Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Povestiti despre tara unde va aflati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"D’après Marie Claire, Laeticia Hallyday et ses filles ne possèdaient pas de carte verte et devaient retourner au plus vite sur le sol américain afin de régulariser leur situation."

 

Vaduva lui Johnny Hallyday si fetele lor adoptate n-au Green Card American dar au vila si multe masini in California, iar dupa inmormantarea francezului au dat o fuga sa-si regularizeze stationarea lor in State, informeaza revista Marie Claire.   Cata neglijenta din partea lor, de peste 15 ani le stiu eu pe aici si doar actele au uitat sa puna la punct.

In mare urgenta au revenit de pe insulele franceze, puteau sa vina si mai incet ca nu le ameninta Donald in nici un caz si nici pacifistii din California care sint pro imigrare ilegala.

 

Incerc sa trec peste evenimentul trist cu moartea lui Johnny, ca sa citesc si pe asta.   

 

http://www.leparisien.fr/laparisienne/actualites/people/laeticia-hallyday-et-ses-filles-a-los-angeles-30-01-2018-7530873.php

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce atâtea arme şi masacre în Statele Unite? Atât de şantajabili sunt Congresul şi Trump?

 

De ce sunt atâtea arme (300 de milioane la 320 de milioane de locuitori) în Statele Unite care provoacă atâtea masacre, într-o ţara socotită de multă lume civilizată şi democratica?

 

http://evz.ro/arme-masacre-statele-unite.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Americanii și-au pierdut pofta de consum ... economia americană a încetinit în primele trei luni din acest an" ...

 

 

Mereu se uita ca in primul trimestru al fiecarui an, pana-n 15 Aprilie defapt, este sezonul de platit taxele anuale la castigul din anul precedent.  Nimeniu n-are chef de cheltuit inutil pana nu stie cat mai are de plata sau va primi ceva inapoi ca au fost oprite taxe din salariu dar recalcularea este pe familie si pe multe categorii de venituri.

 

Cheltuie ei imediat de Ziua Mamelor pe 10 Mai, doar bijuterii cu diamante ofera mai nou, o cina nu mai este deajuns demult.  Dar nu se opresc aici, se innoiesc de fiecare sezon.

Daca copiii pleaca de acasa la facultati, cumpara alta casa cu totul nou pentru viata de pensionar, vinde cu tot casa cea veche ca nu se mai intorc copiii sa locuiasca cu ei, chiar daca revin in localitate.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

McCain does not want Trump at his funeral

Senator John McCain, 81 and battling brain cancer, has made clear he does not want President Donald Trump to attend his funeral, US media reported Saturday.

 

yahoonews

 

Ieri senatorul din Arizona a anuntat, adica prietenii apropiati ca nu-l vrea pe Presedintele Statelor Unite la inmormantarea personala, sufera de Cancer de Creier incurabil, cred ca doctorii i-au zis ca de azi se aluneca spre Sud ca nu mai au ce sa-i faca.   Si fata lui cu ultima nevasta s-a mutat acasa sa stea cu parintii in timpul aceste batalii cu boala care- un alt indiciu ca nu mai are mult timp si nu mai poate nici comunica, de aceea prietenii vorbesc!!!  Nu stiu de unde aveau impresia ca voia sa mearga dupa ce a votat impotriva rasturnarii Asigurarii Medicale pus la cale de Obama.   S-au anuntat ca sosesc din Washington DC fosti camarazi care la fel nu planifica sa fie prezenti la ceremonie cand vine momentul.   S-ar intelege ca are cancer la creier ori ce ar debita dar altii propaga stirea si asta nu este acceptabil.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Un imens scandal se amplifică la ora asta în SUA, legat de copiii separați de părinți, imediat după ce familiile respective au trecut granița și au intrat pe teritoriul american.  
Datele de până acum arată că 2.000 de minori au trecut prin această traumă. Cel pus la zid din cauza acestei situații este chiar președintele Donald Trump.  Până și soția sa, Melinda, l-a criticat pentru această situație. După cum arată portalul www.digi24.ro, ONU a luat deja atitudine, susținând că este inadmisibil comportamentul autorităților americane."
 
evz
 
ONU stia de conditia asta de vreo 25 de ani si pana-n acest monet n-a luat atitudine ca erau ocupati cu alte probleme plus ca in afacerile democratilor nu aveau nici un amestec sau al Statelor Unite in general.   Obama, Clinton procedeau la fel si nu se auzea nici un cuvant precum nici acum nu se aude cati mor zilnic in Chicago in luptele de pe strada intre gangsterii drogurilor, ca asta nu trebuie sa fie informatie publica.
 
Sotia Presedintelui American nu se numeste Melinda, si nu-l va critica in public de dragul democratilor pe sotul presedinte, asta e la mintea cocosului, dar treaca si asta dupa continutul articolului care pare a fi crud, dar nu este.
 
Acei copiii sint in siguranta in acele locuri, unde sint spalati, hraniti, nu langa parinti in desertul fierbinte fara apa, mancare si cu riscul de a fi omoriti dupa ce au fost molestati de acei ghizi prin desert pe care au platit sa le transporte aproape de granita americana.  Singuri nu aveau sanse de supravietuire la 50*C pe pamantul care deja arde si ei sint cu slapi si in pantaloni ultra scurti.   
Majoritatea acelor copiii nu apartin de acei parinti!!!  si unii "copii" sint agresivi.  In unele tari din America de Sud nici adultii nu ajung la inaltimea de 1,50 metri, pare copil si cel de 35 de ani pentru americani si ONU chiar. 
 
Copiii se aduna sa fie motiv ca sint familisti cei care au ajuns la granita s-a intamplat ca parintii vorbeau doar spaniola iar copilul doar portugheza sau altceva.    Mai este un mica paranteza, in ultimii 25 de ani sa zicem America a ingrijit zeci de mii de copiii din luati de la acesti falsi refugiati, multi au primit acte insa NIMENI nu s-a dus sa ridice copilul din custodia Stayului , acum merg la facultate multi din ei, dar nu vor sa devina legali nici ei in State doar liberi sa faca ce vor, dupa ce studiaza gratuit, si au mai multe beneficii decat al cetatenilor americani, etc.    
 
Daca erau primiti ca refugiati, dupa o vreme acei copiii erau abandonati sau dusi inapoi in Mexico sa ajute alte familii la intrare in State ... dupa ce erau facute dosarele pentru ajutor social.   Se folosesc asemenea trucuri si in Europa, despre Germania am citit recent ca nu mai stie ce sa faca cu familiile immigrantilor din cauza ca decalra prea multi copiii care nu este al lor.       
 
 
 
 
 
 
 
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mania lui Dumnezeu se va pogori asupra pacatosilor din noul Babilon, arzandu-i cu foc si pucioasa din crestet pana la varfurile degetelor de la picioare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 15 ore, Calvin Candie a spus:

Mania lui Dumnezeu se va pogori asupra pacatosilor din noul Babilon, arzandu-i cu foc si pucioasa din crestet pana la varfurile degetelor de la picioare.

Asa, ai si ceva de spus despre tara in care te afli? Sau tastezi sa te afli in treaba? 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la o descoperire planetara despre mine.   Desi se intinde pe 2 continente si mai multe tari unde m-au tratat, doar azi am realizat ca defapt de care conditie sufar din copilarie.

De la varsta de 5-6 ani am fost tratata contra niste bube mici pe maini de la coate in jos pana si sub unghiile de pe maini intrau, se spargeau, si-mi produceau niste mancarimi puternice,

din cauza ca mancam carne de porc si afumatura.   M-am tratat in fiecare an ca reaparea si daca eram intr-o incapere unde se manca asa ceva sau se gatea.  Eu eram obisnuita ca nu pot sa mananc anumite alimente, nu sufeream din cauza asta, iar cu timpul si in alte tari mi s-a spus la fel ca sint alegica la porc.     In ultima perioada fara sa vreau am renuntat la carne in general, fara nici un motiv, dar am mai gustat cate un pic de ceva, dar putin ca deja vita mi s-a parut ca are un gust ce nu vreau sa mestec in gura ... puiul prajit mereu mi se pare ca are gust de sapun, deci e usot cu mine la regim special pana azi cand am sunat doctorul ca pestele afumat din Norvegia ma supara la stomac si vreau sa ma vada.   M-a intrebat de toate alea asistentul pe telefon si tot ce am mancat zilele trecute si era mult peste prajit in ulei, dar nu mi-a fost rau dupa ce le-am mancat.   Urmeaza azi sa ma sune insa deja m-am vindecat aproape, ca defapt de la fum imi e rau nu de la peste sau de la porc!!!    Mi-am trait toata viata cu acest verdict, ca peste tot mi s-a spus la fel dupa ce le-am povestit de la inceput conditia cand a aparut, am primit si medicamente de dormit ca sa nu ma scarpin!!!  ciudatenia lumii, ca dupa 1 pill dorm 2 zile si 3 zile inca nu m-am pus pe picioare, nu le-am luat ca nu-i stilul meu de viata, ci faceam mai multa dieta si mancam fara grasime, porc, sare cat am rezistat, dar tot mai aveam si din bubite marunte un pic.   Recent am mancat si curcan afumat, iar mirosul de fum mi-a ramas intiparit, il simteam si dupa ce am terminat curcanul, oriunde mergeam.   

Nu m-am gandit niciodata sa ma analizez amanuntit ca avem doctor si asigurare 2 sa fiu bine acoperita cu cheltuielile de sanatate, insa azi dupa acea interogare deodata mi-a sarit fumul in ochi din conversatie.   Sa vedem cum se va analiza cat fum am in corp si de ce ma supara, sper ca se poate ... dar nu mai vreau nici porc sau altceva in recompensa!!!

Cred ca este o idee buna de a nota toate conditiile si simtamintele corporale sa ne cunoastem mai bine!!! 

Sa vad ce o sa-mi spuna doctorul azi, voi propune sa bem ceva pentru descoperirea asta fenomenala!!! :drunk:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe strada mea am observat un pom foarte mare statea in gradina din fata casei s-a prabusit ... se vad si ramuri mari uscate dar nu reprezinta nici 3% din coroana umbroasa al copacului de Native Mesquite de cel putin 70 de ani, ca de 65 de ani au fost construtie casele iar pomii cu care l-au decorat nu erau rasaduri din seminte abia iesite.   De o vreme e nelocuita casa si nu s-a platit irigarea lotului, toata iarna n-a plouat deloc iar zilele astea sint calduri extreme, pamantul la mai jos de 60 cm este fierbinte ca teracota si pomul batrin n-a mai rezistat.  In desert scena este obisnuita, dar in centrul orasului mai putin, nici vantul n-a suflat inca si pe undeva ma bucur ca nu in timpul unei furtuni s-a intamplat asta ci incet de la uscarea radacinilor si prabusirea s-a intamplat incet.   Poate vecinii de aproape auzeau de mai demult ceva ... era un pom de admirat ... eram in drum spre cumparaturi pentru  de 4 Julie cate ceva care doar azi a fost la ieftinire si era sa devin o jumara in masina de caldura cu A/C ON ca pana se raceste masina trece o vreme.   Atunci am observat pomul culcat pe jos si pe strada un pic, semana cu asta dar trunchiul era de trei ori mai gros cel putin, nu se putea ignora.

native%20mesquite.jpg

  

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×