Sari la conținut
Forum Roportal
Sky

Noutati medicale pentru Hepatita B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut. Mi-as fi dorit ca acest topic sa ramana strict pentru noutatile medicale. Daca ai dori sa pui aceeasi intrebare pe orice alt topic din cadrul sub-forumului Hepatita B ti-as fi recunoscator si ti-as raspunde cu draga inima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea!

am tradus ceva despre un nou ecograf. Artikolul este din Dec. 2005 dintr-o revista a unei asigurari medicale germane

 

Un ecografc al clinicii universitare din Bon inlocuieste interventiile operationale

 

Un nou ecografic al clinicii universitare din Bon face posibil constatarea leziunilor organice fara interventii operationale. La bolile hepatice cronice, ca si hepatita c, are loc o modificare a organelor, tesutul ficatului este inlocuit prin tesut fibros. Pina in momentul de fatza a fost necesara tot timpul extractia unei probe din tesut, pentru a se constata amploarea.

Noul ecograf poate impiedica aceasta interventie.

 

Aparatul masoara t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca a mai aparut un vaccin care se doreste atat pt preventie cat si pt tratarea hepatitei B. Deocamdata incep trialurile in intreaga lume. Daca rezultatatele sunt bune si se obtine intr-adevar un vaccin eficient atat pt preventie cat si pt tratare, promit sa imi schimb cu totul opinia despre medicina alternativa. De ce? Pt ca se pare ca acest vaccin include un agent care se extrage din zaharul prezent in floarea de dalie. In plus, este mai sigur si mai eficient decat orice alt vaccin existent, potrivit dr. Nikolai Petrovsky de la Flinders Medical Centre. Acest vaccin este destinat sa incurajeze sistemul imunitar sa atace si sa distruga virusul mai repede si mai eficient. Dc la inceput se doreste ca el sa fie eficient in persoanele imunodepresive, in final se spera sa duca la primul tratament care sa trateze si vindece infectia cronica.

 

http://archive.mail-list.com/hbv_research/msg09243.html

Editat de Sky

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Entecavir

 

Un preparat nou impotriva Hepatitei B are o activitate antivirala mare

 

Nukleosidanalogon Entcavir a fost in Studii mai superior decit terapia standard

 

TAINAN (eis) Precum rezulta acuma din doua studi la hepatita b cronica ofera noul Nukleosid-analog Entecavir avantaje.

In comparatie cu terapia standard cu Lamivudin s-au inbunatatit la mai multi pacienti rezultatele histologice si la mai multi pacienti nu a mai fost virusul detectabil dupa terapie.

 

Superioritatea Entecavirului a fost demonstrata atit la cei cu HBeAntigen-negativ cit si la cei cu HBeAg-positiv.

In studiul BEHoLD din intreaga lume au fost tratati 715 pacienti cu HBeAg-positivi si 648 pacienti cu HBeAg-negativ. Acronymul inseamna

Editat de juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca in alte tari cei care au virus pot sa isi faca transplant de ficat.....voi stiti ceva ?

Am mai citit in ziar cred ca (gindul) ca au facut la un institut din Carolina au refacut din celule proprii vezica urinara si ca este posibil ca in viitor sa se faca si organe mai complexe ca inima si ficat,mentioneaza ca au facut si vezica urinara si tesut,piele...si ca vezica chiar functioneaza bine dar ca nu o schimba total pe cea vechie ci o pune peste ia deci ramin amindoua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"EDMONTON, ALBERTA--(CCNMatthews - April 28, 2006) - ViRexx Medical Corp.

(TSX:VIR) (AMEX:REX), a company focused on immunotherapy treatments for

certain cancers, chronic hepatitis B and C and embolotherapy treatments for

tumors, announced today that the Company's President, Marc Canton, was

interviewed on April 27, 2006 by the Zangani Investor Community.

 

During the interview, Marc Canton discusses the recent Health Canada

approval of the Clinical Trial Application to initiate a Phase I trial for

the Company's lead Chimigen vaccine, HepaVaxx B. Health Canada approval

provides with the opportunity to commence the first human test of the

Company's recombinant protein technology platform. Mr. Canton also discusses

the preclinical results, which demonstrated a strong safety profile, and

potential licensing and partnering strategies for HepaVaxx B.

 

To access the interview, please visit the Zangani Investor Community at:

www.zangani.com/virexx/2006-0428-rex. The interview is also available via

Podcast at www.zangani.com or through the itunes music store.

 

HepaVaxx B

 

HepaVaxx B vaccine consists of a recombinant chimeric molecule containing a

hepatitis B viral antigen and a portion of a murine monoclonal antibody. The

molecule is designed to target dendritic cells, which play a significant

role in antigen presentation and initiation of an immune response. In

preclinical testing, HepaVaxx B has produced both cellular and humoral

immune responses. ViRexx believes that the development of humoral and

cellular responses may be effective in clearing the virus from patients with

chronic hepatitis B infection.

 

About ViRexx Medical Corp.

 

ViRexx is an Edmonton, Alberta based biotechnology company focused on the

development of novel therapeutic products for the treatment of certain

cancers and specified chronic viral infections. ViRexx's most advanced

programs include drug candidates for the treatment of ovarian cancer,

chronic hepatitis B and solid tumors.

 

ViRexx's lead product candidate, OvaRex® MAb, a therapy for the treatment

of late-stage ovarian cancer, is currently the subject of two Phase III

clinical trials being funded by ViRexx's licensing partner Unither

Pharmaceuticals, Inc., a subsidiary of United Therapeutics Corporation. For

additional information about ViRexx, please see www.virexx.com."

 

Pe scurt- un vaccin recombinat care promite obtinerea unui raspuns eficient la nivel celular in vederea eliminarii virusului in cazul pacientilor cu hepatita cronica. Vaccinul a intrat in faza testarii pe oameni. Sa ii tinem pumnii.

 

http://archive.mail-list.com/hbv_research/msg09518.html

 

O veste pentru cei care inca nu cred in eficienta tratamentului cu Pegasys.

 

Se pare ca tratamentul, in cazul celor care au urmat tratamentul timp de 48 de saptamani si au avut parte de un raspuns durabil, si-a dovedit eficienta pe termen lung. Dupa 2 ani de la oprirea tratamentului, 95% din responderi si-au pastrat rezultatele bune. E imbucurator ca cei care au obtinut un raspuns bun in urma tratamentului continua sa aiba o viremie mica sau nedetectabila si sa ii permita ficatului sa se regenereze si astfel sa indeparteze riscul de cancer primar hepatic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucura astfel de vesti dar din pacate pt hepatita b casa de asigurari nu aproba pegasys .chiar m-am interesat de asta saptamina trecuta ,in cazul meu ca am mai facut 1 am de interferon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, pt moment Pegasys cred ca in cazul hepatitei B se recomanda doar in testarile sponsorizate de Roche. Stiu ca medicul meu mi-a zis atunci ca dc vreau ma poate baga intr-un program de testare ( era vorba de Pegasys) care deja isi dovedise eficacitatea pt hepatita C. Totusi nu am mai avut nevoie. Sper sa intre in curand ca si tratament standard.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi pacienti cu hepatita B au nevoie de o terapie pe timp indelungat

Numerul de infecti de tipul nefavorabil Hbe-negativ creste / Terapia depinde de tipul de infectie / Rezistenta virala prezinta probleme

Wiesbaden. Multi pacienti cu hepatita B cronica activa au nevoie de o terapie de durata lunga. Medicamentele care se aplica la infectia care devine din ce in ce mai deasa cu Habe-Ag negativ sint Adefovir si Lamivudin.

Numarul de infectati cu HBV se estimeaza in Germania la 500.000. Infectia cu virusul clasic Wildtyp este caracterizat prin prezenta de Hbe-Ag. Dar doar circa jumatate de pacientii noi diagnosticati cu HB in Germania sint cu acest tip infectati. Ceilalti au Hbe-Ag-negativ si au des o cantitate virala ridicata pe durata si valorile transaminazelor oscilante.

 

Editat de juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo

am mai tradus si eu ceva despre Pegasys si Hepatita B

 

Response persistenta face posibil la pacienti o viata fara tratament

 

Cercetatori au confirmat prin doua studii, ca pacienti care au fost tratati un an cu Pegasys au o Response persistenta, care dureaza de la sfirsitul terapiei inca citva ani. Aceasta Response persistenta inseamna ca pacienti pot trai fara povara zilnica a unei medicamentati antivirale. Rezultatele studiilor au fost prezentate la conferinta EASL din Viena.

Pegasys actioneaza pe doua cai prin faptul ca are o activitate ativirala directa si intareste sistemul imunitar in mod deosebit. Aceste doua efecte ajuta pacientii sa obtina o remisiune persistenta, care dureaza cel putin un an dupa terminarea tratamentului.

 

Studiul 1: efectul Pegasys-ului persista inca dupa doi ani.

 

Hepatita cronica B cu HBeAg-negativ este mai des intilnita in tinuturile mediteraniene si sta in legatura cu o rata de recadere mai dupa tratamentul traditional. Rezultate importante a unui studiu larg indica ca 95% din pacienti, care au raspuns la tratamentul de 48 de saptamini cu Pegasys, au mentinut Response pentru cel putin doi ani dupa terminarea studiului. Asta inseamna ca pacienti au ramas in Remisiune si au fost in stare sa-si continue viata fara medicamente antivirale zilnice.

 

Aceste rezultate sint foarte incurajatoare pentru doctorii care trateaza hepatita B, deoarece terapia actuala este asociata cu o rata scazuta de Response persistenta, asta inseamna ca pacientii trebuie sa ramina in tratament pentru multi ani. Aceasta poate duce la faptul ca virusul devine rezistent la medicamentele antivirale zilnice. Pacientii care raspund la Pegasys pot chiar sa mentina acest raspuns chiar daca tratamentul a fost deja de doi ani terminat.

 

 

Studiul 2: studiu pe timp indelungat la pacienti din Asia de sud-est a confirmat deasemenea un raspuns persistent la Pegasys.

 

Rezultatele unui studiu asemanator la pacienti din Asia de sud-est auf fost deasemenea prezentate la conferinta. Rezultatele au aratat ca pacientii cu HBe-Ag positiv, care au fost tratati cu pegasys si-au pastrat Response dupa ce un an nu au mai fost tratati. Pacientii care au fost tratati cu Pegasys si care au o Remisiune continua (si o incarcare virala mica) s-ar putea sa nu mai aiba nevoie de o alta terapie. Cercetarea a aratat, ca daca nivelul de virusi e mic, se impiedica lezarea ficatului, astfel poate incepe regenerarea lui si poate fi redus riscul cancerului la ficat.

BASEL, Schweiz, April 28 /PRNewswire/ --

 

Rezultatele acestea sint imbucuratoare in masura in care sansa pacientului sa obtina o remisiune persistenta creste dupa terminarea tratamentului cu Pegasys. Tratamentul cu Pegasys are success daca raspunsul persista dupa terminarea lui.

 

Terapia hepatitei B cronice

Pegasys actioneaza in lupta impotriva boli in doua feluri: intareste sistemul imunitar si ataca direct virusul. Pegasys este singurul peg. Interferon care este aprobat in terapia hepatitei B cornice in mai mult de 60 de tari,in EU, USA si China. Analoge Nukleoside/Nukleotide au doar un efect direct antiviral si pacientii cu aceasta medicamentatie sint predispusi la recaderi (boala se intoarece dupa o remisiune), dupa terminarea tratamentului. Virusul poate sa inceapa iarasi sa se inmulteasca iar ca rezultat al acestui fapt se poate intoarce din nou boala la ficat. Din cauza riscului de recadere sint nevoiti pacientii in general sa i-a aceste medicamente toata viata.

 

http://www.presseportal.ch/de/story.htx?nr=100508462

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×