Sari la conținut
Forum Roportal
heaven

SOS!Salvati-l pe Demzy,bestiutza cu suflet de aur!

Postări Recomandate

Demzy este un pitbull frumos care a avut ghinionul sa aiba un stapan pe a carui lista de prioritati a incetat sa mai existe.

Aici este povestea lui: http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=62320

Imi cer scuze ca mesajul nu este foarte scurt,dar a fost necesar sa scriu toate acestea pentru o viziune mai ampla a situatiei.

Stiu ca daca salvarea lui ar putea veni de undeva,acel loc ar putea fi inima cuiva cu suflet si ceva experienta in astfel de situatii dispus sa preia un astfel de caz.

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cainii din rasa pitbull nu trebuie sa sperie pe nimeni.Sunt foarte afectuosi,chiar cuminti,cu un minim dresaj pot fi companioni ideali inclusiv pentru copii ,pe care ii iubesc. Sunt foarte dedicati stapanului si pot face serviciul de paza si aparare persoane si areal.Singura lor problema apare atunci cand au stapanul inadecvat.

Pitbullii sunt extrem de puternici.Agresivitatea lor genetica nu este de obicei indreptata spre oameni ci spre "concurenta" adica spre alti caini.De aceea nu trebuie incurajat sa caute lupta sub nici o forma. Daca un astfel de caine ataca un om,vina este a omului.Daca nu a celui atacat ,atunci a celui care a incurajat cainele sa atace sau l-a asmutit.

Demzy este un caine superb, iar pozitia aceea pe care eu o numesc "cu rotile in sus" este specifica situatiilor cand catelul se simte in perfecta siguranta si iubit .Acolo el vrea sa se joace si sa fie alintat .Nu asa se comporta un caine agresiv.Demzy este un catel normal,probabil alintat si evident atat de puternic, incat pana si joaca cu el trebuie sa fie facuta cu grija.Daca este respectat si inteles, Demzy respecta la randul lui si devine devotat ,ascultator si recunoscator.

Varsta de doi ani nu este mare pentru adoptie. Pana in trei ani nu sunt probleme cu acomodarea in noua familie si chiar si peste trei ani,atunci cand catelul gaseste un mediu prietenos si competenta la noii stapani.

Eu am deja o catelusa Rottweiler si spatiu putin, asa incat nu am alta posibilitate, decat sa va incurajez pe cei doritori si care cunoasteti aceasta rasa[pitbull] ,sa faceti pasul si sa-l adoptati pe Demzy.Cu siguranta merita.

Heaven,probabil ca ai mai incercat ,dar continua sa postezi pe forumuri, mai ales cele de animale, incearca poate si un anunt de mica publicitate intr-un ziar de profil si mare tiraj ,imposibil sa nu se gaseasca cineva .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate Burel,orice caine care este educat corespunzator poate deveni un minunat companion.

Iti multumesc pentru completarea si incurajarile tale!Voi face totul posibil sa il salvez pe Demzy,bestiutza cu suflet de aur!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×