Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Proteste, mitinguri, greve... romanesti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Revenind la subiect, sunt curios ce se va intampla cand vor face astia TVA-ul 22%-24% sau cat o fi pana la urma... Vom avea si noi manifestatii de protest, sau vom inghiti si galusca asta la fel cum am inghitit toate celelalte gogosi si galuste de cativa ani incoace?

Grecii, se vede ca sunt un popor de luptatori: au iesit in strada imediat, si din cate imi dau seama, se va lasa cu scandal destul de mare pe la ei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vom avea si noi manifestatii de protest, sau vom inghiti si galusca asta la fel cum am inghitit toate celelalte gogosi si galuste de cativa ani incoace?

Cu siguranta a doua varianta. Romanul e descurcaret. Tace si inghite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu siguranta a doua varianta. Romanul e descurcaret. Tace si inghite.

 

Din pacate, sunt de acord cu tine. Sunt aproape convins ca nimeni si nimic nu mai poate scoate lumea din apatia in care a cazut... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura solutie: sa fugi din tara asta. Cei din conducere isi bat joc de cei care fac un ban cinstit.

 

Revolutie? Nu va mai fi, cand jumate de tara e cu PSD si cealalta e cu PD-L. Protestele n-ajuta la nimic in tara asta.

Greve? Vor fi facute doar de bugetari si doar ei vor beneficia de pe urma lor ceea ce nu va schimba cu nimic situatia din tara.

Editat de amicul_tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Revenind la subiect, sunt curios ce se va intampla cand vor face astia TVA-ul 22%-24% sau cat o fi pana la urma... Vom avea si noi manifestatii de protest, sau vom inghiti si galusca asta la fel cum am inghitit toate celelalte gogosi si galuste de cativa ani incoace?

Grecii, se vede ca sunt un popor de luptatori: au iesit in strada imediat, si din cate imi dau seama, se va lasa cu scandal destul de mare pe la ei...

 

 

Vom avea manifestaţii, dacă se va mări TVA-ul. Orice om, printre care şi rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba doar de apatie sau de faptul ca suntem mamaligosi.

Grecii aveau un anumit nivel cand i-a lovit criza.Grecul are resurse financiare personale mai bune decat romanul.Are ceva bani in conturi,poate este mai putin indatorat, venitul pe o luna,daca strange un pic cureaua, ajunge grecului vreo trei luni,mai castiga din turism la negru, mai culege o smochina ,o banana,o portocala , somajul ii ajunge la o adica,daca este dat afara. Astfel ca isi permite grecul sa fie mai intransigent ,mai ales ca protestul lui are efectul scontat pana la urma.Politicienii lor ,au trecut de faza capitalismului salbatic , coruptiei generalizate si politicianismului nesimtit.

Romanul daca iese in strada risca ceva mai mult, pentru ca noi nu avem alte resurse decat salariul si acesta insuficient .Asa incat doar cand acel salariu este in pericol sa dispara cu totul ,atunci iesim in strada,acesta fiind si motivul pentru care guvernul prefera sa mareasca taxele, decat sa creasca somajul.

Cine are mai mult decat un salariu de amarastean, nu are de ce sa protesteze .Inghite si injura ,dar nu se risca in strada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa incat doar cand acel salariu este in pericol sa dispara cu totul ,atunci iesim in strada,acesta fiind si motivul pentru care guvernul prefera sa mareasca taxele, decat sa creasca somajul.

 

Creşterea taxelor,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte rău a fost că anul trecut au angajat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lupini, este vreun post in care sa nu ceri scalparea lui Basescu si castrarea ministrilor?

Acum mai nou chemi la revolutie.

Crezi ca o greva generala ,urmata de rascoala pe strazi, va aduce cele 6 miliarde de euro? Sau va duce tara in haos total si guvernul in incetare de plati? Dupa care vor urma alegerile anticipate, Basescu ramane presedinte pentru ca nimeni nu risca un precedent de suspendare a unui presedinte ,care oricum este la ultimul mandat , numai Dumnezeu stie cine ar castiga parlamentarele ,pentru ca liberalii au baza electorala redusa, iar pe iubitii tai PSD-isti ,mai sunt destui ca mine ,care nu-i vom vota in veci. Din punctul tau de vedere care se vrea strict economic, nu se castiga nimic,din contra. Politic da ,exista castig posibil dar pentru cine este greu de spus. Pana la urma urmaresti castig politic pentru opozitie sau economic pentru toti ,ca nu prea pricep.

Eu sunt mai iute de manie cand sunt atacat la buzunar, ma cam doare in basca de toti politicienii si mi-ar place sa imi castig onoarea in suferinta in confruntare cu scutierii.Nu ar fi prima data sa stii.Dar tocmai eu sunt mai calm, in timp ce tu mai ai un pic si scoti steagul cu gaura din nou.

Cat despre aia 6 miliarde de euro,guvernul ii are stai linistit. Rezeve valutare exista si de asemenea banii pentru vreo trei ani de rate sunt pusi deoparte .Pentru cheltuielile curente nu are guvernul ,pentru ca de banii destinati ratelor la imprumutul extern, nu se ating nici picati cu ceara.

Citeste asta:

Rezerva valutara a tarii noastre administrata de Banca Nationala a Romaniei a urcat in martie cu 2,297 miliarde euro (7,7%) comparativ cu luna precedenta, pana la 32,036 miliarde euro, nivel maxim istoric. Cresterea a fost determinata de intrarea transei de la Comisia Europeana si emisiunea de euroobligatiuni.

 

Uite si linck-ul unde gasesti datele complete:

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Bus...im-istoric.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×