Sari la conținut
Forum Roportal
Kirodut

Dumnezeu de ce ne-a creat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

erm....Fornever, cutremurele ni le facem cu mana noastra ^^; din cauza poluarii pamantul devine instabil(asa am auzi), dar la ideea cu dinozaurii sunt de acord cu tine: de ce ne mai face daca ne omoara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu de ce ne-a creat?

Daca intr-adevar ai recunoaste ca El ne-a creat, ai ajunge sa-ti dai seama de inutilitatea intrebarii tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DOAR al tau e cel real si restul sunt inventanti de imaginatia unora, nu-i asa ?

Nu. Daca asta ii inteles, inseamna ca nu ai priceput nimic din ce-am spus mai sus. Sorry!

 

Si unde este aceasta iubire despre care vorbesti?

Unde? Pretudindeni. Dumnzezeu insusi este iubire. Uite-te in jur...sistemul mineral, vegetal, animal, omul, aerul, planetele, stelele....toate sunt creatia lui Dumnezeu.

 

Daca ne iubea atat de mult macar nu ne datea cutremure,tsunamiuri,etc.

Te-ai gandit vreodata ca poate meritam tot ce ni se intampla? Ca poate raul este necesar ca sa evoluam? Probabil ca nu. Si oricum e mai simplu sa dam vina pe altcineva, mai ales pe Dumnezeu, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca intr-adevar ai recunoaste ca El ne-a creat, ai ajunge sa-ti dai seama de inutilitatea intrebarii tale.

 

 

daca omul a intrebat inseamna ca vrea sa stie , daca vrea sa stie inseamna ca-i pasa , sau crede ... daca ai fi citit biblia ai fi aflat ca chiar Dumnezeu ne indeamna sa cercetam , sa ne luminam pt a cunoaste adevarul si lumina .

Asadar inutil esti tu pe forum .

 

Hai sa zicem asa : de ce exista banci in parc ? Unii ar raspunde : -sa se aseze lumea pe ele , alti ar raspunde ca asa arata frumos , altii ca trebuia sa dea primaria de lucru la cineva, sau ca se plictisea primarul si asa a vrut el - iata o intrebare simpla cu mai multe raspunsuri mai mult sau mai putin adevarate

Cam asa si cu Dumnezeu , cati oameni, atatea pareri , iar parerea mea este :

Dumnezeu a creat pamantul cu tot ce ne inconjoara si ne-a creat pe noi - pur si simplu asa era planul (creatia)-Tot ceea ce ne inconjoara e ca mecanismul unui ceas (elvetian :) ) care functioneaza perfect, iar noi oamenii existam sa minunam de creatia lui si sa-l admiram . Dumnezeu a planuit sa creeze lumea in 6 zile si asa a facut . La ce e bun tot ce e pe pamant daca nu e nimeni sa se bucure ?? animalele nu se pot bucura nu ? ele nu sunt constiente de propria existenta ...

Dumnezeu ne-a dat viata si ne cere doar credinta si recunostinta .

Editat de TAINE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca omul a intrebat inseamna ca vrea sa stie , daca vrea sa stie inseamna ca-i pasa , sau crede ... daca ai fi citit biblia ai fi aflat ca chiar Dumnezeu ne indeamna sa cercetam , sa ne luminam pt a cunoaste adevarul si lumina .

Asadar inutil esti tu pe forum .

 

Hai sa zicem asa : de ce exista banci in parc ? Unii ar raspunde : -sa se aseze lumea pe ele , alti ar raspunde ca asa arata frumos , altii ca trebuia sa dea primaria de lucru la cineva, sau ca se plictisea primarul si asa a vrut el - iata o intrebare simpla cu mai multe raspunsuri mai mult sau mai putin adevarate

Bine ca esti tu foarte util sa ne explici de ce exista banci in parc, si sa-L compari pe Dumnezeu cu primarul... :)

 

Dumnezeu ne-a dat viata si ne cere doar credinta si recunostinta .

Unde ai citit tu asta, ca esti asa de sigur? Unde in Geneza ai citit tu tampenia asta?

Pe de alta parte, omul intreba nu ce cere de la noi, ci care este motivul pentru care ne-a creat... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu de ce ne-a creat?

 

Daca exista Dumnezeu un raspuns posibil este cel pe care l-am primit eu cu cca o jumatate de an inainte la o intrebare asemanatoare de la Burel001 : pentru ca intr-un anumit moment al existentei Lui a avut nevoie de noi.

Eu inclin sa-i dau crezare lui Fornever : Dumnezeu este creatia mintii noastre fiind asemenea "chipului si asemanarii" omului.

De aceea se comporta , conform scrierilor Biblice , extrem de uman .......

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa-L ascultam si sa ne bucuram de binecuvantarile Sale.

Ce tampenie, ti se pare un motiv suficient?

Eu nu am facut copii ca sa ma asculte si sa se bucure de binecuvantarile mele. :)

 

Eu cred ca ne-a facut din egoism. Pentru ca era singur. Si se plictisea.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
erm....Fornever, cutremurele ni le facem cu mana noastra ^^; din cauza poluarii pamantul devine instabil(asa am auzi), dar la ideea cu dinozaurii sunt de acord cu tine: de ce ne mai face daca ne omoara?

Cutremurele sunt cauzate de miscarea placilor tectonice. In niciun caz nu sunt cauzate de noi ! Daca Dumnezeu ne iubea atat de mult macar suda placile alea bine incat sa nu se ciocneasca. Nu cred ca un cutremur poate vreodata sa aduca ceva bun pe lume mai ales ca nu face distinctie intre buni sau rai doar intre constructii bune si constructii proaste :) .

Devastatorul cutremur din Lisabona din 1755 i-a facut pe multi filozofi din acele vreamuri sa nu mai creada in teoria lui Leibniz conform careia acest pamant este cel mai bun pamant pe care l-ar fi putut crea Dumnezeu.

 

Ce tampenie, ti se pare un motiv suficient?

Eu nu am facut copii ca sa ma asculte si sa se bucure de binecuvantarile mele. :)

Tu ai standarde morale superioare Dumnezeului Bibliei.

Editat de Fornever

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine ca esti tu foarte util sa ne explici de ce exista banci in parc, si sa-L compari pe Dumnezeu cu primarul... :)

 

 

Unde ai citit tu asta, ca esti asa de sigur? Unde in Geneza ai citit tu tampenia asta?

Pe de alta parte, omul intreba nu ce cere de la noi, ci care este motivul pentru care ne-a creat... :)

 

trebuie sa inveti sa faci diferenta dintre exemplu si comparatie . Daca spuneam ca primarul e CA Dumnezeu - atunci era comparatie.

tu consideri ca credinta si recunostinta sunt tampenii ?? care e baza religiei ?? orcarei religii ??? nu credinta ? am dat vreun citat din geneza ? am spus eu ca asa scrie in geneza ? nu. Tu au zis !!!

era o fraza de incheiere nicidecum un citat . inceteaza sa mai fi subiectiv !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×