Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Povestiti despre tara unde va aflati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 34 minute, Mosotti a spus:

49 grade ma ?! Doamne, pai in Bucuresti erau 37 si am dat drumu la aer conditionat, cum dracu stai la 49 ?! Acasa stai ca ai aer din ala, dar afara ? Iarna ce temp ai acolo in arizona ?

Am avut si peste 50*C ... aici toate casele sint instalate cu un sistem de racire & incalzire daca in lunile de iarna este necesar.   Afara arde focul iadului dar ne obisnuim cu timpul, azi au fost 48*C dar ne promite de la stiri meteo ca se va raci, dar noi credem cand simtim sau vedem ploaia ca pica peste noi.   Locul fiind flat si imens. fund de ocean a fost candva, la 100 de pasi de mine ploua "cats & dogs" si in curtea mea e soare si uscat totul.  Localnicii cunosc regula jocului ca nu fac plaja ca se topesc, nu se plimba animale afara ca primesc puscarie pentru torturare ca la adancime de 1metru este fierbinte si pamantul, se poarta palarie sau ceva de acoperit capul ca soarele acolo loveste si mori rapid, plus apa in mana si masina, etc.  Majoritatea nu sintem muncitori pe camp, doar protestatorii au probleme ca au doar o solutie, moare in soare pana sa zica de ce a venit aici cine stie de unde platit de cine sa ...

Peste tot sint racite incaperile, plus obisnuinta, ne fac mai puternici sa induram orice, ca pe suprafata Lunii.   Am depasit si Valea Mortii la caldura dar nu stiu daca temperaturile din Sahara, dar au spus la stiri ca pe Planeta Terra am intrecut orice limita extrema!!!   Este o diferenta mare intre caldura uscata de 2-3% de aici si cea umeda de la Bucuresti de 61% acum si alte localitati de pe planeta unde apa este mai prezent decat aici.  Umiditatea te chinuie nu caldura, este un cocktail amar!!!   Vegetatia mai conteaza, Phoenix este mult mai verde decat Bucuresti ca sint case individuale mai multe decat blocuri, avem sistem de irigare agricola care functioneaza ca pe vremuri a fost livada de citrice si mai sint si acum pe ici-colo dar nu cat vezi cu ochii.  La mine in curte iarba e verde ca profit de acea irigare, costa ceva dar merita, am pomi cu fructe, lamai, mandarine, grapefruits, portocale, smochine, nuci Pecan cu un gust super bun, nu se compara cu nici un magazin la gust, toti prietenii nostri se satura ca n-am putea manca atat rodesc.    

Sint doar luni de Iarna ca este sezonul golfului din lumea intreaga, extrem de rar cade cate-un fulg, dar numai in aer le vezi, la inaltime mai mare sta si pe vegetatie timp scurt.   De Craciun se usuca bradul in apa ca e cald, tot A/C merge nu caldura dar depinde de iarna, ca rece este doar noaptea.  De haine de iarna nu-i nevoie peste zi, T-shirt si pantaloni scurti sint suficienti ca vara si slapi, mai demult nu erau dulapuri ca nu aveai cu ce sa le umpli, azi se urmareste moda, se duce lumea in calatorii.  De obicei de Thanksgiving vine lume din Est-ul American cu paltoane si manusi, iar cand vede fetele cu shorti ultra scurte ... aproape goale, e normal pe aici, dar si Canadienii se mira, nu mai zic de UK-isti care povesteau intr-un PUB ca lumea de aici in izmene doarme, dimineata sare in piscina iar pana se scutura de 2 ori e uscat deja pe el "imbracamintea"  pune un T-shirt si o sapca de baseball si in slapi sare in masina sa bea o bere intr-un PUB (sint foarte multe) si lumea ii zice "Sir" ... acasa nici din dormitor n-ar avea curaj sa iasa imbracat asa :lol2:  si ar fi gonit din localitate cu pietre.

Au fost si cateva zile geroase in ultimii 35 de ani dar lumea se bucura si mergeau la plimbare pe jos sa se sature de aerul rece natural.   Eu n-am haine groase, am un pulover dar nu l-am purtat de ani de zile ca nu i-a venit randul, ca si niste jeansi, foarte la moda dar in ambalaj original din fabrica, poate ma voi imbogati cu ei intr-o zi ca raritatile atrag mereu.   

Mai demult intr-un magazin Goodwill in Julie au scos un raft cu articole care costa 1 dolar ce era pe un umeras ... pe unu era Made in UK,  un set de pantaloni, vesta, jacheta, fusta noua din magazin cu eticheta de 1500 Lire Sterline, aici s-a dat totul la pret redus de 1 dolar american sa nu produca fluturi sa atace si alte materiale.  Cand a inceput Loteria Vizelor, au venit foarte multi englezi ca le place clima calda si e mai convenient ca Spania.  Aici foarte ieftin au cumparat pamant, loc de vanat ca se poarta arma legal, casele inafara de capitala nu sint scumpe si nici masinile, etc., au gasit Rai-ul care nici in biblie nu este pictat. 

Mai nou se construiesc bucatarii de vara =  gratare uriase dar si loc de fiert stiuleti de porumb, sau raci din Louisiana in oale mari si altele din lacuri sau alte ape cu cartofi si stiuleti rupti in bucati, e o specialitate foarte la moda ca se mananca afara sub un sistem si aburi imprastiati care te tine comfortabil pe terasa.   Mexicanii construiesc minuni din astea ca si piscine ca ei sint constructorii americii, mai sint si de alte rase dar ei depasesc pe toti cu ridicatul gardurilor, fantani arteziene si alte fantezii.    Cuptorul de pizza s-a mai adunat la viata in roz unde locul permite care-i util si pentru fript curcanul si jambonul de sarbatori ca bucatariile sint intr-un loc cu living si dining care nu-i practic deloc, doar elegant. 

De cina o sa am inghetata de vanilie cu nuci Pecan, fructe proaspete: portocale din Australia, afine, struguri aromatice din Statul Main si niste biscuiti din Canada cu aroma din India.       

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha deci iarna nu e nev de haine, pai vreau si io asa ! Ma deranjeaza ca trece vara la mine, as vrea la Bucuresti asa.

De ex acum umiditatea la mine in camera e de 28 %. Si cum percepi 49 grade pe uscat umiditatea ? Nu e torid ?

De ce e mai bine ca in spania ptr englezi ?! E mai cald sau cum ?

Ce tare sa iei cu 1 dolar alea, Eu in Arizona am o cunostinta de familie, in ce zona din arizona stai ? Ea are 74-76 ani cam, si se ocupa cu pictura.

 

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este zona subtropicala cu 2 sezoane numai, vara torida si restul anului, cu soarele pe cer 296 de zile din an, cateodata si mai mult.   Umiditatea din camera este necesar, noi avem aparate care produc umiditate sa nu ne uscam la gat, insa umiditatea de afara este altceva ca este in aer liber, suprafata mare si n-ai cum ocoli, te ineaca.   Bolnavii cu Astma sufera enorm dar si cei cu alte boli respiratorii.   50*C uscat afara este fierbinte dar nu transpiri, poti sa lucrezi orice daca ai capul acoperit.  La umiditate de 60% transpiri un rau, din cap pana-na opinci curge apa pe tine, bei apa dar tot elimini din corp metale si vitamine, la al 2-lea galon de apa poti sa lesini sau mori daca-l bei dar fara ti-e sete.   Se bea ceva cu electrolizi, se mananca pepene si ia un dus si nimic nu ajuta.   Unii se dezhidrateaza si ajung in spital sau in morga.   

In America engleza e limba vorbita in Spania ... spaniola, ghiceste care-i mai convenient englezilor :lol2:  aici se mananca fripturi cat Texas de mare, acolo supa de rosii cruda si te miri ce inca, nu stiu ca n-am fost acolo dar aud ca trebuie sa-ti placa, nu seamana cu mancarea mexicana cum ar crede multi americani care merg sa viziteze Barcelona!!!   Aici este mai ieftin costul vietii si ai mai multe privilegii.  Pan-la urma e tara englezilor America si Canada, asta le convine.     Desigur caldura este un fact hotarator si n-au nevoie de cizme de cauciuc si haine groase de iarna, caciuli si manusi, nu se matura zapada, si asta convine la pensionari.   Las Vegas e aproape, la fel si Hollywood, in Arizona sint si locuri de schiat pe zapada naturala dar nici Pacificul nu-i departe daca vor sa mearga la pescuit oceanic.  Mexico e colea dar acum deloc nu este prietenoasa relatia decand cu drogurile la libera circulatie.    Poti sa investesti in orice: sonda de petrol, mina de aur sau alte metale, munti, ferme, nimic nu-i in calea ta, castigi cat vrei, traiesti cum vrei.   

Oameni bogati se plimba zilnic in magazinele de mana a2-a sa cumpere comori ascunse: cristale, picturi, ceraminca, portelanuri, ceasuri vechi si bijuterii de aur vechi, etc, ca cine moare totul ajunge acolo, rudele vor doar casa si conturile bancare nu sa scuture lucrurile intime al defunctului.   Haine de blana si de piele si cizmele de piele chiar vechi sint la mare cautare.  In acele magazine pretul este de nimic, se mai si targuie la anumite obiecte mari.  Nu numai saracimea se inghesuie acolo ca si magazinele doneaza articole cu eticheta, jeansuri si altele.

Eu stau in Phoenix,  zona e spre Sud, locuiesc multi romani aici, in majoritate pocaiti de tot feluri, altii nu sint in numar foarte mare, cred ca Ardelenii sint mai numerosi dar majoritatea au luat cetatenia maghiara si dintre romani.   Ungurii au plecat inapoi foarte multi, e ceva pentru copiii mai bun acolo sau pentru ce, ca deodata au disparut precum cei din Bosnia.  Sint vreo 10 biserici in limba romana in jurul Phoenix-ului cu pocaiti cu tot si 1 in maghiara unde vin si pocaitii sa aibe un timp bun langa gratar si un program muzical, dans, mici, carnaciori proaspeti facuti pe loc, bere si tot ce-i pe lista de alcool, Gulyás, sarmale, langosi, clatite, Kürtőskalács si prajituri facute acasa plus altele pe care se odihnesc ochii obositi de dor de acasa!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ora de iarnă.  Așa-i că ai uitat de asta?  Când se schimbă ceasul?   E ultima oară

România trece la ora oficială de iarnă, în noaptea de sâmbătă spre duminică, în data de 24 spre 25 octombrie. Astfel, ora 4:00 va deveni ora 3:00 şi vom dormi mai mult cu o oră.
    
În acest an, România și celelalte țări din Uniunea Europeană ar putea schimba ceasurile pentru ultima oară.
 
Arizona nu schimba timpul niciodata!!!  Insa trebuie sa tinem cont cand vrem sa telefonam in alte zone pe alte meridiane sa nu fie prea devreme sau tarziu apelul ca se sifoneaza!!! 
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In State este Sarbatoare Nationala ziua in care Columbus a ajuns aici pe o zi de 12 Octombrie 1492, cu 528 de ani in urma!

Columbus Day

National Holiday
Columbus Day is a national holiday in many countries of the Americas and elsewhere which officially celebrates the anniversary of Christopher Columbus's arrival in the Americas on October 12, 1492. Christopher Columbus was an Italian explorer on behalf of Spain, who set sail across the Atlantic Ocean in search of a faster route to the Far East only to land at the New World. His first voyage to the New World on the Spanish ships Santa María, Niña, and La Pinta took approximately three months. Columbus and his crew's arrival to the New World initiated the Columbian Exchange which introduced the transfer of plants, animals, culture, human populations, and technology between the New World and the Old World.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A Texas woman in her 30s died of COVID-19 earlier this year while waiting for her plane to take off from Arizona

... the woman who died had "underlying health conditions," which increase the severity of a COVID-19 infection.

https://www.msn.com/en-us/travel/news/a-texas-woman-in-her-30s-died-of-covid-19-earlier-this-year-while-waiting-for-her-plane-to-take-off/ar-BB1abwOO?ocid=msedgntp

*Nu este clar de unde zbura din Arizona si de ce n-au chemat salvarea in loc sa-i dea oxigen, dar s-a stiut ca are si alte conditii.  Precis era extrem de grasa care indica o posibilitate de a respira greu dar pana la oxigen mai este mult, sau cine stie ca era in tranzit acel avion, de aceea stationa ea in avion si astepta decolarea. 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zidul lui Trump de la granița cu Mexicul are deja 600 de kilometri...

 

Lungimea granitei de Sud cu Mexico este de 3,145 km, mai este nevoie de munca si timp dar se va termina!!!

 

https://evz.ro/zidul-lui-trump-de-la-granita-cu-mexicul-are-deja-600-de-kilometri-video.html

 

The 1,954 miles (3,145 km

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Phoenix area could see rain Sunday and 'winter-like' weather Monday and Tuesday

*After a summer full of broken heat records, winter weather will visit Arizona for two days. Phoenix will cool down to a high of 68 degrees Fahrenheit Monday and Tuesday while northern Arizona embarks on its first snow of the season.*

:o:

E bun articolul si pe pagina de glume, pentru 2 zile s-ar putea sa fie iarna si la noi in Phoenix, cand temperatura maxima pentru Luni si Marti ar fi doar de 20*C  :cool: ...  insa NIMIC nu este sigur pana nu trecem de acele zile, atunci vom vedea si simti gerul iernii. 

Ca in nord va ninge, e cu totul altceva, este zona alpina cu brazi si zapezi vesnice pe varfuri de munti.  Poza este parte din muntii 

San Francisco Peaks Mountain Range in Arizona, la 3851 metri inaltime.

San Francisco Peaks

https://www.msn.com/en-us/weather/topstories/phoenix-area-could-see-rain-sunday-and-winter-like-weather-monday-and-tuesday/ar-BB1anDDS?ocid=msedgdhp

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rare Halloween Blue Moon: A Reason To Howl In Phoenix

image.jpeg.1ac5b8eea1ee7e5c913f2fecb41799bb.jpeg

The last time a Halloween blue moon occurred everywhere in the United States was in 1944, and it won’t happen again until 2039, according to the Farmers’ Almanac.   

Este un eveniment rar sa fie Luna Albastra de Halloween si in lipsa de alta ocupatie, o sa urlam ca sacalii in desert la orele 5:59 PM ca tot nu vor veni copiii pentru bomboane!!!    Asa va intra Phoenix in cartea de istorie cu Halloween 2020!!!

 

https://www.msn.com/en-us/weather/topstories/rare-halloween-blue-moon-a-reason-to-howl-in-phoenix/ar-BB1arKiE?ocid=msedgntp

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×