Sari la conținut
Forum Roportal
Silver99

Calatorie in astral sau viziune

Postări Recomandate

Crestinismul e una din religiile vampirilor din lumile astrale. Sacrificii, crime, persecutii, sclavism, dominare. Eroul vampir crucificat devorat carne si sange de discipolii lui. Stapanul lui care macelareste neamurile vecine si ii ameninta cu apocalipsa.

Aha, si Pamantul e plat :eek:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Interesanta ipoteza cu realitatea eterica si ar fi mai interesanta daca ai si dezvolta-o un pic .

E clar ca fizicul nu e chiar fizic cum il percepem noi . Toti oamenii de stiinta stiu asta... materia e doar energie care se misca foarte foarte repede in tipare geometrice si pare ca e solida !

Totusi exista si un plan eteric real , intermediar intre fizicul asta - iluzoriu - vazut din alta perspeciva , si planul astral . Exista un plan eteric eteric pe care chiar il percepi daca te antrenezi in domeniul perceptiei extrasenzoriale , asa ca nu e chiar corect sa ii zici plan eteric , planului "fizic" .

 

Si eu am vazut Dark City , The Thirteenth Floor , Matrix... si EXistenZ... toate in aceiasi luna , cand le-a dat pe hbo si am ramas masca . O idee mi-a dat o palma peste scafarlie atunci :jester: , si am inteles ca e posibil ca noi doar sa dormim intr-un rol , intr-o dimensiune capcana !

 

 

Asta era acum ceva ani insa ideea o cam mentin . Totusi dupa viziunea mea , nu suntem in iad... ci la scoala !!! :pardon:

 

 

Pamantul e o scoala in cadrul careia noi , fiintele , ne dezvoltam pana la complexitatea de care avem nevoie pentru a trece la nivelul urmator !

De aia nici nu suntem lasati sa mergem in spatiu ! Pentru ca nu suntem destul de complecsi ca si fiinte , destul de perfecti , de evoluati . Ce sa facem acolo... sa ii convertim la crestinism :o: sau la orice altceva pe aia pe care ii gasim acolo . Sa ii torturam , sa ii inrobim... sa ii exploatam si sa ii distrugem precum conchistadorii pe nativii sudamericani ? Normal ca suntem tinuti in lant aici pe Terra . Cu unu doi mai rasariti nu faci primavara .

Probabil se asteapta ca evolutia noastra ca fiinte sa ajunga la un anumit nivel general si apoi sa ni se deschida cusca .

 

De catre cine , cum , nu suntem lasati sa iesim din clase pe hol si sa ii deranjam pe colegii nostri din celelalte clase , nu prea se stie... multe teorii... dar e clar ca asta e ! Cel putin in acceptiunea mea .

 

Deci la faza cu pamantul plat si cu soarele , luna si restul universului doar iluzii bag un mare No comment ! Serios...

In primul rand e o greseala de logica , pentru ca daca totul e eteric cum ziceai mai devreme... dar noi percepem totul real... atunci totul e real . Universul si tot ce exista e iluzie ! dar doar dintr-o perspectiva mai inalta de perceptie

... Si nu daca am iesi in spatiu , gata , am vedea ca totul e o iluzie si un decor ca un Trumanshow :o: ! Chiar amuzanta faza dar , ma abtin , no comment ! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am vazut Dark City , The Thirteenth Floor , Matrix... si EXistenZ... toate in aceiasi luna , cand le-a dat pe hbo si am ramas masca . O idee mi-a dat o palma peste scafarlie atunci :roll: , si am inteles ca e posibil ca noi doar sa dormim intr-un rol , intr-o dimensiune capcana !

 

 

Asta era acum ceva ani insa ideea o cam mentin . Totusi dupa viziunea mea , nu suntem in iad... ci la scoala !!! :pardon:

 

 

De catre cine , cum , nu suntem lasati sa iesim din clase pe hol si sa ii deranjam pe colegii nostri din celelalte clase , nu prea se stie... multe teorii... dar e clar ca asta e ! Cel putin in acceptiunea mea .

 

In ceea ce priveste ipoteza cu planul eteric, cauta desene in chimie cu atomii si le vezi ca arata ca niste campuri de energie. Iar orice camp de energie are nevoie de o sursa pentru a aparea. Cum sursa nu se afla pe pamant, atunci poate fi doar intr-o lume astrala vecina, de unde campurile care formeaza tot ce e aici au fost facute. Ca lanterne mari astrale, ce reflecta campuri aici, formand intersectii de campuri si tot spectrul EM. Din cauza lor nu se pot vedea lumile astrale direct, cum era normal, pentru ca toate razele eterice de aici au fost facute sa distraga vederea si simturilor oricarui suflet de aici de la lumile astrale, la planul eteric de aici.

 

Din lumile astrale, planul asta arata ca o ceata mov intunecata, cu fulgere orbitoare si lumini de toate culorile rapide care sar in toate partile. Ca o imagine vaga, spectrul luminii inainte sa apara aici planul eteric, era cer albastru senin intre doua lumi astrale. Ce se vede acum e ca un neon albastru, in jurul caruia pui o serie de foi colorate in toate culorile si formele, invartindu-se in jurul neonului la viteze diferite. Adica haos total in comparatie cu lumina naturala de dinainte. Iar intre cele doua lumi astrale, se vede lumea asta ca o cascada Niagara de 100.000 de ori mai masiva, ca o mare de haos orbitor intr-un cer linistit astral. Adica o furtuna infernala, in caz ca n-ai bagat de seama mingea de foc enorma de pe cer ..

 

Daca era planul asta e scoala, aveam "profesori", clase, subiecte, examene, note, carnetele de note, carti, caiete si asa mai departe.

 

Cum in loc de asta ai crime, ipocriti, hoti, tortura, moarte, boli, ignoranta, indiferenta, aroganta, ura si asa mai departe .. ma intreb la ce fel de scoala te gandesti tu?

 

Poate ai perfect dreptate, Zen .. In lumile astrale exista multe scoli de asasini cu conditii foarte similare cu ce este pe pamant. E adevarat ca sunt cateva titluri diferite care se pot gasi aici in loc de cel clasic de asasin .. dar tema e foarte clara.

 

O "lume" in care viata e o bataie de joc, viermi care se mananca intre ei sa se ingrase, si se tarasc deasupra altor viermi sa traiasca mai bine. Ori esti un criminal de joasa speta, si pentru tine e foarte normal sa fie ca la scoala pentru tine .. ori n-am inteles eu ce vrei sa spui?

 

Intuitia ta e corecta, fireste, planul asta nu e clar fizic si noi nu traim vieti perfect normale si sanatoase. Asta e viata din astral. Acolo toti au corpuri clar fizice, normale, istoria si cultura e de proportii inimaginabile fata de ce e aici, rasele pot calatori direct intre nenumaratele lumi de acolo, si viata lor imbina fizicul cu mentalul/etericul/spiritualul direct si clar. Adica natura de acolo este simpla, fizicul si etericul sunt una si aceeasi, ca doua fete ale monedei, imposibil sa le separi perfect, dar unite in armonie. Acolo nu ai cum sa te intrebi daca este lume reala/normala, pentru ca o simti cu tot corpul si simturile. Energia acolo curge direct, clar si simplu, fara cicluri, fara intuneric, fara haos, fara confuzie.

 

Mai exact lumile astrale sunt ca un taram natural, cu ceruri deschise in toate partile, diversitate naturala si a vietii foarte vasta, "spatiul" de acolo e aer prospat, in care orice fiinta de acolo poate zbura direct, si lumile se vad in ceruri daca te uiti pur si simplu. Asa a fost de ere si tot ce se schimba acolo sunt pozitia si fata lumilor, si fiintele care traiesc acolo. Civilizatiile lor sunt extrem de complexe in legi si ordine, iar formarea unui biet mini plan eteric cum e asta, e joaca de copii pentru ei. Daca locul asta e o scoala, civilizatia care a facut-o are serioase probleme mentale. Iar cei de aici care accepta asta ca o scoala au tendinte sinucigase si o serie de alte trasaturi dubioase(va rog completati dupa caz).

 

Daca ar exista un Iad in ceruri, eteric sau fizic(astral), imi imaginez ca majoritatea demonilor stau si se uita la sufletele torturate de acolo si-si spun "bai ce lectii interesante invat eu aici, ma bucur ca tata-demon m-a trimis aici!" ..

Alti trec prin chinuri inimaginabile la doar cativa pasi de ei, si demonii stau cu codita-n nas si isi dau aere de aroganta, si sunt mandri ca "invata la o scoala ca asta", si abia asteapta sa-si "treaca examenele cu brio", cu perfecta stiinta ca asta inseamna chinul si moartea a sufletelor pierdute acolo .. "dar eh, ce sa-i faci .. nu-i usor sa fii demon .. e necesar ca mii sa sufere pana la moarte doar sa castig eu un gram de potentiala implinire .." .. am dreptate?

 

Iar Zen, in Matrix toti care erau in lumea holografica vedea ce era acolo, dar din exterior aratau ca niste cadavre inecate in gel, intr-o cada electronica ..

in Dark City toti se vedeau intr-un oras, dar erau de fapt prinsi de un zid exterior dincolo de care era cerul adevarat. Imagineaza-ti ca esti intr-un munte enorm, si toate pesterile arata incaperi cu filme proiectate pe pereti si culoare, 99% din semne te duc spre alte filme in interiorul muntelui, dar o mana de semne iti arata drumul spre pestera care iese din munte, si semnele alea sunt bineinteles ascunse sau codificate.

 

In lumile astrale sunt mult prea avansate legile ca sa ai nevoie de un plan eteric inchisoare ca sa inveti. Lumile-scoala adevarate de acolo sunt foarte diferite. Cei care vin acolo li se spune direct ca pot sa invete, si dupa ce invata destul li se spun clar ce posibilitati au, unde pot sa mearga, ce alte lumi sunt, ce alte scoli sunt, si bineinteles li se deschid multe "usi" stiute, dupa ca invata fiecare lectie. Adica nu e nevoie de misticism sau secretism sado-masochist ca aici.

 

Daca lumea asta e o scoala, cred ca e cea pentru copii saraci, sau foarte nedisciplinati sau .. poate e detentia pentru cei care nu au absolvit de la alte scoli. Echivalentul a fi trimis din gradinita pe o insula parasita din marea neagra, sau o inchisoare de maxima securitate, doar pentru ca ai uitat sa-i spui buna ziua educatoarei o data.

 

Pana si raul ar trebuie sa aiba limite, dar aici singura limita a raului este sa tina destui oameni in viata, cat sa fie inchisori pentru suflete, sa nu se poate intoarce la lumile astrale vreodata. Ca un fel de tortura unde victima este tinuta in viata cu torturi sadice, doar sa poata fi suferi din nou si din nou.

 

N-ar fi normal ca o lume scoala sa aiba un fel de templu, ca cele Shaolin? Cu invatacei, maestri, asceti, vizitatori si asa mai departe. Nu stiu daca cineva a vazut filmul "The One"-Unicul .. Jet Li isi omora toate dublurile din toate universurile, dar la ultima a fost trimis intr-o lume inchisoare fara scapare unde se lupta cu ceilalti detinuti. Nu stiu in ce paradis va credeti toti ca sunteti acum .. dar Romania e ca o galeata de noroi si acid, Europa este o gradina plina de caini morti si mocirla, iar lumea intreaga e un cimitir cu cadavre putrezite si serpi care danseaza pe mormintele lor ruinate.

 

Daca asta e la voi lumea ideala, poate m-am inselat si toti chiar ati dorit sa "veniti" aici. O lume in care nu poti schimba nimic adevarat, nu are cum sa sustina viata. De fapt, locul unde nu poti schimba nimic adevarat se numeste inchisoare la romani. Din cand in cand un detinut este executat sau se omoara intre ei, ce haios .. dar asta e normal pentru inchisori, nu pentru "scoli".

 

Macar la scoala stai cateva ore, si restul zilei te intorci acasa sau mergi oriunde vrei in afara. La inchisoare stai acolo mereu. De asemenea la scoala nu mor elevi pe capete, sau au loc razboaie intre clase sau foamete in juma de scoala. Toti factorii astia sunt prezenti in inchisoare, mai mult decat necesar intr-un iad, si lipsa in scoli adevarate.

 

Asa este si lumea asta, nu o poti parasi direct, ci stai mereu aici. Cum poti sa vorbesti despre orice alte lumi de orice natura, cand tu stii foarte bine ca nu ai dreptul sau posibilitatea sa pleci din asta niciodata?

 

Daca fiecare de pe pamant ar vedea lumile astrale direct, cu mintea .. daca am vedea unde am putea sa mergem fiecare si ce trebuie sa invatam de aici ca sa fim acceptati acolo .. daca cei de acolo ne-ar da dreptate sau ar vorbi pe fata ce si cum .. daca lumea asta ar fi unita cu celelalte, si alte fiinte ar aparea si totul ar fi simplu si clar .. sincer n-as mai avea nici o indoiala de teoria ta cu "scoala".

 

Vorba lui Silver99, in "iubire" nu are cum sa existe "interzis" .. daca lumile celelate sunt interzise pentru pamanteni, inseamna ca nu exista nimeni care ne iubeste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca asta e la voi lumea ideala, poate m-am inselat si toti chiar ati dorit sa "veniti" aici. O lume in care nu poti schimba nimic adevarat, nu are cum sa sustina viata.

 

Asa este si lumea asta, nu o poti parasi direct, ci stai mereu aici. Cum poti sa vorbesti despre orice alte lumi de orice natura, cand tu stii foarte bine ca nu ai dreptul sau posibilitatea sa pleci din asta niciodata?

Puiule, daca te afli aici, inseamna ca meriti sa fii aici. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Puiule, daca te afli aici, inseamna ca meriti sa fii aici. :pardon:

 

Daca totul ar functiona pe merit, e suficient sa fac o serie de rele inimaginabile aici pe pamant, si brusc ma teleportez in iad?

 

Sistemul merit e pura fantezie de copilasi .. pentru merit trebuie o forma de compasiune sau justitie/corectitudine .. serios vorbind nu traim in paradis bambi, sau ai ratat fraza unde am explicat asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
serios vorbind nu traim in paradis bambi, sau ai ratat fraza unde am explicat asta?

Serios vorbind, Bocanila, nimeni nu ajunge aici din greseala. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ceea ce priveste ipoteza cu planul eteric, cauta desene in chimie cu atomii si le vezi ca arata ca niste campuri de energie. Iar orice camp de energie are nevoie de o sursa pentru a aparea. Cum sursa nu se afla pe pamant, atunci poate fi doar intr-o lume astrala vecina, de unde campurile care formeaza tot ce e aici au fost facute. Ca lanterne mari astrale, ce reflecta campuri aici, formand intersectii de campuri si tot spectrul EM. Din cauza lor nu se pot vedea lumile astrale direct, cum era normal, pentru ca toate razele eterice de aici au fost facute sa distraga vederea si simturilor oricarui suflet de aici de la lumile astrale, la planul eteric de aici.

 

Din lumile astrale, planul asta arata ca o ceata mov intunecata, cu fulgere orbitoare si lumini de toate culorile rapide care sar in toate partile. Ca o imagine vaga, spectrul luminii inainte sa apara aici planul eteric, era cer albastru senin intre doua lumi astrale. Ce se vede acum e ca un neon albastru, in jurul caruia pui o serie de foi colorate in toate culorile si formele, invartindu-se in jurul neonului la viteze diferite. Adica haos total in comparatie cu lumina naturala de dinainte. Iar intre cele doua lumi astrale, se vede lumea asta ca o cascada Niagara de 100.000 de ori mai masiva, ca o mare de haos orbitor intr-un cer linistit astral. Adica o furtuna infernala, in caz ca n-ai bagat de seama mingea de foc enorma de pe cer ..

 

Interesant :good: . Dar zi-mi si de unde stii - nu insinuez nimic apropo !

 

 

Daca era planul asta e scoala, aveam "profesori", clase, subiecte, examene, note, carnetele de note, carti, caiete si asa mai departe.

 

 

Cum in loc de asta ai crime, ipocriti, hoti, tortura, moarte, boli, ignoranta, indiferenta, aroganta, ura si asa mai departe .. ma intreb la ce fel de scoala te gandesti tu?

 

 

Pai avem si profesori si examene si tot ce vrei . Trebuie numa-i sa fii atent la sincronicitatile din viata ta si vei vedea ! Inveti o lectie , iei examenul... treci la nivelul urmator . Nu , nu ! Te invarti in cerc pana iti inveti lectia !

 

Pai ai nevoie de contrast si de toate alea pentru a face experienta chiar o experienta . Nu e o simulare chiar ci o experienta directa . Ca sa fii bun tre sa simti raul , ca sa intelegi albul tre sa vezi negrul... ca sa apreciezi viata tre sa vezi moartea , si tot asa ! Simplu...

 

Intuitia ta e corecta, fireste, planul asta nu e clar fizic si noi nu traim vieti perfect normale si sanatoase. Asta e viata din astral. Acolo toti au corpuri clar fizice, normale, istoria si cultura e de proportii inimaginabile fata de ce e aici, rasele pot calatori direct intre nenumaratele lumi de acolo, si viata lor imbina fizicul cu mentalul/etericul/spiritualul direct si clar. Adica natura de acolo este simpla, fizicul si etericul sunt una si aceeasi, ca doua fete ale monedei, imposibil sa le separi perfect, dar unite in armonie. Acolo nu ai cum sa te intrebi daca este lume reala/normala, pentru ca o simti cu tot corpul si simturile. Energia acolo curge direct, clar si simplu, fara cicluri, fara intuneric, fara haos, fara confuzie.

 

Mai exact lumile astrale sunt ca un taram natural, cu ceruri deschise in toate partile, diversitate naturala si a vietii foarte vasta, "spatiul" de acolo e aer prospat, in care orice fiinta de acolo poate zbura direct, si lumile se vad in ceruri daca te uiti pur si simplu. Asa a fost de ere si tot ce se schimba acolo sunt pozitia si fata lumilor, si fiintele care traiesc acolo. Civilizatiile lor sunt extrem de complexe in legi si ordine, iar formarea unui biet mini plan eteric cum e asta, e joaca de copii pentru ei. Daca locul asta e o scoala, civilizatia care a facut-o are serioase probleme mentale. Iar cei de aici care accepta asta ca o scoala au tendinte sinucigase si o serie de alte trasaturi dubioase(va rog completati dupa caz).

 

Probabil ai dreptate , dar de unde stii... si de ce crezi ca tu sau eu sa ala sau ala , am merita o asa lume "frumoasa" cand noi suntem imperfecti momentan ?! Intelegi , punctul meu de vedere ? Toate la randul lor...

 

In lumile astrale sunt mult prea avansate legile ca sa ai nevoie de un plan eteric inchisoare ca sa inveti. Lumile-scoala adevarate de acolo sunt foarte diferite. Cei care vin acolo li se spune direct ca pot sa invete, si dupa ce invata destul li se spun clar ce posibilitati au, unde pot sa mearga, ce alte lumi sunt, ce alte scoli sunt, si bineinteles li se deschid multe "usi" stiute, dupa ca invata fiecare lectie. Adica nu e nevoie de misticism sau secretism sado-masochist ca aici.

 

Daca lumea asta e o scoala, cred ca e cea pentru copii saraci, sau foarte nedisciplinati sau .. poate e detentia pentru cei care nu au absolvit de la alte scoli. Echivalentul a fi trimis din gradinita pe o insula parasita din marea neagra, sau o inchisoare de maxima securitate, doar pentru ca ai uitat sa-i spui buna ziua educatoarei o data.

 

Pana si raul ar trebuie sa aiba limite, dar aici singura limita a raului este sa tina destui oameni in viata, cat sa fie inchisori pentru suflete, sa nu se poate intoarce la lumile astrale vreodata. Ca un fel de tortura unde victima este tinuta in viata cu torturi sadice, doar sa poata fi suferi din nou si din nou.

 

N-ar fi normal ca o lume scoala sa aiba un fel de templu, ca cele Shaolin? Cu invatacei, maestri, asceti, vizitatori si asa mai departe. Nu stiu daca cineva a vazut filmul "The One"-Unicul .. Jet Li isi omora toate dublurile din toate universurile, dar la ultima a fost trimis intr-o lume inchisoare fara scapare unde se lupta cu ceilalti detinuti. Nu stiu in ce paradis va credeti toti ca sunteti acum .. dar Romania e ca o galeata de noroi si acid, Europa este o gradina plina de caini morti si mocirla, iar lumea intreaga e un cimitir cu cadavre putrezite si serpi care danseaza pe mormintele lor ruinate.

 

Asa este si lumea asta, nu o poti parasi direct, ci stai mereu aici. Cum poti sa vorbesti despre orice alte lumi de orice natura, cand tu stii foarte bine ca nu ai dreptul sau posibilitatea sa pleci din asta niciodata?

 

Daca fiecare de pe pamant ar vedea lumile astrale direct, cu mintea .. daca am vedea unde am putea sa mergem fiecare si ce trebuie sa invatam de aici ca sa fim acceptati acolo .. daca cei de acolo ne-ar da dreptate sau ar vorbi pe fata ce si cum .. daca lumea asta ar fi unita cu celelalte, si alte fiinte ar aparea si totul ar fi simplu si clar .. sincer n-as mai avea nici o indoiala de teoria ta cu "scoala".

 

Te mai intreb odata de unde stii de esti asa hotarat , ai experimentat direct ?!

Aici e nevoie de ezoterism ca nu poti sa ii dai la tot marlanul magia in mana ca ori se autodistruge ori mai distruge cativa ! Ori amandoua :lol: .

 

In primul rand , daca te consideri suflet , moartea nu-i moarte asa ca ce mare smecherie ?

 

Nu sunt temple Shaolin sau manastiri orientale unde sa poti invata exact ca la o scoala intr-o lume astrala mai complexa ? Eu cred ca sunt !

 

 

Lumea asta e o scoala pentru altceva si mai putin pentru cunoastere !

E o scoala pentru a dezvolta calitati si virtuti interioare , pe care orice fiinta avansata dintr-o lume astrala le are si de aceea poate trai in armonie sau utopie . Ca sa iti dezvolti astea ai nevoie de contrastele lor , pentru ca virtutile si calitatile sa creasca de la sine... in fiinta ta ! Nu sa iti zica cineva sa faci bine . Ca tu nu faci...

Trebuie sa iti faca cineva/ceva rau tie... si apoi o sa faci si tu bine , dupa ce vezi cat de rau se simte raul ! Si tot asa .

E simplu... si eficient . :o:

 

 

Eu zic ca nu e Iadul , pentru ca sunt si o gramada de chestii frumoase de facut , vazut si experimentat pe aici ! Deci e sigur un plus in directia asta .

Dar daca e sa fie iadul , atunci cu siguranta meritam sa fim aici :o: cu totii . Punct !

 

__________________

Editat de Zen Legend

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×