Sari la conținut
Forum Roportal
Mede13111

Poveste fara sfarsit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-ati inteles gresit..nu doresc sa imi fac parinti sa sufere...doaresc doarsa fiu inteleasa nu sa ii dezamagesc..am 18 ani nu am de unde sa stiu daca el este omul cu care imi voi petrece restul vieti...vreau doar sa incerc...nu doresc marea cu sarea vreau doar libertate de a a face propriile greseli

N-ai ce sa-i faci, ori suferi tu si foarte probabil si ei mai tarziu si lumea astfel sta pe loc, ori sufera ei putin si lumea evolueza si veti fi toti fericiti mai tarziu. Alegerea e a ta. Cine nu pricepe cu vorba buna, nu poate fi schimbat decat prin mijloace indirecte, chiar daca trece astfel prin suferintele schimbarii. Cine nu face schimbarea, continua sa sufere, si sufera, si sufera... pana eventual realizeaza in cele din urma ca singura bucurie adevarata din viata ei plina de suferinte, a fost un copil.

 

Din sfaturile pe care i le dai, ma gandesc ca esti mai apropiat tu de varsta ei decat mine. Ceea ce nu ar fi un bai, dar ar fi inca una dintre pararile gresite pe care mi le fac eu despre unii.

Nu-mi dau cu parerea... Ii expun situatia.

 

Dealtfel in afara Romaniei ai toate sansele la 18 ani sa-ti gasesti un job din care sa fii total independent financiar. Daca sunt in doi, ar putea sa-si sustina chiar si familiile si sa-si cladeasca si o casa.

 

Doar in Romania e lucrul asta foarte greu sau imposibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ati inteles gresit..nu doresc sa imi fac parinti sa sufere...doaresc doarsa fiu inteleasa nu sa ii dezamagesc..am 18 ani nu am de unde sa stiu daca el este omul cu care imi voi petrece restul vieti...vreau doar sa incerc...nu doresc marea cu sarea vreau doar libertate de a a face propriile greseli

Fata, nu cred ca te vor intelege prea curand. Asa sunt unii parinti, asa au fost ei educati, asa a fost lumea in care au trait ei. Poti incerca sa te asezi la o discutie calma cu ei si sa incerci sa le spui ceea ce vrei sa ne spui si noua acum : ca tu vrei sa te vezi cu el in continuare pentru ca acum iti place si simti ca-l iubesti, dar ca vrei sa-ti vezi si de viata ta mai departe, ca nu vrei sa te lasi de studii, etc. Daca nu inteleg de vorba buna, nu ai ce sa le faci. Continua si tu sa te vezi cu el dar incearca sa nu faci chestii care sa "sara calul" : vino la ore cat de cat ok acasa si ingrijeste-te si de celalalte aspecte ale vietii tale. Daca relatia ta cu tipul chiar va continua, pana la urma sa vor obisnui cu ideea. Bafta!

 

Nu-mi dau cu parerea... Ii expun situatia.

 

Dealtfel in afara Romaniei ai toate sansele la 18 ani sa-ti gasesti un job din care sa fii total independent financiar. Daca sunt in doi, ar putea sa-si sustina chiar si familiile si sa-si cladeasca si o casa.

Lasa sa te vad eu si cand vei avea (asta daca nu ai deja) o fiica de 18 ani care ar fi in aceeasi situatie. Sa te vad eu ca-i recomanzi sa plece de acasa cu unul in afara tarii doar pentru ca i se pare la un moment dat ca-l iubeste, si dupa aia mai vorbim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa sa te vad eu si cand vei avea (asta daca nu ai deja) o fiica de 18 ani care ar fi in aceeasi situatie. Sa te vad eu ca-i recomanzi sa plece de acasa cu unul in afara tarii doar pentru ca i se pare la un moment dat ca-l iubeste, si dupa aia mai vorbim.

 

 

Cu draga inima si in cunostinta de cauza le recomand tuturor perechilor de copii inteligenti peste 18 ani care se iubesc sa paraseasca cat mai urgent teritoriul Romaniei daca situatia lor actuala nu le ofera solutii decente pentru intemeierea unui camin independent. Tara asta nu va oferi inca destul timp solutii decente si va va tine captivi in suferinta, innabusindu-va posibilitatile voastre intelectuale si umane. Sa fie intr-un ceas bun care m-ati auzit si inteles! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Povestea mea incepe acum un an si ceva...cand l-am cunoscut pe A m-am indragostit si a fost frumos pana.... l-am cunoscut din gresala pe varului lui cu care am stat 9 luni ...am nevoie urgent de un sfat

Varul lui,nu mai are vreun var ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

un unchi mai sugubat nu gasesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine tati cel viteaz, nu ma asteptam sa incerci macar sa vezi realitatea, iar aici nu-i locul potrivit de detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Erata "desii.." in loc de "desi"

 

Mai adaug ca tocmai generatia tanara trebuie sa-si aranjeze "asternutul" aici, pentru ca aici au dreptul sa o faca, nu intr-o tara unde nu au cetatenie si sunt considerati "intrusi".

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Au fost vreo 6 luni apoi dupa o luna de la despartire l-am cunoscut din gresala pe varului lui cu care am stat 9 luni si pe care credeam k il iubesc dar de fapt in el il vedeam pe A ..pana la un moment dat cand m-am intalnit intamlator cu A iar privirea lui a ramas la fel....

 

 

 

 

Cum naiba l-ai intalnit intamplator pe varu sau?!, si ti-ai dat seama apoi ca il iubesti pe celalalt????.

Helooou, viata a doi oameni "atarna" de mintea ta, numai tu stii ce ai in capul ala.

Lasa-i in pace pe amandoi si dute tata in lume ca nu stii ce vrei. :blink:

Editat de Kukubaul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×