Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

laugh.png

am tot vazut marturii si chestii din partea doamnelor si domnisoarelor, cum era la tigaia Dry Cooker, de imi venea sa cumpar zece tigai, reclama aia era peste tot

Bahmuteanca era convingatoare rau de tot machiata ca o tzoapa si cu trainingul ei duios movuliu de femela gospodina de-mi venea sa urlu ca o vedeam peste tot.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma "laud" cu ultima isprava. Am tinut in sfarsit si eu o dieta, dieta disociata 2-2-2, adica doua zile lactate, doua zile legume, doua zile carne. Nu o recomand nimanui. Da, am slabit 3 kg (maximul promis) si am ajuns la 52, insa fiecare a doua zi dedicata unui fel de mancare imi venea sa ma reped in frigider si sa mananc orice altceva ce nu aveam voie, iar la sfarsit nu mai aveam pofta sa mananc nimic. In zilele de legume mi-a fost cel mai greu, desi am mancat incontinuu, m-am simteam tot timpul flamanda, iar in zilele de carne era sa-mi dau fierea peste cap. As mai fi putut sa tin doua zile, sa ajung la greutatea dorita, adica 50, insa m-a speriat faptul ca nu ma mai atragea nicio mancare, iar eu sunt gurmanda de fel si chiar nu am vrut sa ma lipsesc de placerea de a manca. N-as mai tine asa ceva pt. nimic in lume.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea este: ai reusit sa ramai la greutatea aia dupa ce ai slabit si dupa ce nu ai mai tinut dieta respectiva ? Pentru ca daca da, atunci merita si dieta si flamanzirea. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Abia am o saptamana. Am aceleasi kg ca la sfarsitul dietei, dar e prea devreme sa ma pronunt asupra eficientei. Am avut doua colege care au tinut-o, una timp indelungat, pt. ca a avea f. multe kg in plus, iar alta tot 6 zile, ca si mine. Ele n-au mai pus, dar, ce sa zic, fac ceva eforturi sa se mentina, au exclus complet painea din alimentatie si mananca f putin. Nu sunt naroada, nici eu n-o sa mai mananc ca porcul, dar nici nu ma pot multumi cu nimica toata. Sper ca voi compensa prin miscare faptul ca nu pot sa mananc cat o vrabie. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o greseala sa elimini painea sau carbohidratele in general din alimentatie. In schimb se pot consuma cele integrale care sunt nutritive si te tin satula pe timp mai indelungat pe parcursul zilei. Painea integrala este un aliment pe care organismul il transforma in energie treptat, care este absorbita mai incet si asta mentine un nivel adecvat al zaharului din sange fapt care la randul lui te face sa nu-ti fie foame la scurt timp dupa ce ai mancat si sa te simti satisfacuta mai mult timp. In schimb carbohidratele rafinate (cele din faina alba) sunt absorbite imediat cand sunt transformate in glucoza pura, cauzeaza urcari si caderi de energie imediata si drastica, ceea ce aduce sentimentul de foame din nou la scurt timp dupa ce ai mancat. Plus ca nu au absolut nici un beneficiu nutritiv.

 

Degeaba mananci putin daca in portiile pe care le mananci nu se afla alimentele nutritive necesare si carbohidrattele integrale sunt un component important intr-o alimentatie echilibrata. Unde mai pui ca fibra pe care o contin ajuta matabolismului si reglementeaza absorbtia de grasimi in corp.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu o sa elimin carbohidratii. Nu elimin nimic, de fapt, doar o sa evit cat mai mult sa combin carbohidratii cu proteinele si sa mananc fructe sau inghetata imediat dupa masa. Si o sa evit sa mananc portii enorme, asa cum obisnuiam sa fac uneori. Cred ca organismul are nevoie de alimente din toate categoriile. Iar painea integrala si cea neagra imi plac foarte mult, rar mananc paine alba. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pfff, 14 zile plecata hai-hui si am pus 3kg. asa-mi trebuie!

 

 

da' fu bun rau vinul si toata mancarica aia, merita sa ma zbat putin acum :dance:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bahmuteanca era convingatoare rau de tot machiata ca o tzoapa si cu trainingul ei duios movuliu de femela gospodina de-mi venea sa urlu ca o vedeam peste tot.

 

eu am carat dracia aia dupa mine din bucuresti pana la oslo in bagajul de mana si am fol. o sg data :)))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pfff, 14 zile plecata hai-hui si am pus 3kg. asa-mi trebuie!

 

 

da' fu bun rau vinul si toata mancarica aia, merita sa ma zbat putin acum :dance:

Las have fun acolo , alea se dau jos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am renuntat la bere in timpul dietei. Daca o faceam, cred ca ajungeam chiar la 50. Dar nu stiu daca as fi reusit s-o tin, pt. ca seara, desi de mult timp nu mananc dupa ora 18,oo si nici nu mi-e foame, in timpul dietei am patit taman pe dos, ma apuca o foame de lup. Si-atunci bagam o bere si ma linisteam, altfel cred ca nu rezistam sa nu dau iama in frigider si sa mananc tot ce gasesc pe-acolo, chestii care n-aveau nicio legatura cu dieta. :D

Cum am mai spus, nu o sa mai fac asa ceva niciodata, mai bine merg zeci de km zilnic si dublez orele de gimnastica, decat sa tanjesc dupa mancare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×