Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Cartea care arata ca IIsus si nu Moise e salvatorul omenirii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intelegerea mea e asta?

Uite mai pe scurt. Cuvantul lui Dumnezeu Scutul lui Avraam si partea din Dumnezeu din promisiunea caruia au aparut evreii ,citeste GENEZA 15:1-30, cand a venit sa salveze lumea a zis.

Pentru botez si mancare de viata vesnica faceti A B, C, D

Ortodocsii fac A,B,C,D

Catolicii fac putin din A, B schimbat, putin din C si ceva D.

 

Adica daca vrei sa nu dai cu zarul si sa asculti de ce a zis Dumnezeu vii la ortodoxie. Lumina Sfanta o trimite DUmnezeu anual la ortodocsi, dar acolo sunt chemati si musulmanii sa o vada caci ei deschid Bierica si evreii ca si politistii ce pastreaza ordinea.

 

Si pana la urma daca voi nu puteti sa fiti imortali ganditi-va cel putin la cei dupa voi.

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica daca vrei sa nu dai cu zarul si sa asculti de ce a zis Dumnezeu vii la ortodoxie. Lumina Sfanta o trimite DUmnezeu anual la ortodocsi, dar acolo sunt chemati si musulmanii sa o vada caci ei deschid Bierica si evreii ca si politistii ce pastreaza ordinea.

 

Si pana la urma daca voi nu puteti sa fiti imortali ganditi-va cel putin la cei dupa voi.

 

Abia după Conciliul de la Niceea,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ortodocsii sunt ai lui Dumnezeu si chiar cred ca sunt mai catolici decat papa, in sensul catolicism = universalitate=oricine poate veni in Biserica.

Poate sa fie locul ala de 100 de ori schimbat si raschimbat si ortodocsii pot construi Bierica Sfantului Mormant pentru ca Ortodocsii sunt in contact direct cu Dumnezeu si vorbesc fata in fata cu Dumnezeu cum vorbeau profetii vechiului testament. Unde e Dumnezeu acolo e si profetia si acolo sunt si minunile. Deci ortodocsii pot intreba pe Dumnezeu unde sa construiasca Biserica si Dumnezeu le poate arata locul exact. S-ar parea ca locul unde s-a jertfit IIsus e locul in care a fost ingropa Adam si ca o parte din sangele lui IIsus a cazut pe oasele lui Adam, un fel de Vezi Adame, eu mi-am tinut promisiunea.

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...... Deci ortodocsii pot intreba pe Dumnezeu unde sa construiasca Biserica si Dumnezeu le poate arata locul exact. S-ar parea ca locul unde s-a jertfit IIsus e locul in care a fost ingropa Adam si ca o parte din sangele lui IIsus a cazut pe oasele lui Adam, un fel de Vezi Adame, eu mi-am tinut promisiunea.

 

Pai daca ortodocsi IL pot intreba pe Dumnezeu , de ce exista totusi nesiguranta vis-a-vis de locul ingropari lui Adam? Si la ce promisiune te referi ca in Biblie nu-mi amintesc ca Dumnezeu sa-i fi promis ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea lui Adam nu era Biblie dar exista o carte care se pare ca e scrisa de fiul lui Adam si Eva Seth si care se pastreaza pana azi si de care am amintit, prima carte a lui Adam si Eva in care se arata ca va veni Cuvantul lui Dumnezeu, vezi si Geneza 15:1 in Biblie unde este prezentat Cuvantul lui Dumnezeu adica IIsus . Deci in aceasta carte se arata ca va veni IIsus sa salveze lumea, lucru ce s-a si intamplat. Aici cartea de care vorbesc http://www.hiddenmysteries.com/freebook/ad...adamevetoc.html si aici e Capitolul III http://www.hiddenmysteries.com/freebook/ad...e/adameve1.html.

 

De asemenea am citit ca fii lui Adam au numele puse in asa fel incat daca le pui unul dupa altul, se face o propozitie care zice ca un salvator va veni sa salveze omenirea. Aliluia am impresia ca insemna, IIsus va veni sa salveze lumea, sigur va veni.

 

Nu stiu daca cineva a intrebat unde e ingropat Adam pentru ca sunt alte intrebarid e pus, dar daca te intereseaza lucrul asta, poti sa intrebi o persoana care poate vorbi cu Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe vremea lui Adam nu era Biblie dar exista o carte care se pare ca e scrisa de fiul lui Adam si Eva Seth si care se pastreaza pana azi si de care am amintit, prima carte a lui Adam si Eva in care se arata ca va veni Cuvantul lui Dumnezeu, vezi si Geneza 15:1 in Biblie unde este prezentat Cuvantul lui Dumnezeu adica IIsus . Deci in aceasta carte se arata ca va veni IIsus sa salveze lumea, lucru ce s-a si intamplat. Aici cartea de care vorbesc ......

 

Aha.....si dupa citeva mii de ani a simtit Dumnezeu nevoia sa -i dicteze/inspire lui Moise o noua carte TORA in care nu se mai vorbeste de loc de Isus :inlove:

Sa citesti si sa te crucesti mai nenea Dimineata !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toata Torah e centrata in jurul venirii lui IIsus Mesia. Ca sa existe asa zisele religii ale Vechiului Testament, Iudaismul vechi nu mai exista , s-a transformat in Crestinism Ortodox, au trebuit sa vina cu noi carti dupa venirea lui IIsus, si cand ai o noua carte ai o noua religie, carti care zic, Tora e falsa ceea ce e aberatie si dovedeste noile carti FALSE, si IIsus nu e Mesia care iar e aberatie. CU Torah singura e imposibil sa nu crezi ca IIsus e Mesia. Tora zice Mesia se va naste in Bethleem in timpul celui De-al doilea Templu deci daca n-ai pe Mesia nascut in timpul celui de-al doilea TEmplu ai probleme cu Tora.

Moise: NU fa magie. Cine face magie se sterge de pe Pamant

Noua carte: FA magie. Magia e kosher si multi oameni mergand dupa noua carte au fost stersi. Bine cuvantul sters nu e utilizat ci cuvantul e moarte subita. Cica au atins nu stiu ce energie. Minciuna,intelegerea mea e ca au facut magie. Profetii nu erau stersi pur si simplu subit ci anuntati cu mult timp inainte. Uite cum a murit Abraham: http://www.pseudepigrapha.com/pseudepigrapha/1007.htm Cine e credincios, Dumnezeu il anunta de moarte cu mult timp inainte si prin rugaciune il mai lasa pe Pamant.

 

Aha si Torah vorbeste despre IIsus in Geneza 15:1 ca despre Cuvantul lui Dumnezeu.

 

Facerea Capitolul 15

1. După acestea, fost-a cuv

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-ar parea ca Moise a zis niste cuvinte impotriva celor ce nu-l vor primi de Hristos. Deci primirea de catre Moise si David s-ar putea sa nu fie placuta. Moise il cunostea pe Cuvantul lui Dumneze altfel n-ar fi scris in Geneza 15:1 despre Cuvantul lui Dumnezeu ca fiind cel prin care a luat nastere neamul evreiesc, cel ce i-a promis lui Avraam copii cat nisipul marii.

"Mai

Editat de Dimineata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-ati innebunit cu versetele voastre... si nu ma refer doar la topicul asta ci la toata aria de religie. :yawn:

 

Extras din regulamentul ariei:

 

5. Nu abuzati de versetele biblice sau alte scrieri considerate sfinte. Forumul este pentru discutii, NU pentru copy/paste-ul Bibliei. Avand in vedere faptul ca Biblia este disponibila pe o multime de site-uri de profil, este suficient sa publicati doar referinta acestuia. Daca publicarea versetului este absolut necesara, acesta va fi insotit si de o scurta explicatie a sa.

 

Dimineata, s-a auzit si la tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe vremea lui Adam nu era Biblie dar exista o carte care se pare ca e scrisa de fiul lui Adam si Eva Seth si care se pastreaza pana azi si de care am amintit, prima carte a lui Adam si Eva in care se arata ca va veni Cuvantul lui Dumnezeu, vezi si Geneza 15:1 in Biblie unde este prezentat Cuvantul lui Dumnezeu adica IIsus .

 

S-ar parea ca Moise a zis niste cuvinte impotriva celor ce nu-l vor primi de Hristos. ...

 

Nu ti ca exista mult prea multa incertitudine in ceea ce postezi pentru a putea sa fii luat in serios? Asta in ciuda "cearceafurilor" kilometrice de citate....Dar pe tine te doare in pixeli , principalul este sa pui placa suprematiei ortodoxiei :yawn:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×