Sari la conținut
Forum Roportal
Badflower

Spiritism...fantome...ritualuri...vraji

Postări Recomandate

pai eu am sa fac asta intr-un hotel asa ca sper ca va ramane acolo:D

 

Si daca o sa vina dupa tine? Ce-o sa faci atunci? Nu hotelul invoca spiritul, ci tu. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai exista o "mica" parte esentiala de care nu te-ai informat. Iar in partea aia spune ca spiritismul il supara la culme pe Doamne-Doamne. Ceea ce inseamna ca ti-ar putea trage palma vietii tale.

 

In schimb Doamne-Doamne te-ar lasa sa faci mai multe "chestii" daca inveti sa fii responsabila pe actiunile tale. Dar pentru asta trebuie sa cunosti intai mai bine viata. Ca sa stii ce e ala foc inainte sa folosesti chibriturile. Iar focul te invata spiritualitatea si religiile ce este.

 

Cartile de pe piata sunt scrise de copii pentru copii. Cei ce le-au scris nu cunosc nici ei focul, doar se joaca iresponsabil cu chibriturile.

 

Totusi, daca faci prostii, iti doresc ca o eventuala lectie de viata sa-ti fie cat mai usoara.

chiar tu spui ca as putea face in asa fel incat sa nu fac o greseala si sa nu il supar pe dumnezeu....asa ca daca spui ca stii ce poti face in privinta asta ce nu imi zici mai detaliat....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar tu spui ca as putea face in asa fel incat sa nu fac o greseala si sa nu il supar pe dumnezeu....asa ca daca spui ca stii ce poti face in privinta asta ce nu imi zici mai detaliat....

Modalitatea corecta de a avea acces la lucrurile astea si de a le intelege cum sunt ele in realitate este schimbarea de sine, maturizarea perceptiei, ceea ce duce la o viziune corecta a lumii si la deschiderea posibilitatilor pe care lumea le numeste din nestiinta "puteri paranormale". Lucrul asta se obtine prin transformarea propriei fiinte in conformitate cu legile spirituale. Adica lucruri de genul "sa spui intotdeauna adevarul", "sa nu furi niciodata", "sa nu faci niodata rau nimanui cu nimic", etc. Par niste prostii la prima vedere deoarece suntem obisnuiti cu minciuna cu necinstea si tot restul. Dar in realitate exista un mecanism care blocheaza mintea de a intelege realitatile superioare, mecanism care se dezactiveaza in momentul in care fiinta ta respecta legile spirituale, astfel incat vei putea accesa un alt fel de cunoastere si lucruri in afara "normalului" pe care noi il consideram astazi.

 

Deci cauta si studiaza stiintele spirituale si modalitatile de a-ti indrepta propria persoana, iar daca ai cu adevarat vointa sa o faci, in ceva timp vei putea face mult mai mult decat o simpla sedinta de spiritism care dealtfel este un mod grosolan de profanare a unor realitati pe care nu suntem demni de a le stapani. Nu prin sedinta de spiritism ai acces la lucrurile astea. Spiritismul indiferent de studiosii care-l descriu, este o nesabuinta, un joc al unor necunoscatori cu focul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da bn....ai dreptate....dar cum fac asta mai exact..?!...oki eu nu fur dar stii mi se pare aiurea sa nu mintisa nu furi...asta inseamna ca te duci pe o cale de pocainta insa asta e f greu de facut avand in vedere tot ce ne inconjoara....tu cum ai reusit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da bn....ai dreptate....dar cum fac asta mai exact..?!...oki eu nu fur dar stii mi se pare aiurea sa nu mintisa nu furi...asta inseamna ca te duci pe o cale de pocainta insa asta e f greu de facut avand in vedere tot ce ne inconjoara....tu cum ai reusit?

Eu n-am reusit, ma straduiesc. Este foarte greu, deoarece este o transformare la nivelul mintii, a felului in care gandesti. Deci trebuie sa ajungi sa te transformi ca fiinta ca sa se intample ceva. Trebuie sa fii atenta la tot pasul si sa-ti indrepti toate greselile astea, foarte strict, iar la un moment dat felul asta de a fi ajunge sa faca parte din viata ta, ajungi la perfectiune. Dar chiar in timp ce faci asta, treptat incepi sa intelegi mult mai multe. E nevoie de rabdare si perseverenta, nu reusesti imediat, nu este un simplu exercitiu.

 

Tocmai, fiind inconjurat de atata minciuna si etc, e ca un ajutor daca vrei sa te perfectionezi, deoarece ai la dispozitie toate mijloacele necesare sa treci prin diverse situatii pe care sa le analizezi, sa actionezi si sa-ti indrepti felul de a fi.

 

Toate aspectele astea, furtul, hotia, minciuna, etc, merg pana la extreme in perfectionare.

 

Uite un link unde sunt descrise lucrurile astea in practica yoga, dar sunt aceleasi si in religii. Asta trebuie sa faci in mare:

 

http://www.krishna.go.ro/texte%20spirituale/YAMA_NIYAMA.htm

 

Apoi trebuie sa intri in propria psihologie sa te intelegi bine. Poti citi dealtfel si alte invataturi spirituale si incerci sa intelegi bine detaliile. Asta e "secretul", sa devii perfect ca om si ti se deschid toate portile lumii asteia si celeilalte. Poti s-o faci. Daca o sa studiezi o sa intelegi ca asta este si scopul vietii, de asta suntem atrasi de tot ce e "magic". Dar doar pe caile corecte se ajunge. Caile gresite sau ignoranta in fatza vietii duc toate la suferinta intr-un fel sau altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi de ce nu mergem pe scurtatura?

 

De prosti ce suntem...? :o: ...si pentru ca ne place teribil de mult sa complicam lucrurile :blink: Asta cred eu.

Editat de Deceneus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doamne!

 

Imi dati voie sa: :blink: ?

 

:o:

 

Pippo, ce prosti suntem. Noi de ce nu mergem pe scurtatura?

La fel am reactionat si eu cand mi-am dat seama :o:

 

Totusi nu este floare la ureche, trebuie multa stapanire de sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×