Sari la conținut
Forum Roportal
VictorN

Are matematica logica?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sal!

Parca la ecuatii se ajunge ca dupa multe calcule, rezultatul final sa nu fie un numar, sa zicem 36367, ci sa poata fi ceva de genul 3x+2y-1.

Intrebarea mea este, cu ce te ajuta un asemenea rezultat daca nu arata ca unul final, cum 5+5=10 si nu 10y.

De asemenea la infinituri parca infinit-infinit=infinit, adica primul infinit e mai mare decat al 2-lea desi se scriu la fel, cum vine asta?!

De unde stiu eu ca nu al 2-lea e al mai mare si atunci ar fi rezultatul -infinit nu infinit.

E trist ca in scoala generala cineva e obligat sa invete asa ceva (parca si operatiile cu infinit se faceau si in scoala generala).

Voi ce pareri aveti?

Dupa cum inteleg eu matematica, are logica partiala, in anumite cazuri doar logica 100%.

Editat de VictorN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ceea ce contesti tu nu este matematica in sine, ci anumite manuale sau anumiti profesori, ceea e cu totul diferit. Profesori sau manuale cu lacune vei gasi intotdeauna.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce ai pus subiectul la Coltul trist ?

 

Sal!

3x+2y-1.

Intrebarea mea este, cu ce te ajuta un asemenea rezultat

asta inseamna ca solutia la problema ta e un plan

in functie de situatie, asta poate ajută la ceva...

 

infinit-infinit=infinit, adica primul infinit e mai mare decat al 2-lea desi se scriu la fel, cum vine asta?!

nu e un infinit mai mare decat altul.. primul sir creste mai repede decat al doilea. ambele au limita infinit si diferenta lor tinde tot catre infinit... nu e nimic ambiguu aici. de exemplu n2 -n

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sal!

Parca la ecuatii se ajunge ca dupa multe calcule, rezultatul final sa nu fie un numar, sa zicem 36367, ci sa poata fi ceva de genul 3x+2y-1.

Intrebarea mea este, cu ce te ajuta un asemenea rezultat daca nu arata ca unul final, cum 5+5=10 si nu 10y.

De asemenea la infinituri parca infinit-infinit=infinit, adica primul infinit e mai mare decat al 2-lea desi se scriu la fel, cum vine asta?!

De unde stiu eu ca nu al 2-lea e al mai mare si atunci ar fi rezultatul -infinit nu infinit.

E trist ca in scoala generala cineva e obligat sa invete asa ceva (parca si operatiile cu infinit se faceau si in scoala generala).

Voi ce pareri aveti?

Dupa cum inteleg eu matematica, are logica partiala, in anumite cazuri doar logica 100%.

ce te nedumereste?...

da-mi un exemplu de logica "partiala" ( asa cum spui tu ) din matematica.

 

daca toate podurile, cladirile, ..constructiile in general...ar fi fost facute dupa ureche am fi stat si acum in corturi si am fi traversat raurile tot cu barca..

 

si cel mai mic surub are la baza un calcul matematic..

 

si de la cel mai simplu calcul matematic se ajunge la inginerii precum Burj-Al-Arab sau naveta spatiala Apollo..

 

deci!!!

ce te nedumereste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@NewTask am zis ce nu inteleg, rezultatele la ecuatii gen exemplul dat si faza cu infinitul.

Nu imi amintesc nici un profesor care sa fi zis ce a zis Taquito si anume ca acel rezultat inseamna ca e vorba de un plan.

Eu ma asteptam ca la tot ce se calculeaza sa dispara x si y ca sunt necunoscute, insa acum inteleg ca era vorba de axele x si y si ca de asta nu era nevoie sa fie aflate si astea, ca sunt coordonate pe axe.

Editat de VictorN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De asemenea la infinituri ... adica primul infinit e mai mare decat al 2-lea desi se scriu la fel, cum vine asta?!

De unde stiu eu ca nu al 2-lea e al mai mare.

 

 

Să făcem ce a făcut Georg Cantor.

 

Să luăm mulţimea numerelor naturale:

 

N = { 1, 2, 3, 4, ... }.

 

Vedem că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea asta e mai importanta decit va puteti imagina. Ea bate cu mult in viitor. Discutind in general despre acest aspect al matematicii este extrem de usor sa deviezi un exemple concrete de teoreme care par ilogice. Insa matematica este o creatie pura a gindirii umane. In natura, apar fenomene observationale care sint teoretizate pe baza matematicii. Dar care are chiar secole avans in gindire. Deci este o stiinta de avangarda.

Dar logica ei e discutabila, daca nu se tine cont ca ea, matematica lucreaza cu axiome. Deci STINCI ale gindirii. Daca le spargem, totul devine fluid. Si practic nu mai putem lucra cu nici un concept sau teorema a matematicii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea asta e mai importanta decit va puteti imagina.

Logica, cu siguranta ca are. Ce nu am inteles eu niciodata este, de ce este atat de complicata?

La ce folosesc ecuatiile si alte exercitii, cand de fapt la final, constati ca rezultatul este un simplu numar. Practic este vorba de aritmetica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×