Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Proteste, mitinguri, greve... romanesti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incep sa imi dau seama ca nimeni nu va dori sa faca nimic. Fie. Sunt curios cat poate suporta poporul asta. La de cate ori a fost incalecat de stapanire straina de-a lungul istoriei se pare ca poate suporta mult. Ma rog, e ceva normal la o curva incapabila care se asteapta sa fie intretinuta de cei la care "sta". Beleaua e ca e o curva proasta si "sta" la toti si nu se alege cu nimic.

 

Da,romanii nu prea au vocatie revolutionara,sunt gelosi pe capra vecinului,asteapta "sa se dea" si prefera ca varianta conducatoare, pe aceea cu despotul luminat.

Suntem in multe feluri dar nu suntem mazochisti ,rezistam neobisnuit de mult dar pana la un punct,dupa care se desteapta in fiecare roman o putere sacra de neinvins,spiritualitatea dacica ,hohotul de ras in fata mortii.

Ajungem rar in aceasta stare de gratie,dar in acele momente aratam intradevar ceea ce suntem, urmasi ai lui Apollo Hyperboreul .

Gata cu mitologia.Inapoi la politica damboviteana.De ce aratam mai mult a mamaligi neexplodate, decat a draconi dacici?

Simplu,pentru ca ne-am pierdut provizoriu ,credinta si increderea.Pentru ce s-ar sumeti romanul de rand impotriva mai marilor zilei? Doar ca sa aduca la putere pe altii si mai neispraviti? Fac spume la gura, tot felul de analisti penibili ,ori moderatoare isterice,intr-o desantata si gretoasa manipulare si isi dau ochii peste cap, fara sa poata pricepe de ce populatia reactioneaza anemic si nimeni nu pune botul. Cum se poate sa existe un procent de peste 80% populatie nemultumita , manipulata pervers si totusi in strada sa iasa doar cand este soare,vant moderat si vreo 25 de grade celsius ,doar pentru un dansul pinguinului?

Tot simplu,pentru ca oamenii nu ii recunosc de lideri pozitivi pe sforarii TV si baga in aceiasi oala toata clasa politica.Chiar daca nu toti romanii inteleg ce se ascunde in spatele manipularilor,simt instinctiv ca nu merita efortul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumea nu va muri niciodata de foame. Pentru ca politicienii au invatat cum sa tina romanul pe linia de plutire. Oricat de mult li s-ar lua intotdeauna se vor gasi mici metode a ii tine pe romani cu gura inchisa. De la fel si fel de ajutoare, pana la salarii compensatorii sau mita electorala, politicianul roman stie cum sa isi asigure linistea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inseamna ca astia care sunt acum la putere nu sunt politicieni...

 

Ei nu.. au dat si ei destule in anii electorali.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei nu.. au dat si ei destule in anii electorali.

 

eu unul n-am simtit-o... in ultimii 3 ani doar mi-au luat.

 

Neam de curve proaste.

 

nici macar... pe alea le platesti dupa ce iti ofera un serviciu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inseamna ca astia care sunt acum la putere nu sunt politicieni...

Sunt de fapt oameni care o duc bine, sau poate doar binişor şi preferă ca aşa ceva să nu se schimbe. Poate vom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×