Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

De lege ferenda

Evaluează acest topic

Modificarea legii  

29 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu modificarea legii avortului?

    • Da
      8
    • Nu
      21
    • Nu stiu
      0


Postări Recomandate

nu ca n'ai avea dreptate, strict in propozitia de mai sus

dar tot nu mi'ai raspuns: cum creste un copil, o femeie care nu l'a dorit?

Editat de sarazin79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O LEGE ce ar incalca drepturile femeii. Ori ea nu este om?

Eu am zis cred ca si o lege de castrare ar fi foarte utila chiar de ar avea opozanti.

 

Sau femeia este uter folosit pentru procreatie?

In cazul unui cuplu normal, decizia de avort se discuta, dar atata timp cat EA poarta in uter 9 luni copilul, ESTE EXCLUSIV DECIZIA EI DACA IL NASTE SAU NU.

Rolul lui din punct de vedere biologic se termina odata cu ejacularea. Dar, de vrea copil poate inchiria o mama surogat. Zic si io.

 

dar tot nu mi'ai raspuns

 

Nici mieeeeeeeeeeeeeeeee, se constata ca sunt sanse sa se nasca cu Sindrom Down. Ea nu il vrea, el il vrea, ce facem?

 

In conditiile in care un test ADN ii vro 500 si de euroi de unde banii? Sa nu facem confuzii, alea care costa vreun 150 de lei is facute in laboratoare de mana a treia si presupun deja prezenta copilului si a mamei si a prezumptivului tata.

 

Astea pre nastere, mai scumpe............DAR AM O IDEE, cu banii investiti in prostii ca asta, mai bine ne strangem noi fetele si facem obligatorie recoltarea si analiza ADN in fiecare caz de viol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o lege nu ar avea nici un sens fara opozanti...

Tu sustii ca femeia ar trebui obligata sa poarte o sarcina si sa creasca un copil chiar daca ea nu isi doreste acest lucru? Obligatia asta nu dureaza numai 9 luni si nu se finalizeaza in momentul nasterii, intelegi? :doh:

Tot nu ai raspuns cine ar trebui sa plateasca testele de paternitate.

 

Aaa si imi mai venii o idee, ce se intampla daca tatal se razgandeste, asa pe la 4-5 luni de sarcina?

Editat de MoselAnca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ca n'ai avea dreptate, strict in propozitia de mai sus

dar tot nu mi'ai raspuns: cum creste un copil, o femeie care nu l'a dorit?

 

 

Tu sustii ca femeia ar trebui obligata sa poarte o sarcina si sa creasca un copil chiar daca ea nu isi doreste acest lucru? Obligatia asta nu dureaza numai 9 luni si nu se finalizeaza in momentul nasterii, intelegi? :doh:

Tot nu ai raspuns cine ar trebui sa plateasca testele de paternitate.

 

Aaa si imi mai venii o idee, ce se intampla daca tatal se razgandeste, asa pe la 4-5 luni de sarcina?

importanta este nasterea copilului

da,va trebui sa accepte sarcina...responsabilizarea relatiior in viitor nu va mai face dintr0 sarcina o obigatie

testele de paternitate vor fi suportate de catre persoana care cere avortul

 

 

nu ca n'ai avea dreptate, strict in propozitia de mai sus

dar tot nu mi'ai raspuns: cum creste un copil, o femeie care nu l'a dorit?

un barbat nu poate creste un copil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

importanta pentru ...?

cunosti cupluri in care copilul a aparut doar fiindca femeia vroia sa lege un barbat?

fa, te rog , un exercitiu de imaginitie si vizualizeza o copilarie in care mama nu te'a vrut

 

 

un barbat nu poate creste un copil?

ba il poate creste

dar daca tot isi asuma singur cresterea respectiva, de ce nu apeleaza la o mama surogat

tie nu'ti suna nicicum chestia asta: te oblig prin lege sa fii incubator pentru copilul meu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

teoretic, suna responsabil si curat ce spui tu

dar la cate teorii poate practica darama...

nu sint de acord cu relatiile respective, Kilko, sint mizerabile de obicei...si cel ce sufera cel mai mult e tot copilul, gaj in tranzactia unor dobitoci

 

 

dar, daca sint eu sau nu de acord, nu le anuleaza existenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa intelegem, "Fa ceri avortul ca nu ai cu cel creste? Bah, nenorocita dreaq, nu ai voie fara acordul meu!" si plus o costa pe FEMEIE vreo 500 si de euroi.

CURATA JUSTITIE SOCIALA!

 

Ca e tot posibil ca dupa nastere , tampitul sa nu aiba nici cea mai mica dorinta de a avea de a face cu progenitura nu are nici o importanta. Ar fi obligata sa poarte o sarcina pe care nu vrea sa o poarte. In cazul in care ar DORI UN AVORT , ar fi obligata sa plateasca tot ea testarea, care nu o ajuta la nimic, pentru ca el nu semneaza hartia de acord.

 

Ea /inconstienta ramane gravida, dar "iubitul" ii spune "treci de aci curva dreaq, nu este al meu", bun, ea decide ca nu are cum sa-l creasca, ar vrea un avort......cine ii semneaza hartia? UN FEL DE BILET DE VOIE.....

 

Eu una tot nu inteleg de ce nu spui matalutza "TOATE FEMEILE IS CURVE SI EU IS IMPOTRIVA AVORTULUI"? Nu e mai corect ase?

 

responsabilizarea relatiior in viitor

 

Recte, nu ne mai sexam aiurea, ce placeri tranzitorii.....cred ca ar trebui sa facem sex numai pentru procreere.

Si in nici un caz nu facem sex inainte de casatorie.......si NU FOLOSIM MIJLOACE DE CONTRACEPTIE CA E PACAT. :doh:

 

Si daca prin absurd s-ar aproba asa o aiureala, ce ar duce cu totul la interzicerea avortului, ca nu ai mai avea banii necesari si ai putea fi victima razbunarii lui, cat ar dura pana ar aparea o piata underground a avortului?

 

Doctorii tot ar oferi serviciul, ar oferi moase, infirmiere, asistente......

E nevoie sa reamintesc cate din mamele si bunicile noaste au murit in urma unor avorturi ilicite din perioada comunista? Cate au facut inchisoare?

Pentru ca aveau deja vreo 4 si nu mai aveau din ce creste?

Da, poate ca nu vreau argumente cum ca sa nu faca sex sau mai stiu eu, ca se gasea cu ce sa-i creasca.....

 

cunosti cupluri in care copilul a aparut doar fiindca femeia vroia sa lege un barbat?

 

ohhhhhooo, da` parca fu dus cu pistolul la tampla sa zica I DO-ul.

Bai, e de stiut, daca tot vrea muschiul tau de jos sa accepte, mergi la notar si dai o declaratie. Si gata, pe baza actului esti trecut in certificatul de nastere. Eu tot nu inteleg ca ea vrea sa faca un copil cu ce te obliga sa o iei de nefasta?

NU VREI, NU VREI.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord cu avortul, insa, sunt de acord ca orice decizie referitoare la copil sa fie luata cu acordul ambelor parti.

Mai sunt si barbati responsabili pe lume......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
importanta este nasterea copilului

da,va trebui sa accepte sarcina...responsabilizarea relatiior in viitor nu va mai face dintr0 sarcina o obigatie

testele de paternitate vor fi suportate de catre persoana care cere avortul

 

:doh: Mama ce ma bucur ca nu mai am onoarea sa locuiesc in Romania...

 

1. Copilul inainte de nastere nu este considerat o persoana decat in cazul in care se naste VIU.

2. Mama este o persoana.

Dupa umila mea parere importanta este mama, fara de care presupusa viitoare persoana si actual embrion (ca de el discutam) nu ar putea supravietui.

 

Responsabilizarea relatiilor? BULLSHIT! intr-o tara in care e pacat sa folosesti metode de contraceptie si totusi in care lumea face sex in draci. Aici vorbesc inclusiv de cei care ar trebui sa fie "pilonii morali" - POPII.

 

Dupa ce ca o individa nu are cu ce sa hraneasca un copil sa fie tot ea obligata sa plateasca niste teste extrem de scumpe? (Slippery slope or not I don't give a shit). Asta va duce la proliferarea avorturilor ILEGALE!!!

 

Nu ai raspuns la intrebarea:

 

Ce ar trebui sa faca femeia daca dupa ce EL nu i-a aprobat avortul si i-a impuiat capul cu cat de mult isi doreste plodul, se razgandeste, isi pune palma in c*r si dispare in ceata. Ea nu mai poate intrerupe sarcina ca a depasit termenul legal. El e liber, ca-i barbat, iar proasta creste un copil nedorit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la mana a doua, mi'am adus aminte ca traim totusi in ro

deci, femeia se va duce la avort cu un prieten bun...sau cu un tatic de profesie(ce va emana din noua lege), ala va declara ca vrea avort...si vom fi cu totii mult mai responsabili, in privinta asta

...ca parca testul e necesar doar daca nu stie sigur cine , cand si cum

:doh: adica habar nu are cu cine a conceput, dar e legal s'o responzabilizam prin lege sa faca un copil?

nu sint de acord cu avortul, dar decizia asta este cumplit de intima si personala

iar o lege ce restrictioneaza dreptul unei fiinte de a avea control asupra propiului corp, poate da nastere la hidosenii morale de neconceput

Editat de sarazin79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×