Sari la conținut
Forum Roportal
Anonim

despre suflet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu vad legatura dintre trimiterea din paranteza si afirmatia deplasata si simplista pe care-ai facut-o. :hi:

 

Cine nu are ochi(ochii mintii), nu vede. Afirmatia nu e deloc deplasata. Aristotel localiza unul din cele trei suflete in zona inimii(ca organ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Light kun... eu cred ca ti-as putea dovedi. Dar din pacate trebuie sa fie live. Te duc la un om care iti poate spune cam ce boli ai sau ai avut fara sa te consulte. Va citi aceste lucruri de pe aura ta.

 

EE !!! Buna chestie !!! Crezi ca exista aura ???

am fost si eu la un astfel de om...era doctor...nu mai stiu exact ce speciaitate, dar nu inteleg ce legatura are asta cu sufletul???

Aura este alta poveste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aura este oarecum terminatia sufletului... nu o lua la propriu... in orice caz un corp fara suflet ramane si fara aura... si moare...

 

Presupun ca nu ai auzit de calatorii astrale sau daca ai auzit de ele presupun ca nu esti de acord cu existenta / posibilitatea lor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

despre calatoriile astrale nu comentez nimic pentru ca nu sunt bine pusa la curent.Eu comentam teoria mea mai mult din punct de vedere religios, chestia cu energiile, aurele s.a. este alta treaba de discutat dar nici cu alea nu sunt in totaliate de acord...nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic in primul meu post pe tocpicul asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul tau post spui ca sufletul a fost inventat... sunt de parere ca nu e asa. :hi: Si asta nu pt ca imi e frica de moarte si de aia vreau sa cred ca exista un suflet nemuritor pe care moartea sa nu il poata atinge... pt ca sincer nu imi e frica, sunt constient ca as putea muri oricand... si nu ma incalzeste ca as trai si dupa aia pt ca exista persoane (de ex Zana mea) care ar jeli mult dupa mine... si nu imi place sa o stiu suferind...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din moment ce nu ma cunosti si nu stii ce sta la baza cunostiintelor mele nu poti afirma ca sunt naiv fara a gresi...

Din moment ce nu ma cunosti si nu stii ce sta la baza cunostintelor mele nu poti afirma ca sunt boem fara a gresi...

 

Vezi ca corpul nu e un hangar... si spirit si suflet... si inima sufletului... vreun 747 mai intra pe acolo ?

Dar ce dragule... am afirmat eu undeva ca sufletul si spiritul s-ar afla in corp? Iar "inima sufletului" era doar o forma de exprimare ca sa fac deosebirea de inima fizica. Oricum, daca ar fi sa caracterizez ce cuprinde sufletul ar fi vorba de lucruri si mai complexe. Dar n-are rost, daca tot le stii tu pe toate...

 

A... si ai mai zis ceva... ca gandiea ar fi o forta a sufletului... am mai intrebat : ai vazut vreodata un suflet care sa faca un geniu dintr-un corp fizic retardat mintal ??? Da-mi si mie un exemplu...

Ai vazut vreodata un scafandru care sa poata supravietui sub apa cu aparatul respirator defect? Da-mi si mie un exemplu...

 

Capacitatea de gandirea poate fi CLAR determinata in functie de capacitatea craniana, numarul de "riduri" de pe scoarta cerebrala etc... crezi ca asa se manifesta sufletul ? Incretind creierul ?

Da. Dar nu numai.

 

Cine nu are ochi(ochii mintii), nu vede.

Exact. Din primul tau mesaj se constata usor ca habar nu ai ce sunt ochii mintii.

 

Aristotel localiza unul din cele trei suflete in zona inimii(ca organ).

Stai sa vad daca am inteles bine: tu sustii sau nu punctul de vedere al lui Aristotel? Poti sa reproduci pasajul in care spune ca unul din acele suflete este un organ fizic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa stii ce stie un anumit om ca sa il denumesti boem... trebuie sa il vezi cum se manifesta...

 

Unde se afla sufletul ? Ce cuprinde sufletul ?

 

Nu te oftica... suntem pe un forum... ai atitudinea aia ca "daca tu ma contrazici eu nu ma mai joc cu tine" ...

 

Intre a supravietui si a gandi e o mare diferenta... Un retardat mintal poate trai... dar nu poate gandi... oare are un suflet slab ? Red Bull i-ar da oare aripi ? (am fost rau :hi:)

 

Spune-mi te rog cum definesti sufletul si care sunt manifestarile lui.

 

Rar om care isi foloseste ochii mintii... dar uneori nici pe cei ai corpului nu ii foloseste... si uneori nici urechile ... nu de alta dar iubirea fata de o persoana poate fi explicata clar prin bio-chimie. (nu zi ca nu ca asa au mai zis unii ca bacteriile nu exista si ca bolile nu pot fi provocate de asemenea organisme... pana "le-au descoperit SI ei"...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai in primul tau post spui ca sufletul a fost inventat... sunt de parere ca nu e asa. Si asta nu pt ca imi e frica de moarte si de aia vreau sa cred ca exista un suflet nemuritor pe care moartea sa nu il poata atinge... pt ca sincer nu imi e frica, sunt constient ca as putea muri oricand... si nu ma incalzeste ca as trai si dupa aia pt ca exista persoane (de ex Zana mea) care ar jeli mult dupa mine... si nu imi place sa o stiu suferind...

nu am zis ca a fost inventat ci ca este un termen abstract cu scopul de a exprima ceva inca neclar...well, cel putin asta e parerea mea...sufletul nu exista, el este reprezentat de propria persoana nu de altceva... :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E destul de clara existenta sufletului... dionis a spus ca sufletul are si componente... (dupa mine nu are, dar sunt curios sa ii aud parerea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu trebuie sa stii ce stie un anumit om ca sa il denumesti boem... trebuie sa il vezi cum se manifesta...

Hai sa nu intram intr-un joc de cuvinte. Problema era tocmai in ce masura poti stabili din manifestarea "trunchiata" de internet a cuiva, trasaturile sale. Nu mi se pare ca ai putea aprecia mai usor ca cineva ar fi boem, decat ca ar fi naiv.

 

Unde se afla sufletul ? Ce cuprinde sufletul ?

Sufletul se afla in lumea sufleteasca. La a doua intrebare nu iti raspund acum: presupune o discutie mult mai larga.

 

Nu te oftica... suntem pe un forum... ai atitudinea aia ca "daca tu ma contrazici eu nu ma mai joc cu tine" ...

Nu ma oftic, insa imi pare rau ca n-am rabdarea sa o iau de fiecare data de la piciorul broastei. Pentru ca da, multi vorbesc despre suflet, dar intelegerea lor referitoare la el e minima.

 

Intre a supravietui si a gandi e o mare diferenta... Un retardat mintal poate trai... dar nu poate gandi... oare are un suflet slab ? Red Bull i-ar da oare aripi ? (am fost rau :hi:)

N-ai sesizat esenta comparatiei. Puteam sa-ntreb cat de usor inoata scafandrul fara labe, daca asta te multumea mai tare. Problema ta s-ar pune: "Ai vazut vreodata un om care sa faca un mijloc rapid de inot dintr-un costum de scafandru fara labe?"

 

Spune-mi te rog cum definesti sufletul si care sunt manifestarile lui.

Inainte de a-ti raspunde la intrebare, spune-mi tu cum definesti trupul si care sunt manifestarile lui.

 

nu de alta dar iubirea fata de o persoana poate fi explicata clar prin bio-chimie. (nu zi ca nu ca asa au mai zis unii ca bacteriile nu exista si ca bolile nu pot fi provocate de asemenea organisme... pana "le-au descoperit SI ei"...)

Iubirea nu e explicata prin biochimie. Se constata ca in cazul anumitor sentimente se produc unele procese in corp. Cine pretinde ca iubirea ar fi produsa de aceasta cauza, poate tot atat de bine sa pretinda si ca rasaritul soarelui e cauzat de disparitia stelelor de pe cer.

Editat de dionis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×