Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

De lege ferenda

Evaluează acest topic

Modificarea legii  

29 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu modificarea legii avortului?

    • Da
      8
    • Nu
      21
    • Nu stiu
      0


Postări Recomandate

ok, si mai departe, cine este responsabil pentru cresterea unui copil nascut in urma acestei legi? si cum?

acum cine-i responsabil pt cresterea unui copil?!

repet,cele mai multe presupuse situatii postate sunt exceptii de la regula si trebuiesc tratate ca atare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buleala, avortul este o exceptie de la regula

adica, eu nu mi'l inchipui inscris in planurile de viitor ale nimanui

deci, cine?

parerea ta, in cazul in care nu exista alta lege

mama, care nu l'a vrut( probabil (si) pe considerentul ca nu isi asuma aceasta responsabilitate), sau tatal, care are cuvant final in acest sens?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum cine-i responsabil pt cresterea unui copil?!

repet,cele mai multe presupuse situatii postate sunt exceptii de la regula si trebuiesc tratate ca atare

 

Acum se presupune ca acei copii care se nasc sunt si doriti, mai sunt si acum destule care procreaza in dorul lelii, dar conform legii astea ar aparea o multime de copii in mod clar nedoriti de cate MAME.

Din moment ce statul obliga o femeie sa faca un copil pe care nu-l doreste, ba mai mult, pe care vrea sa-l avorteze, inseamna ca tot statul trebuie sa-si asume si cresterea acestui copil. Statul il vrea statul sa-l creasca, chiar nu cred ca ar exista prea multi barbati care sa vrea sa-si asume cresterea unui nou nascut, singur, de la 3 zile :)

Aaa si nu ar trebui sa va bazati pe instinctele materne, ca ele (instinctele) nu au butoane pe care sa apesi in momentul in care nasti, si sunt destui copii aruncati in tomberoane... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buleala, avortul este o exceptie de la regula

adica, eu nu mi'l inchipui inscris in planurile de viitor ale nimanui

deci, cine?

parerea ta, in cazul in care nu exista alta lege

mama, care nu l'a vrut( probabil (si) pe considerentul ca nu isi asuma aceasta responsabilitate), sau tatal, care are cuvant final in acest sens?

eu vb. de presupusele imprejurari evocate mai sus:de regula exista intelegere in cuplu si cu privire la pastrarea unui copil sau nu

 

1. Astea prelevarile, nu-i asa ca au loc dupa efecutarea intreruperii? :)

Ca eu repet problema mea, pe care o tot ocolesti.............daca decid sa fac avort medicamentos ( in primele 8 saptamani se poate face, ingurgitezi niste pilule dupa ce ai primit o injectie la cabinet, avortezi acasa si mergi la ecografie de control cand zice doctorul, sa vada daca e nevoie "sa te curete", ca sa o pun gingas) la care nu ai cum face test ADN si sa ramana embrionul in uter, VOI FI OBLIGATA PRIN LEGE SA DUC SARCINA macar pana la 10 saptamani?

Mi se va interzice sa apelez la asistenta medicala? Tare ma tem ca ne arunca afara din cat suntem in UE.

Poate o macini in cap.............merg la o injectie......este asistenta medicala.....mi se dau niste pastile de luat acasa.....merg inapoi la o ecografie in cateva zile.....este tot asistenta medicala...

 

Sau vor fi interzise acest tip de avorturi? Ca, ma repet, la asta nu ai cum face tu nici un test ADN si nu prea vad judecatori semnand ordin ca eu sa duc o sarcina nedorita.

2. Alta treaba de logica minora asa........

Eu solicit un avort........

Prezumptivul tata nu este de acord. De al dreaq ce is declar ca nu ala ii faptasul. El solicita testare ADN. Eu solicit avortul. Cine plateste in ast caz ADN-ul de 26 de milioane vechi? Tot eu, pai eu nu am solicitat testare ADN, eu am solicitat avort si e normal sa platesc ce vreau sa cumpar, un serviciu medical in acest caz.

3. Pentru partea in bold, frate :) este foarte usor de inteles!

-avortul necesar(din cauze medicale) nu intra sub incidenta acestei propuneri de lege

-testele adn se fac dupa intreruperea sarcinii

 

 

-de platit teste o sa plateasca cine cere avortul(conf legii ambii parinti)

 

Acum se presupune ca acei copii care se nasc sunt si doriti, mai sunt si acum destule care procreaza in dorul lelii, dar conform legii astea ar aparea o multime de copii in mod clar nedoriti de cate MAME.

Din moment ce statul obliga o femeie sa faca un copil pe care nu-l doreste, ba mai mult, pe care vrea sa-l avorteze, inseamna ca tot statul trebuie sa-si asume si cresterea acestui copil. Statul il vrea statul sa-l creasca, chiar nu cred ca ar exista prea multi barbati care sa vrea sa-si asume cresterea unui nou nascut, singur, de la 3 zile :tease:

Aaa si nu ar trebui sa va bazati pe instinctele materne, ca ele (instinctele) nu au butoane pe care sa apesi in momentul in care nasti, si sunt destui copii aruncati in tomberoane... :)

bineinteles ca or sa fie si copii nedoriti;multi dintre ei vor ajunge in orfelinate;insa,cest lucru nu-i o noutate,se petrece fiecare zi si acum...-lege-i necesara pt. responzabilizarea relatiilor in cuplu,si a nu ajunge la situatia provocarii avortului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt sarazin79....

importanta este o singura manifestare de vointa ,fie a mamaei fie a tatalui;se considera indeajuns,existenta ulteriora a fatului(copilului) e prioritara

legea urm 2 aspecte;

-egalitate legala intre ambii parinti

-dreptul fatului nenascut la viata

 

-testele adn se fac dupa intreruperea sarcinii

 

atunci cum mai poate tatăl să-şi manifeste expres voinţa sa? :)

inaintea avortului...printr-o decaratie autentica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-testele adn se fac dupa intreruperea sarcinii

 

atunci cum mai poate tatăl să-şi manifeste expres voinţa sa? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-avortul necesar(din cauze medicale) nu intra sub incidenta acestei propuneri de lege

-testele adn se fac dupa intreruperea sarcinii

 

 

-de platit teste o sa plateasca cine cere avortul(conf legii ambii parinti)

 

Mai buleala, mancati-as, mai, poate ar fi cazul sa citesti ca avortul medicamentos desi are radacina medic nu e din cauze medicale, e ca iei niste pastile , medicamente care provoaca avortul. O sa ai o mare surpriza, nu este necesar, e facut la cerere cu niste pastile. In mod special mamele bolnave nu pot recurge la masura asta, ce are multe contraindicatii. Dar, amu ma intreb, inainte de a face o propunere de lege, tu te-ai informat despre posibilitatile de a intrerupe o sarcina, posibilitati existente din punct de vedere medical la ora actuala?

Despre ce tipuri de testari ADN prenatale exista, cat costa, unde se pot efectua. Ca nu are orice spital posibilitatea. :)

 

Nu, asa-i?

 

 

 

inaintea avortului...printr-o decaratie autentica

 

Si dupa avort se constata ca urmare a testarii adeneu ca de fapt altul era tatal, si asta era un tata de inchiriat. :tease:

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-testele adn se fac dupa intreruperea sarcinii

 

 

-testele adn se fac dupa intreruperea sarcinii

 

atunci cum mai poate tatăl să-şi manifeste expres voinţa sa? :)

 

 

inaintea avortului...printr-o decaratie autentica

 

tu pricepi ce zici? cum adică se fac după

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×