Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ala in timpuri de altadata cand nu exista si un presedinte la conducerea tarii, insa actual, de cand s-a intors dupa 1990, el n-a avut armata sau vre-un cuvant in conducerea romaniei.    

Gradele nu se pierd odata cu functia, cu schimbarea regimului sau la trecerea in rezerva.

Si chiar de nu avea grade militare, ar fi benenficiat de onorurile unui fost sef de stat.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am treaba cu gradele pe care i s-a dat doar ca vin cu titlul de rege!!!!

 

El nu a avut o armata in Romania decand s-a intors dupa 1990, asta vreau sa accentuez, ei nu cheltuie cu armata actual existent in Romania.   

 

E fals toata povestea lor, credeam ca sint oameni de treaba dar nu sint.   Il mai alunga si pe Nicholas de langa coliva ... ce de caractere de 2 parale.

 

Daca Mihai I ar fi stat in fruntea tarii dupa intoarcere, s-ar fi putut vorbi macar de o garda regala, dar el a preferat Elvetia ca resedinta,

doar pentru fetele a creat zestra din Romania.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 dar el a preferat Elvetia ca resedinta,

 

 

Olga, a fost obligat sa abdice,

în tara erau tancurile sovietice, alegerile din '46 fusesera masluite,

Moscova si-a pus laba pe toata tara.

 

hai sa nu denaturam istoria.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-au parut exagerate ceremoniile interminabile cu inmormantarea. Momentele pentru a dovedi aprecierea fata de rege cat era inca in viata au fost irosite. Acum e prea tarziu.

Au plans cu lacrimi de crocodil inclusiv cei numerosi care l-au hulit si ponegrit pe rege cat a fost in viata. In cautare de imagine buna pe seama defunctului, normal.

Parerea mea despre familia regala nu e deloc buna. Au comportamente deloc regale. Sansa casei regale române, principele Nicolae, au irosit-o din imens orgoliu si prostie.

 

O adunatura de batrani smintiti fara vreun tanar care sa le asigure viitorul. Nimic respectabil, nimic regal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"...Schweizer Radio und Fernsehen (SRF), cel mai important trust de presă de limbă germană din Elveţia, a făcut o confuzie, publicând o fotografie a Regelui Carol al II-lea ca fiind una a Regelui Mihai. Fotografia respectivă îl prezintă Regele Carol al II-lea, tatăl regelui Mihai, purtând o uniformă cu epoleţi auriţi şi având gradele militare. În dreptul ei este scris: „Michael I. war zwei Mal Staatsoberhaupt von Rumänien“ – în traducere „Mihai I a fost de două ori conducătorul statului român“.

 

https://www.bugetul.ro/gafa-uriasa-cu-cine-fost-confundat-regele-mihai-presa-elvetiana/


 

 

Daca Mihai I ar fi stat in fruntea tarii dupa intoarcere, s-ar fi putut vorbi macar de o garda regala, dar el a preferat Elvetia ca resedinta,

doar pentru fetele a creat zestra din Romania.  

 

Te referi la perioada de dupa Revolutia din '89?!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, a fost obligat sa abdice, în tara erau tancurile sovietice, alegerile din '46 fusesera masluite,

Eu am vazut tancuri sovietice in Romania si in August 1968 langa granita cu Rusia in drum spre Cehoslovacia prin Ungaria ... nici nu s-a vorbit de ele la stiri atunci.

 

In nordul Romaniei era stare de urgenta, NIMIC nu se gasea in magazine, nici siret de panorfi macar, intr-o secunda s-au golit toate magazinele, nici conserva de peste nu era in alimentara, care si asa nu era preferat de populatia locala.  etc., am mers si eu la scoala, stiu ce ni s-a predat, ce mi s-a luat/confiscat, familia noastra NU era pro comunism, am avut viata destul de grea din cauza asta.  Cunosc situatia, bunica avea tot feluri de ziare si reviste pastrate in podul casei si m-am documentat despre ce scriau ziarele vremurilor de atunci.   Tatal meu era in armata cand regele a plecat, stateau de garda langa granita cand trenul a parasit Romania la Köröskisjenő (Ineu), langa Oradea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aproximativ 500 de magistraţi din Capitală protestează în tăcere, luni seară, pe treptele Curţii de Apel Bucureşti, faţă de modificarea legilor justiţiei, dar şi faţă de modificările Codurilor penale. Proteste similare ale magistraţilor au avut loc în cursul zilei şi la Constanţa, Cluj-Napoca, Brăila, Slatina sau Braşov.

 

 

 

http://adevarul.ro/news/eveniment/surse-mai-magistrati-vor-iesi-astazi-ora-1700--fata-palatului-justitiei-capitala-protesta-modificarilor-codurilor-penale-1_5a37a1f95ab6550cb852dea1/index.html

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primarul general al Bucureștilor, Gabriela Firea, nu se lasă când vrea ceva, așa că marți va schimba numele Parcului Herăstrău în Parcul Regele Mihai. 
 
A intrebat cetatenii daca vor asa schimbare???  n-o sa fie acceptat si recunoscut de majoritatea, nu este necesar de lipit numele lui pe toate alea.   Nu va fi premiata pentru asta, e umilienta gratuita!!!
 
http://evz.ro/firea-schimba-nume-parc-herastrau.html

Editat de ♫ Blues ♬
Edit font.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu de cand ma stiu parcul avea acel nume, din 1906 de fapt de cand s-a deschis, este greu deodata numit diferit.

 

Asa s-a intamplat si langa mine cu un deal/munte care a fost re_numit dupa o eroina care a murit in 2003 in razboi, o indianca dar nimeni nu poate nici pronunta numele si oficial are alt nume, dar nimeni nu-l foloseste.   Piestewa Peak a devenit bine cunoscutul munte Squaw Peak. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×