Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu nu stiu de unde aveti voi garantia ca biserica ortodoxa detine adevarul absolut.

Va rog sa va limitati la a discuta despre subiect, parca asa am zis, sa incercam sa ne tinem de subiect, ca despre ortodoxie si restul, sunt topice garla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu stiu de unde aveti voi garantia ca biserica ortodoxa detine adevarul absolut.

 

Fiecare om are impresia ca adevarul absolut este acela pe care-l crede el, chiar daca acel "adevar" n-are nicio legatura cu realitatea :P

Poate si aceasta vorbire in limbi tine doar de credinta si are numai un scop ritualic, nicidecum unul practic de comunicare efectiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu stiu de unde aveti voi garantia ca biserica ortodoxa detine adevarul absolut.

Va rog sa va limitati la a discuta despre subiect, parca asa am zis, sa incercam sa ne tinem de subiect, ca despre ortodoxie si restul, sunt topice garla.

credinta imi sta drept garantie...si cu asta am terminat cu discutia asta :ok: promit ca nu mai vb numai la subiect :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
credinta imi sta drept garantie...si cu asta am terminat cu discutia asta :ok: promit ca nu mai vb numai la subiect :P

 

Poate si ei au credinta ca vorbirea in limbi ii mantuieste si ii aseaza in dreapta lui dumnezeu, inaintea celorlalti, de alte religii!

Poate si credinta mea personala imi spune ca sfera este un cub frumos cu 12 fete!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate si ei au credinta ca vorbirea in limbi ii mantuieste si ii aseaza in dreapta lui dumnezeu, inaintea celorlalti, de alte religii!

Poate si credinta mea personala imi spune ca sfera este un cub frumos cu 12 fete!

la final se trage linia si cel care o avut dreptate merge in rai si celalt in iad...ii simplu :P

oricum eu am zis...ca Dumnezeu si romanii ma inteleg si daca le vorbesc pe romaneste...si nu`s asa vrednic sa propovaduiesc evanghelia si in strainatate...deci in nevrednicia mea daca pot sa ajut vreun roman cu tot dragu...

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si inca nu am auzit vreun penticostal sa fi propovaduit evanghelia in vreo limba si sa fie inteles de vreun om...fara traducatori(deaia care fac n traduceri diferite)

Tu ai auzit vreun penticostal vorbind in limbi? Eu nu am avut ocazia. Ma gandeam sa ne spui cam cum este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai auzit vreun penticostal vorbind in limbi? Eu nu am avut ocazia. Ma gandeam sa ne spui cam cum este.

mio placut ironia fina din comentariul tau...

pai cum sa aud vreun penticostal vorbind in limbi,daca ei chiar nu vorbesc in limbi?

In ce limbi sa vorbeasca daca nici ei nu stiu ce zic?

Oricum tiam mai spus...fiecare cu ideea lui...ca oricum nu renuntam nici unu din noi la adevarul propriu...

ne vedem la judecata...si acolo vedem raspunsu final :P :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mio placut ironia fina din comentariul tau...

pai cum sa aud vreun penticostal vorbind in limbi,daca ei chiar nu vorbesc in limbi?

Nu era nici o ironie. :P

Ma refer la fenomenul pentru care ai deschis topicul. Spune-i cum vrei. Intrebarea mea era daca tu chiar ai vazut live asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu era nici o ironie. ;)

Ma refer la fenomenul pentru care ai deschis topicul. Spune-i cum vrei. Intrebarea mea era daca tu chiar ai vazut live asa ceva.

 

era totusi si 1pic de ironie...da nu conteaza asta... :P

nu am vazut live...da am vb cu mai multi penticostali despre asta si mi`au explicat...

dar nu au putut sa imi explice ce zic...au inceput sa o bage pe aia cu traducatorii...

si acuma o sa imi zici ca biblia zice si de aia...

intr-un fel recunosc ca sunt inferior tie in discutia asta odata ce nu am vazut asta live...

dar incerc sa vorbesc din punctu de vedere al doctrinei...asa cum fac si neoprotestantii cu ortodoxia :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×