Sari la conținut
Forum Roportal
Sky

Noutati medicale pentru Hepatita B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hallo mihu,

sora mea a gasit Livecom (in Resita!!!) dupa multa cautare. Acuma problema este cum ajunge Livecomul din Resita in germania? Pentu ca fiind plecata de peste 20 de ani nu prea mai cunosc pe nimeni acolo. Se rezolva si asta. Tu ce poti sa spui de cind ei tabletele astea, ti-ai mai facut analizele, s-au schimbat de ultima data? Eu pentru ca nu am doar un rinichi, si in septembrie mi sa constatat o insuficienta renala, mi-e frica sa i-au orice fel de tablete.

Mersi ca ai scris.

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hallo mihu,

sora mea a gasit Livecom (in Resita!!!) dupa multa cautare. Acuma problema este cum ajunge Livecomul din Resita in germania? Pentu ca fiind plecata de peste 20 de ani nu prea mai cunosc pe nimeni acolo. Se rezolva si asta. Tu ce poti sa spui de cind ei tabletele astea, ti-ai mai facut analizele, s-au schimbat de ultima data? Eu pentru ca nu am doar un rinichi, si in septembrie mi sa constatat o insuficienta renala, mi-e frica sa i-au orice fel de tablete.

Mersi ca ai scris.

Juliana

scuze nu stiam ca nu esti in RO, banuiesc ca poti cauta pe net sa vezi daca se comercializeaza livecomul si in germania,daca nu se poate , pana la urma trimiti de aici acolo ;

eu am descoperit intamplator hpatita, fara sa ma fi simtit vreodata prost,cu analize bune la ficat si celelalte, exceptie viremia care e f mare, cand am aflat am inceput si eu sa ma interesez ce se poate lua pt a ajuta ficatul si asa am ajuns la livecom,am facut si acum o luna iar transaminaze si iar sunt bune, dar nu cred ca din cauza livecomului, deci momentan nu stiu daca are o influenta majora,nu ma simt rau si nu m-am simtit rau dar le iau, poate mai mult ma ajuta psihic,le iau in combinatie cu ulei de catina si echinaceea;

sau mai poti cauta daca exista vreun forum de hepatita b si acolo la tine, trebuie sa gasesti ceva de care sa te iei

Editat de mihu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo,

am mai tradus ceva de pe o pagina germana despre niste peptide care blocheaza intrarea virusilor in celulele hepatice.

http://www.gesundheitsforschung-bmbf.de/_m...nsforschung.pdf

 

 

Virusii de hapatita b batuti cu armele lor propii

Ei au vrut sa inteleaga cum intra virusii hepatitei b in celulele ficatului si cum provoaca boala. Foarte aproape de acest zel a ajuns docentul privat Dr. Stephan Urban si team-ul lui de la sectia de virologie moleculara a universitatii din Heidelberg. In munca lor care a fost sprijinita de ministerul pentru educatie si cercetare, oamenii de stiinta au dat in acelasi timp de o noua cale de terapie. Aceasta ar putea impiedica ca acest virus parfid nici s-a nu ajunga la celulele ficatului. Ca mijloc se i-a o parte din proteina din virusul de suprafata, prin mijlocul carora virusii de hepatita b isi obtin intrarea in celulele ficatului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea ,sunt Florinela nu stiu daca e bine aici sa scriu despre problema mea pt ca deja era inceputa o discutie dar in sfirsit,am hepatita cronica cu vhb din 2000descoperita cind am infectat pe sotul meu fara sa stiu si el a facut acuta si sa vindecat ,in prezent are si anticorpi si nu am probleme cu el din cite stiu eu .In 2002am ramas insarcinata si ma pregateam sa fiu mamica ,multa bucurie in sufletul meu ,dar am primit vestea de la dr cind au inceput sa creasca transaminazele cam la 200 si 260 apoi am fodt trimisa la Bals la camera de garda unde am dat de o dr foarte buna care mia dat o veste foarte proasta cum ca trebuie sa avortez ,am plins foarte mult si se sfirsise lumea pt mine atunci la 2 zile de plins si suparari am pierdut sarcina acasa doctori spun ulterior ca asi fi avut incarcatura foarte mare si din cauza asta dar putea fi si supararea de atunci am inceput cu analize si in putin timp am facut punctia si viremia apoi interferon 3 pe saptamina timp de 6 luni apoi analize de final si disparuse virusul dar a aparut la 1 luna si iar analize apoi am facut pauza apoi in 2004 la sfirsitul anului ma pregateam cu dosar pt casmb si iar tratament12 luni de la casa si 2 luni de la firma producatoare deci 14 luni in total si acum la 6 luni dupa tratamentam virusul prezent dar transaminaze normale dr mea zice sa mai fac o biopsie cind mai cresc transaminazele si sa depun dosar pt peg cica la interferon are rezistenta virusul si nu ma mai ajuta dar sa incerc pegul .Eu vreau un copil sanatos si sa nu mor de ciroza ca am vazut pe cineva care a murit dar avea virus c ,mentionez ca duc o viata normala dar gust din toate mincarurile si nu ma retin decit de la alcool si tutun ,da doar gust si mai tin si regim citeodata ,gust ca sa nu imi stresez ficatul :) Daca stiti ceva despre cum sa am un copil sanatos in afara de sfatul dr mele care zice ca sunt tinara si sa mai am rabdare am 24 de ani ,multumesc ca ati avut rabdare sa ma cititi ^_^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna la toata lumea ,sunt Florinela nu stiu daca e bine aici sa scriu despre problema mea pt ca deja era inceputa o discutie dar in sfirsit,am hepatita cronica cu vhb din 2000descoperita cind am infectat pe sotul meu fara sa stiu si el a facut acuta si sa vindecat ,in prezent are si anticorpi si nu am probleme cu el din cite stiu eu .In 2002am ramas insarcinata si ma pregateam sa fiu mamica ,multa bucurie in sufletul meu ,dar am primit vestea de la dr cind au inceput sa creasca transaminazele cam la 200 si 260 apoi am fodt trimisa la Bals la camera de garda unde am dat de o dr foarte buna care mia dat o veste foarte proasta cum ca trebuie sa avortez ,am plins foarte mult si se sfirsise lumea pt mine atunci la 2 zile de plins si suparari am pierdut sarcina acasa doctori spun ulterior ca asi fi avut incarcatura foarte mare si din cauza asta dar putea fi si supararea de atunci am inceput cu analize si in putin timp am facut punctia si viremia apoi interferon 3 pe saptamina timp de 6 luni apoi analize de final si disparuse virusul dar a aparut la 1 luna si iar analize apoi am facut pauza apoi in 2004 la sfirsitul anului ma pregateam cu dosar pt casmb si iar tratament12 luni de la casa si 2 luni de la firma producatoare deci 14 luni in total si acum la 6 luni dupa tratamentam virusul prezent dar transaminaze normale dr mea zice sa mai fac o biopsie cind mai cresc transaminazele si sa depun dosar pt peg cica la interferon are rezistenta virusul si nu ma mai ajuta dar sa incerc pegul .Eu vreau un copil sanatos si sa nu mor de ciroza ca am vazut pe cineva care a murit dar avea virus c ,mentionez ca duc o viata normala dar gust din toate mincarurile si nu ma retin decit de la alcool si tutun ,da doar gust si mai tin si regim citeodata ,gust ca sa nu imi stresez ficatul :) Daca stiti ceva despre cum sa am un copil sanatos in afara de sfatul dr mele care zice ca sunt tinara si sa mai am rabdare am 24 de ani ,multumesc ca ati avut rabdare sa ma cititi :biggrin:

 

Buna florinela si bine ai venit. As fi preferat sa nu fie cazul sa ne intalnim, cel putin nu pe acest forum, dar ... asta e. Era bine daca puneai mesajul tau intr-un topic separat, pt ca acesta il pastram in general pt noutatile medicale ce apar in cazul hepatitei B. Dar cum ai apucat sa scrii aici, o sa rog un moderator, dc citeste acest mesaj, sa il mute intr-un topic separat.

Pana atunci sa iti raspund eu, in limita cunostintelor mele. E posibil, intr-adevar sa fii dezvoltat o rezistenta la interferonul 2a si atunci ar fi o solutie peg-interferonul. In paralel nu ti s-a prescris si lamivudina?

 

Ca sa poti avea un copil sanatos, cel mai sigur ar fi sa scapi de virus, dar... asta e mai dificil. Ar mai fi posibilitatea ca sa ai parte de un medic hepatolog bun care sa te recomande unui medic obstetrician-ginecolog bun care sa te aibe in vedere. La nastere sa ii administreze copilului un vaccin anti-hepatita B in primele 12 ore si imunoglobulinele specifice si unii medici spun ca ar fi mai bine printr-o cezariana sa nasti, insa inainte de termen. Dc se indeplinesc aceste conditii, sansele sa ai au copil sanatos sunt de 90%. SIngura problema e sa nu infectezi fatul din timpul nasterii, altfel totul e in zadar. Depinde si de infectivitatatea ta (ce viremie ai?, ai AgHbe + sau anti Hbe+ ?).

Si... intr-adevar, mai ai timp sa te faci bine si sa faci si copil pt ca ai doar 24 de ani. Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca a scris cineva si pt mine ,am luat si Zefix doar in primele 6 luni iar ulterior ,cind am mai depus dosarul desi doctora le recomandase ,nu am primit aprobare si pt Zefix.Despre tratament pot sa spun ca am fost o curajoasa si am suportat bine ,se intimpla sa cada mult par ,dar a crescut la loc mai aveam si probleme cu somnul si o zapaceala totala in cap,o stare de confuzie si zic eu ca nu puteam gindi la capacitate maxima ,dureri de oase si cam atit .Acum ca au trecut 6 luni de la ultima cura de interferon ma gindesc ca am suportat usor ,dar tocmai am vb cu Dr mea azi si zicea ca ar trebui sa mai fac o cura de interferon ca pt hep B nu se da inca Peg si ca in fond acelasi lucru ar fi doar ca ultimul e mai puternic cit sa tina pt toata saptamina . :ph34r: Daca stie cineva diferenta dintre interferoane va rog sa scrieti ca eu in afara lor si a Zefixului nu stiu si altceva sa se ia la noi in tara ,am inteles ca ar mai aparea vreo 4 variante de antivirale si mai stiu ca pt hep de tip C ar fi aparut un med numit BILN si ca ar fi avut ca efect exterminarea virusului,dar din nou la noi in tara nu sa auzit nimic.Mai stiu ca Florentin Petre jucatorul de la Dinamo a facut si el interferon si sa tratat la Bals si in Elvetia el a scapat de poate depune asa mult efort .Ma gindesc ca poate sunt mai multe medicamente eficiente si poate si mai ieftine decit interferoanela dar sunt interese mari intre firmele producatoare ,mai importante decit vietile noastre.Uneori sunt deprimata cu gindul ca o sa mor de ciroza .Mai am un prieten am fost colegi de liceu si are si el c a descoperit in iulie anul trecut si acun pe 1 feb are aprobare pt Peg ,el este infectat de cind avea 5 anisori,o problema medicala serioasa si a necesitat transfuzii,si uite asa .Acum astept sa creasca transaminazele din nou pt ca acum sunt normale o sa trebuiasca o noua biopsie ca nu o primeste casa pe cea vechie e din 2002 si apoi o incarcatura .Mai vroiam sa spun ca prima mea incarcatura era de 3milioane si apoi se negativase dupa o luna a aparut din nou virusul si cind am pregatit dosarul pt a doua transa adica in decembrie 2004 aveam 9 milioane ,am uimit pe toata lumea si am inteles atunci ca virusul meu e mult mai agresiv.Acum ma simt bine singura problema e ca ma unflu in burtica :x: in rest astept sa mai vb multa sanatate la toti :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea.

am mai tradus ceva despre legatura dintre viremia mare si carcinom

 

Multa viremie in ADN este asociata cu un risc de cancer ridicat

 

Gastroenterologii determina proprietatea ereditara a virusului de hepatita b in singe / studiu cu peste 3600 de pacienti.

 

TAIPEH, La pacientii cu Hepatita b cronica o viremia mare in AND indica un risc ridicat a dezvoltarii unui carcinoma hepatocelular.

Gastrologii din Taiwan recomanda acest marker in monitorungul pacientilor si in controlul eficientei terapiei antivirale.

O atentie mai ridicata trebuie acordata pacientillor cu viremia de 10.000 copi/ml sau mai mare.

Intr-un studiu au fost examinati prospectiv 3600 de pacienti cu Hepatita b care au avut initial valori normale ale enzymei ALAT (Alaninaminotransferase) si fara ciroza la ficat sau coinfectie cu HCV. Datele reprezinta o decurgere spontana pentru ca nici unul dintre pacienti nu a primit o terapie antivirala, deoarece aceasta terapie nu a fost disponibila in Taiwan pina in 2003 .

In total au aparut in decursul unei observari de mai mult de 11 ani 164 caricinoame hepatocelulare. La pacientii cu viremia intre 10.000 copi/ml si 100.000 copi/ml a fost rata carcinomului de 2,7 ori mai mare decit la pacientii cu viremia sub 300 copi/ml.

La peste 100.000 copi/ml a fost rata de 9 ori mai mare , la peste un million a fost rata de peste zece ori mai mare fatza de gupa de comparatie. In aceste doua grupe s-au imbolnavit 12 pina la 14 procente din pacienti in decurs de 13 ani de carcinom hepatocelular. In studii anterioare au fost deja identificati HBs-Antigen si HBe-Antigen ca factori de risc pentru carcinomul hepatocelular. Hbs-Ag este antigenul de suprafata iar Hbe-Ag este un marker pentru activitatea de inmultzire a virusului. Pacientii cu HBe-positiv ar avea si o viremie mai ridicata in ADN (peste 100.000 copi/ml). Remarcabil a fost ca la doi dintre pacientii cu HBe-Ag negativ a fost concentratia de virusi in singe detectabila.

Cantitatea de virusi in ADN trebuie in viitor sa fie folosit in monitorungul pacientilor si in controlul eficientei tratamentului antiviral. Acest lucru e important pentru scaderea incidentului de cancer.

In lume sint 350 milioane de oameni infectati cronic cu HBV. 15 pina la 40 la suta dintre acestia dezvolta o ciroza, traiesc o decompensatie hepatica sau primesc un carcinoma hepatocelular.

 

http://www.aerzte-zeitung.de/suchen/defaul...nd&qs=hepatitis

Editat de juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

as vrea sa stiu daca modalitatile de transmitere ale HVB... deoarece am un prieten care a aflat acum cateva zile ca are si din cate imi aduc aminte am baut de cateva ori dupa el din aceeasi sticla... sau pahar.... insa nu imi aduc aminte sa fii avut vreun contact direct prin sange...

va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×