Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...te califici ca sa explici biblia?

Ce e de explicat, ca e scrisa la nivelul de educatie al unui evreu obisnuit din antichitate? Nivelul de educatie in acea vreme in toata lumea era foarte redus, existau citeva virfuri, dar majoritatea erau analfabeti.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca o citesti singur, cine iti explica ceea ce e mai greu de inteles? Daca nu ai pe nimeni cu tine? Iti notezi si il intrebi pe preot? Cand? Ai intalniri regulate cu el? (curiozitate)

si eu nu am zis ca nu poate oricine sa propovaduiasca evanghelia...ci am zis ca preotii au un har mai mare...

si au si o datorie mult mai mare...

ei sunt pastorii...

ei dau seama de oile lor...

aratami si mie unde am zis ca numia preotii pot propovaduii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fosta mea profesoara de religie...a terminat un master in acest domeniu si are calitatea sa imi explice...

 

Nu ai nevoie de master pentru a explica invatatura lui Cristos.

Orice minte fara idei preconcepute o intelege fenomenal de usor pentru ca este fenomenal de simpla.

E mai greu cu cei care cred ca stiu deja despre ce e vorba. Pentru astfel de persoane e probabil nevoie de cateva doctorate pentru a ajunge intr-un punct, pe la vreo 60 de ani, sa inteleaga ca au interpretat gresit toata viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e de explicat, ca e scrisa la nivelul de educatie al unui evreu obisnuit din antichitate?

Avem moduri diferite de perceptie, de pe pozitii diferite. Eu ti-as fi zis de simboluri, de metafore, de una, de alta. Dar .. n-are sens sa continuam discutia pe tema asta, pentru ca vorbim impreuna, dar ne intelegem separat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ci am zis ca preotii au un har mai mare...

 

cantitatea de har a preotilor este extrem de variabila, de la zero (ceea ce am intilnit) pina la mare (ceea ce pina acum eu din pacate nu am intilnit)

 

Avem moduri diferite de perceptie, de pe pozitii diferite. Eu ti-as fi zis de simboluri, de metafore, de una, de alta. Dar .. n-are sens sa continuam discutia pe tema asta, pentru ca vorbim impreuna, dar ne intelegem separat.

Tocmai de-aia erau folosite, sa-nteleaga toti (analfabetii inclusiv).

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ai nevoie de master pentru a explica invatatura lui Cristos.

Orice minte fara idei preconcepute o intelege fenomenal de usor pentru ca este fenomenal de simpla.

E mai greu cu cei care cred ca stiu deja despre ce e vorba. Pentru astfel de persoane e probabil nevoie de cateva doctorate pentru a ajunge intr-un punct, pe la vreo 60 de ani, sa inteleaga ca au interpretat gresit toata viata.

 

nu ai nevoie de master...da poate mai usor sa imi explice...intamplarea a fost asta...i`am raspuns la intrebare...

daca nu era ea era alcineva...Dumnezeu ii mare si are grija de toate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×