie sa sti singur sa alegi intre bine si rau ...la mine nici un rau nu e asa de rau nici un bine nu e asa de bine...adica totul se petrece in sufletul meu...nimic nu o sa se vada in exterior ..iar chestia asta pe uni ii omoara pentru ei ma vad ca un om imatur care nu realizeaza graviteatea problemei..ce as putea face?sa ma omor e destul de grav ce am facut dar asta nu trebuie sa ma opreasca pe loc...merg inainte ...viata merge inainte eu de ce m-as opri in loc?

Nu vreau sa fiu perceputa gresit dar pana acum am fost cum au vrut ei...am avut si eu greselile mele insa sunt ale mele pentru ca eu le-am facut ..dar consider ca deja ei nu pot decat sa ma sprijine si sa imi ofere umarul in caz de nevoie insa mai mult..nu...

Eu la 18 ani bacul luat cu 9 70 ajung acasa la 11 30 pentru ca e tarziu mama ce sa mai faci afara la ora asta....ma suna din 20 in 20 de minute unde esti cu cine esti si ce faci...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da exact asa este nu doresc independenta din cauza lipesi de maturitate doaresc independenta pentru ca eu consider ca vine o zi in care trebuie sa sti singur sa alegi intre bine si rau

Poate tocmai de asta spun unii ca ar trebui sa iti incepi viata de om adult in momentul in care esti suficient de pregatit sa-i suporti toate consecintele - lucru pe care eu nu-l sustin musai, mai ales ca nu prea are cum sa se intample practic, dar peste cativa ani e destul de posibil sa privesti putin diferit tot ceea ce simti si faci acum. Poate ca ar trebui sa mai ai putina rabdare si sa lasi relatia asta sa curga ceva mai lent, te poti vedea cu el suficient de des si fara sa fie nevoie sa va mutati impreuna .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate tocmai de asta spun unii ca ar trebui sa iti incepi viata de om adult in momentul in care esti suficient de pregatit sa-i suporti toate consecintele - lucru pe care eu nu-l sustin musai, mai ales ca nu prea are cum sa se intample practic, dar peste cativa ani e destul de posibil sa privesti putin diferit tot ceea ce simti si faci acum. Poate ca ar trebui sa mai ai putina rabdare si sa lasi relatia asta sa curga ceva mai lent, te poti vedea cu el suficient de des si fara sa fie nevoie sa va mutati impreuna .

nu a vorbit nimeni de mutat impreuna nici nu vine vorba despre asta ..fiecare din noi are vise pe care vrea sa si le indeplineasca si ne sprijinim reciproc...dar vreau doar sa fiu lasata in pace..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu a vorbit nimeni de mutat impreuna nici nu vine vorba despre asta ..fiecare din noi are vise pe care vrea sa si le indeplineasca si ne sprijinim reciproc...dar vreau doar sa fiu lasata in pace..

Singura solutie e sa pleci. Pe ei n-ai sa-i schimbi cat timp nu devii independenta, iar toleranta o sa te faca doar sa suferi si sa iei decizii proaste ca aceea de exemplu de a te desparti de cineva care te iubeste si pe care il iubesti. Nu mai vorbesc de stresul general.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singura solutie e sa pleci. Pe ei n-ai sa-i schimbi cat timp nu devii independenta, iar toleranta o sa te faca doar sa suferi si sa iei decizii proaste ca aceea de exemplu de a te desparti de cineva care te iubeste si pe care il iubesti. Nu mai vorbesc de stresul general.

Are 18 ani, chiar crezi ca-si poate gasi un job din care sa fie realmente independenta financiar?

Si presupunand ca se desprinde de ai ei, daca dupa cateva luni isi da seama ca baiatul nu este Mr. Right pe care il crede ea acum? Si, mai presus de orice, de unde stii tu ca si el vrea acelasi lucru si ca este dispus sa-si asume o asemenea responsabilitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are 18 ani, chiar crezi ca-si poate gasi un job din care sa fie realmente independenta financiar?

Da. In special in afara Romaniei. Impreuna cu el.

 

Si presupunand ca se desprinde de ai ei, daca dupa cateva luni isi da seama ca baiatul nu este Mr. Right pe care il crede ea acum?

Nu conteaza. Oricum singura solutie e sa se desparta de familie.

 

Si, mai presus de orice, de unde stii tu ca si el vrea acelasi lucru si ca este dispus sa-si asume o asemenea responsabilitate?

Ochii lui? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. In special in afara Romaniei. Impreuna cu el.

 

 

Nu conteaza. Oricum singura solutie e sa se desparta de familie.

M-ati inteles gresit..nu doresc sa imi fac parinti sa sufere...doaresc doarsa fiu inteleasa nu sa ii dezamagesc..am 18 ani nu am de unde sa stiu daca el este omul cu care imi voi petrece restul vieti...vreau doar sa incerc...nu doresc marea cu sarea vreau doar libertate de a a face propriile greseli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. In special in afara Romaniei. Impreuna cu el.

Nu conteaza. Oricum singura solutie e sa se desparta de familie.

Ochii lui? :tease:

Din sfaturile pe care i le dai, ma gandesc ca esti mai apropiat tu de varsta ei decat mine. Ceea ce nu ar fi un bai, dar ar fi inca una dintre parerile gresite pe care mi le fac eu despre unii.

Editat de Waterina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×