Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

De lege ferenda

Evaluează acest topic

Modificarea legii  

29 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu modificarea legii avortului?

    • Da
      8
    • Nu
      21
    • Nu stiu
      0


Postări Recomandate

:doh: asta ar fi culmea, dar este un slippery slope posibil... daca barbatul are dreptul sa se opuna unui avort atunci ar putea castiga si dreptul sa ceara unul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta mi-a adus aminte de un topic interesant de-al lui Harald: "Dreptul de a nu fi tata".

 

Daca mama vrea copilul, iar tatal nu... ce se intampla? Face barbatul cerere de avort?

Nu de alta, dar daca barbatul are ultimul cuvant.. orice e posibil. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu recomand o citire cu atentie a propunerii de lege!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pitoreasca si originala dar la obiect/subiect ca intodeauna, Kilko.

sunt de acord cu ce spun ea si Cristinick, desi n'am facut niciodata un avort. asupra corpului meu decid EU, exclusiv. sau ma rog, pana sunt in deplinatatea facultatilor mele mintale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea a citit-o cu atentie.Nimeni nu a batut campii. De cate ori sa o citim ca sa fie clar ca spunem NU ,in conostinta de cauza?

 

Uite inca o situatie- motiv pentru a refuza proiectul acesta de lege:

 

Femeia insarcinata doreste avortul. Sarcina a fost un accident in relatia de cuplu sa zicem.Tatal biologic este cunoscut ,si-a asumat rolul ,dar din varii motive este de negasit pentru acord scris si legalizat [serviciu in strainatate sa zicem] .Cand este in sfarsit obtinut acordul ,a fost depasita perioada legala de avort.Cu ce a ajutat legea pe cei doi soti sau parteneri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o alta situatie, extrema, e adevarat, dar posibila: violul

cate din femeile violate il raporteaza? si cat dureaza pana se decide ca a fost viol?

ca orice lege care restrictioneaza anumite drepturi, si asta mi se pare una ce poate deschide caile unui sir de nenumarate si foarte inventive fapte mult mai reprobabile, comparativ cu dreptul pe care il sustine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e opinia voastra,ok...e dreptul fiecaruia...PRO SAU CONTRA

aici vb. de un drept suprem la viata al copilului nenascut...o singura manifestare de vointa in sensul existentei viitoare al acestuia este de ajuns...fie ca vine de la mama fie ca vine de la tata!

despre ce fel de accidente vorbim?!!...am baut cumva aseara si m-am certat cu vecinul?...despre ce vb aici?

 

bineinteles ca e dreptul fiecaruia la opinie. DAR, in momentul in care opinia catorva devine lege care ingradeste dreptul multor altora devine deja problema.

si apropo de drepturile copilului, parerile sunt impartite: eu sunt de partea celor care primeaza dreptul mamei, pana la nastere. de atunci incolo se considera ca exista intr-adevar ca fiinta, are identitate, implicit drepturi si copilul (nascut viu).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toata lumea a citit-o cu atentie.Nimeni nu a batut campii. De cate ori sa o citim ca sa fie clar ca spunem NU ,in conostinta de cauza?

 

Uite inca o situatie- motiv pentru a refuza proiectul acesta de lege:

 

Femeia insarcinata doreste avortul. Sarcina a fost un accident in relatia de cuplu sa zicem.Tatal biologic este cunoscut ,si-a asumat rolul ,dar din varii motive este de negasit pentru acord scris si legalizat [serviciu in strainatate sa zicem] .Cand este in sfarsit obtinut acordul ,a fost depasita perioada legala de avort.Cu ce a ajutat legea pe cei doi soti sau parteneri?

e opinia voastra,ok...e dreptul fiecaruia...PRO SAU CONTRA

aici vb. de un drept suprem la viata al copilului nenascut...o singura manifestare de vointa in sensul existentei viitoare al acestuia este de ajuns...fie ca vine de la mama fie ca vine de la tata!

despre ce fel de accidente vorbim?!!...am baut cumva aseara si m-am certat cu vecinul?...despre ce vb aici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu e vorba de dreptul la viata al copilului, din pacate

e vorba de considerarea mamei drept recipient purtator

si dreptul ala oricum nu va putea fi reglementat veci amin, numai daca se scot la nastere ovarele din femei si se reataseaza in momentul in care vor sa 'parinteasca'

se discuta si pe aici despre purtarea vis a vis de copii a tatilor care nu si i'au dorit

si daca dreptul copilului e atat de urmarit de legea respectiva, cum va creste respectivul, langa o mama ce nu l'a vrut in viata ei, suficient de mult incat sa isi asume curmarea unei vieti?

Editat de sarazin79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
violul si cauzele medicale sunt exceptate de la lege

 

orice exceptie poate deschide calea spre abuzuri.

de ex, pana gasesti/te judeci cu violatorul, pana vii cu actele medicale doveditoare, poate fi deja prea tarziu.

e o opinie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×