Sari la conținut
Forum Roportal
Kirodut

Dumnezeu de ce ne-a creat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu ai standarde morale superioare Dumnezeului Bibliei.

Asta-i.... :) Nu m-as hazarda nici macar sa gandesc asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca ne-a facut din egoism. Pentru ca era singur. Si se plictisea.

 

Parca Dumnezeu era format din Sfanta Treime cum sa fie singur?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu cum intelegi Trinitatea, ca trei persoane care se uita una la alta si joaca popa-prostu'? E un fel de 3 in 1. Deci era singur.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trebuie sa inveti sa faci diferenta dintre exemplu si comparatie . Daca spuneam ca primarul e CA Dumnezeu - atunci era comparatie.

Exemplul tau cu bancile , primarii, oamenii si Dumnezeu in contextul intrebarii din acest topic este unul ca nuca in perete. Insa poti sa nu recunosti asta. In taina. :)

 

tu consideri ca credinta si recunostinta sunt tampenii ?? care e baza religiei ?? orcarei religii ??? nu credinta ? am dat vreun citat din geneza ? am spus eu ca asa scrie in geneza ? nu. Tu au zis !!!

era o fraza de incheiere nicidecum un citat . inceteaza sa mai fi subiectiv !

Am spus ca este o tampenie ceea ce ai expus tu. Si anume ca Dumnezeu se targuieste cu omul:ii da viata insa cere in schimb credinta si recunostinta. Te-am intrebat unde ai citit tu in Geneza=cartea Creatiunii, acest lucru.Daca nu stii sa imi raspunzi la intrebare, nu te mai obosi sa raspunzi deloc. :lol:

In cazul celorlalte religii,da, asa este cum spuneai: zeul da, iar omul ii plateste serviciul prin diverse actiuni:credinta, supunere, pupare in talpa, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce tampenie, ti se pare un motiv suficient?

Nu pot sa comentez decat biblic. Practic, mi se rupe. Motivul nu conteaza pt mine, iar faptic: nu m-a intrebat si nici nu am ce sa fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ne-a creat Dumnezeu? asta e o intrebare retorica,fara raspuns si nimeni nu iti va da raspunsul corect;) poate Dumnezeu

Editat de HumanNature

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

on : Ca sa ne punem aceasta mirobolanta intrebare :)

 

Dar intreb si eu - de ce ar conta?

Tine de noi sa traim si cat de cat sa ajutam pe ceilalti sa perpetueze zambetul in viata. Nu tine de noi cum ne nastem si nici cum murim.

Dumnezeu e egoist..trufas, arogant si rau? ..Nu nu...NOI suntem asa..si asta mai ales pentru ca nu putem depasi neputinta de a sti tot. Nu putem fi umili si e mai important sa STIM decat sa ne folosim energia pe altceva (vezi, perpetuarea zambetelor mai sus). Nu putem accepta ca suntem limitati in anumite directii (ex: nu mananc cateva zile, mor de foame) si preferam sa acuzam pe Dumnezeii altora decat sa ne vedem de treaba noastra.

Nu credinta aduce raul in societate, ci fanatismul si impunerea asa zisei 'credinte' prin metode mai mult sau mai putin ortodoxe, mai mult sau mai putin manipulante.

 

on: Dar Dumnezeul meu e de sine statator. El nu are nevoie ca noi sa credem in El. Eu am nevoie ca el sa ma ajute pe mine (cand alti oameni ma ataca..cand natura ma ataca)..dar eu vreau sa fiu mai presus decat taina si legea lui (care o fi aceea)..vreau libertatea de a avea legea mea si de a imi face singur drumul in viata. Eu imi accept neputinta de a nu sti tot, dar a trai liber. Si nu doar ca mi-o accept, dar mai ales mi-o ASUM.

 

Cum puteti avea pretentia atat la libertate cat si la AJUTOR din partea Lui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
on : Ca sa ne punem aceasta mirobolanta intrebare :)

 

Dar intreb si eu - de ce ar conta?

Tine de noi sa traim si cat de cat sa ajutam pe ceilalti sa perpetueze zambetul in viata. Nu tine de noi cum ne nastem si nici cum murim.

Dumnezeu e egoist..trufas, arogant si rau? ..Nu nu...NOI suntem asa..si asta mai ales pentru ca nu putem depasi neputinta de a sti tot. Nu putem fi umili si e mai important sa STIM decat sa ne folosim energia pe altceva (vezi, perpetuarea zambetelor mai sus). Nu putem accepta ca suntem limitati in anumite directii (ex: nu mananc cateva zile, mor de foame) si preferam sa acuzam pe Dumnezeii altora decat sa ne vedem de treaba noastra.

Nu credinta aduce raul in societate, ci fanatismul si impunerea asa zisei 'credinte' prin metode mai mult sau mai putin ortodoxe, mai mult sau mai putin manipulante.

 

on: Dar Dumnezeul meu e de sine statator. El nu are nevoie ca noi sa credem in El. Eu am nevoie ca el sa ma ajute pe mine (cand alti oameni ma ataca..cand natura ma ataca)..dar eu vreau sa fiu mai presus decat taina si legea lui (care o fi aceea)..vreau libertatea de a avea legea mea si de a imi face singur drumul in viata. Eu imi accept neputinta de a nu sti tot, dar a trai liber. Si nu doar ca mi-o accept, dar mai ales mi-o ASUM.

 

Cum puteti avea pretentia atat la libertate cat si la AJUTOR din partea Lui?

 

Stii de ce conteaza? De fapt conteaza ca incepem sa ne punem aceste intrebari. Asa vom realiza care este menirea noastra. Ce avem de facut. Spui ca nu tine de noi cum ne nastem si nici cum murim, adica nu dorim sa ne nastem si nu dorim sa murim. Ce este intre insa ... esti sigur ca ai in ceva liber arbitru? Oare nu facem totul sub influenta mediului inconjurator? De fapt nu exista nimeni altcineva in afara de El si noi, creatia Lui. Nicio alta forta rea, rauvoitoare, nimeni altcineva care sa ne provoace suferinte. Iar el ne doreste numai fericire. Fericire eterna.

Spui ca ai nevoie de ajutorul Lui. Ai nevoie, dar in niciun caz nu te va ajuta pentru vreo dorinta egoista. Ajutorul va veni in momentul in care vei realiza raul din tine, egoismul si vei dori sa nu mai fi asa, vei dori altceva. Si cand aceasta rugaciune va fi facuta din toata inima, Dumnezeu te va transforma. Imediat. Si vei percepe realitatea. Spiritualitate. Pe Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot sa comentez decat biblic. Practic, mi se rupe.

 

Ce ti se rupe ? Comentarea biblica ! :)

 

De ce ne-a creat Dumnezeu? asta e o intrebare retorica,fara raspuns si nimeni nu iti va da raspunsul corect;) poate Dumnezeu

 

Si raspunsul... ca e o intrebare retorica, fara raspuns... cine ti l-a dat, dracul ! :lol:

Editat de Egroeg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×