Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

De lege ferenda

Evaluează acest topic

Modificarea legii  

29 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu modificarea legii avortului?

    • Da
      8
    • Nu
      21
    • Nu stiu
      0


Postări Recomandate

Intreruperea voluntara a sarcinii nu poate si nu trebuie sa fie o decizie unilaterala de vointa , decizie ce apartine astazi in exclusivitate mamei fatului , tatal acestuia avand in mod concret un rol pur consultativ.

 

Ce se doreste de fapt prin aceasta propunere ?

Editat de Cristinick
adaugare chestionar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca aceasta modificare a legii este binevenita.Si asa sunt destule controverse religioase si morale in privinta avorturilor.

Personal ,chiar daca stiu ca am toate sansele sa gresesc,consider fiinta umana completa si viabila,beneficiind de toate drepturile omului abia din momentul nasterii . Exista persoane care vad altfel lucrurile si considera ca momentul in care viitorul copil beneficiaza de drepturi, este chiar momentul conceptiei.Pe cale de consecinta si viitorii parinti ar avea drepturi parentale ,tot din acel moment.

Legea a adoptat o cale de mijloc si a stabilit varsta fatului ,la care avortul nu mai este permis decat din motive medicale,anume 12 saptamani in Romania.In alte tari tot cam asa, cu unele diferente.Rezulta ca pana la aceasta varsta ,legal fatul nu beneficiaza de toate drepturile ,deci nu beneficiaza nici viitorii parinti . Decizia avortului ramane la latitudinea femeii insarcinate ,pentru ca legea considera ca ea este persoana ale carei drepturi trebuiesc ocrotite .Avortul este considerat o "agresiune" fizica asupra corpului femeii si nu asupra fatului. Posibilul viitor tata ,nu are de ce sa solicite vreun drept in aceasta privinta.

Dupa varsta de 12 saptamani a fatului,in mod normal,daca nu sunt motive medicale ,avortul nu mai este permis. Nici cu acordul mamei , nici cu acordul tatalui. Primeaza drepturile fatului .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca aceasta modificare a legii este binevenita.

In afara de asta. Ca simpla dezbatere pe marginea initiativei.

Daca o femeie casatorita, ramane insarcinata cu un alt barbat ?

Ce parte masculina va decide daca este de acord cu avortul ? Sotul sau prezumtivul tata ?

Asta pentru ca eu am multe prietene casatorite. :think:

 

P.S. Nu te intreb pe tine, Burel, pe Buleala. Sau, oricine vrea sa raspunda.

 

A, pe One, ca e avocata. :blink: :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da pe mine de ce nu? Eu ce am?

Parerea mea in cazul intrebarii tale , este ca unei doamne in situatia prezentata,ii piere cheful de avort si descopera cat de mult doreste acel copil,sa creasca in gradina sotului . Se stie doar,este in gradina ta ,este al tau. :eat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da pe mine de ce nu? Eu ce am?

Parerea mea in cazul intrebarii tale , este ca unei doamne in situatia prezentata,ii piere cheful de avort si descopera cat de mult doreste acel copil,sa creasca in gradina sotului . Se stie doar,este in gradina ta ,este al tau. :eat:

te intreb si p tine atunci, na. ;)

Vorbeam pe marginea initiativei, ce barbat din cei doi decide ?

Si nu ar fi cine decide, cat cine plateste testul ADN.

Dar in cazul in care fata e una de pe centura ?

 

 

;) Mie acum mi-a picat fisa, asta este un preambul pentru a avea un motiv in plus de a legifera prostitutia. :P

Destept sunt! Pentru ca in felul asta le obliga pe fete, sa stea noteze in carnetel in rubrica, data, ora, tipul de sex prestat, cnp-ul utilizatorului de servicii, date biometrice pentru identificare faciala cat si ..a organului beneficiar, semne partculare, bolile copilariei. La pariu ca asta e urmarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simpla catalogare nu convinge pe nimeni. Ba ramanem si in ceata.Care-i porcaria,tema topicului? Sau postarea anterioara?

Doar de''frica" fulgerelor plecate din tastatura ta Kilko, mai las mesajul si nu il rastignesc ca pe Iisus.Poate argumentezi si tu ceva si toata lumea este multumita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Simpla catalogare nu convinge pe nimeni. Ba ramanem si in ceata.Care-i porcaria,tema topicului? Sau postarea anterioara?

Doar de''frica" fulgerelor plecate din tastatura ta Kilko, mai las mesajul si nu il rastignesc ca pe Iisus.Poate argumentezi si tu ceva si toata lumea este multumita.

Daca postarea anterioara este, sterge-o. Cu toate ca este formulata oarecum sarcastic, esenta ei poate fi folosita intr-o dezbatere destul de concret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AR LIMITA DREPTUL FEMEII ASPURA PROPRIULUI CORP.AL EI.AR URMA INTERZICEREA AVORTULUI. E UN PRIM PAS SPRE LIMITAREA UNUI DREPT.

DE CELE MAI MULTE ORI EI SUNT CEI CARE VOR SA FACI AVORT......IS LIBERI SA ISI INCHIRIEZE UN UTER.

SUNT MAME SUROGAT.

2. de cand cu guvernarea asta nu exista bani pt treste ADN la crima, vezi sa nu fie la avorturi.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×