Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Cartea care arata ca IIsus si nu Moise e salvatorul omenirii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

VEMANS nu pot avea certitudinea caci nu l-am vazut pe Seth scriind cartea aia. Nici cu Moise n-am vorbit sa am certitudine.

Oricum scuze pt ce am scris si desi lasa impresia ca vorbesc impotriva, o fac sa trezesc lumea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
VEMANS nu pot avea certitudinea caci nu l-am vazut pe Seth scriind cartea aia. Nici cu Moise n-am vorbit sa am certitudine.Oricum scuze pt ce am scris si desi lasa impresia ca vorbesc impotriva, o fac sa trezesc lumea.

 

In concluzie tu crezi in incertitudini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca aceste lucruri au un grad de certitudine foarte mare. Atat de mare incat pot fi crezute. Daca nu credem aceste lucruri nu avem voie sa credem nimic din istorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nimic mai real ca ortodoxia. ortodoxia iti da viata vesnica si te face imortal in mod real. La fel iti deschide in mod REAL usa raiului.

Ortodocsii au si azi contact neintrerupt cu Dumnezeu.

Si ma rog. Prin ce aveti voi , ortodocsii astazi contact cu Dumnezeu.?Unde va este chivotul Legii ,?Unde este Tumim si Urim.?Dupa a cui randuiala sunt pusi in biserica ,,ortodoxa,, preotii (popii).? Voi NU aveti nici un contact , cu Dumnezeu. Aveti contact cu enoriasii vostri, care va dau bani moaca,va umpleti plasele cu mancare din pomeni , din danii si cetanii. Aveti o industrie , bine pusa la punct de castiguri materiale si speculati de ani de zile ,, naivitatea,,si lipsa de cultura biblica adevarata, a enoriasilor vostri.Si cum vreti voi , sa vi se deschida POARTA RAIULUI.? Cu slanina in gura , si cu damingeana plina .! Romanilor de astazi la saracia LUCIE care bantuie tara , le trebuieste o Catedrala Neamului. Puturosilor.! Ortodocsii si capii lor au azi neintrerupt legatura cu dumnezeul acestei lumi.?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum te face ortodoxia imortal in mod real?

Tu ti dai seama ce inseamna aceste cuvinte?

In mod real,deci ar trebui sa le poti verifica,sa vezi oameni care nu mor /Sa vezi raiul.

Or ,eu sint sigur ca tu nici nu stii ce este acela rai.

Ca nu e cuvint romanesc si nu exprima nimic in mod real.Daca vrei sa vezi din ce provine ,este cuvintul ivrit Gan Eden(gradina din rasarit.Sau Pardes,care inseamna livada de pomi.Altceva real nu poti sa aduci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce zice cartea asta in Romaneste?

Pai cartea asta zice ca Adam si Eva au fost izgoniti din rai. Apoi zice ca a vnit Cuvantul lui Dumnezeu cu promisiunea ca va salva pe Adam si Eva in 5500 de ani deci in tinpul in care a ajuns IIsus:

Ia cititi aici:

Chapter III...

 

Buna Seara!, domnule Dimineata.

Iisus si nu Moise este salvatorul? Evreii nu sustin ca Moise ar fi salvatorul.

Vad ca s-au accumulat aici o groaza de mesaje, insa avem o mica problema.

Incepind cu toamna anului 2009 ne aflam in anul 5770. Daca Iisus a existat, atunci nasterea lui a survenit in anul 3753.

Anul 5500 a fost acum 270 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punct de vedere al crestinismului, Isus este salvatorul lumii! Totusi, privind lucrurile din exterior, Isus isi face treaba de mantuiala, de 2000 de ani se tot chinuie sa salveze lumea asta si uite in ce hal a ajuns :doh: N-a fost in stare nici macar sa se opuna aparitiei drogurilor, fumatului sau a poluarii. Isus este clar depasit de evenimente :( nu stiu nici macar daca legea lui il mai poate salva pe el insusi, dara-mi-te pe altiii! Apropo, n-a fost in stare sa faca ordine nici macar in propria ograda... de se dedau reprezentantii sai pe pamant la tot felul de practici sexuale, inclusiv pedofilie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din punct de vedere al crestinismului, Isus este salvatorul lumii! Totusi, privind lucrurile din exterior, Isus isi face treaba de mantuiala, de 2000 de ani se tot chinuie sa salveze lumea asta si uite in ce hal a ajuns :doh: N-a fost in stare nici macar sa se opuna aparitiei drogurilor, fumatului sau a poluarii. Isus este clar depasit de evenimente :( nu stiu nici macar daca legea lui il mai poate salva pe el insusi, dara-mi-te pe altiii! Apropo, n-a fost in stare sa faca ordine nici macar in propria ograda... de se dedau reprezentantii sai pe pamant la tot felul de practici sexuale, inclusiv pedofilie!

 

In Talpiot - partea de sud al Ierusalimului, s-a descoperit mormintul lui Iisus ingropat acolo cu Maria din Migdal [sunt care sustin ca era nevasta-sa]. Si daca e bun mort nu vad de ce ar mai avea vreo obligatie. Altfel zis: nu vad cum un schelet ar puta face ceva inafara de "dona" material pentru oale si ciupuri de lut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ortodoxia te face imortal prin mancarea pentru viata vesnica care se da in fiecare Duminica in biserica Ortodoxa: http://www.monachos.net/forum/showthread.p...or-eternal-life

 

Ben Gal tu vorbesti asa pentru ca nu stii cine este IIsus. IIsus este partea din Dumnezeu care a facut cu mainile pe Adam si Eva. Este parta din Dumnezeu care a promis lui Abraham copii cat numarul stelelor.

 

Moise o zice in Genaza 15:1.

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ortodoxia te face imortal prin mancarea pentru viata vesnica care se da in fiecare Duminica in biserica Ortodoxa:

Who Wants To Live Forever? Dupa ce ajungi schelet la ce-ti mai foloseste mancarea pe care ti-o da popa?

IIsus este partea din Dumnezeu care a facut cu mainile pe Adam si Eva.

:D Daca asa era moda pe atunci sau nu se pricepea altfel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×