Sari la conținut
Forum Roportal
Anonim

despre suflet

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ai dreptate... credinta nu sta in suflet... am o veste proasta pentru multi dintre noi... credinta sta in faptele noatre... asa ca nu spun mai mult doar... pazeaaaaaa

sufletul poate sa "moara" atunci cand nu'l mai hranesti cu ceea ce trebuie...

 

Sufletul nu moare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare tuturor!

nu cunosc multe despre religie, dar am sa-mi expun si eu parerea mea.

 

Sunt multe intrebari pe care omul nu le poate raspunde.(daca exista Dumnezeu, daca avem suflet, daca exista viata dupa moarte si multe altele...), si daca exista astfel de intrebari atunci desigur si raspunsul la ele ar trebui sa fie undeva, sau la cineva (la Dumnezeu). Exista doar un singur creator (Dumnezeu) atunci nu inteleg de ce oamenii se mai inchina si la alte zeitati? de ce tot inventeaza niste lucruri atit de absurde si de inutile sufletului?

 

Elementul de baza a existentei omului in univers este sufletul nostru. Deci totusi avem suflet. Cel ce nu are suflet nu exista.,caci sufletul este viata, lumina, dragostea, caldura.credinta ... Dumnezeiasca.

Deci tot omul de pe aceasta planeta are suflet si are credinta. Toti credem, caci credinta se afla in suflet, insa sufletul e infinit, si sa gasesti acea credinta in tine este o adevarata arta, insa cel mai complicat lucru este sa constiintizezi .

De ce se afla toate aceste lucruri in suflet? deoarece sufletul este in primul rind suflarea Dumnezeiasca.

In primul rand, daca nu cunosti multa religie, acum depinde si la care te referi...cea crestina, dupa cum se vede, de ce cauti raspunsuri pe un forum unde parerile sunt impartite? :)

Notiunea de suflet a fost inventata de om la fel ca cea de timp, este o iluzie, tu crezi ca in interiorul nostru este un fel de spiridus sau energie care ne dirijeaza??? 8) Sufletul este propria persoana, prin felul cum gandesti cum actionezi in fiecare clipa,pentru unii poate fi egal cu viata, depinde ce intelege fiecare, sufletul NU e nemuritor...cum naiba sa fie nemuritor daca tu mori(persoana despre care am vb mai sus)?? :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sufletul NU e nemuritor...cum naiba sa fie nemuritor daca tu mori(persoana despre care am vb mai sus)?? :hi:

 

Sufletul este nemuritor pentru ca nu tine de partea fizica.Poti sa-mi spui tu unde se afla sufletul cu exactitate?Sufletul tine de partea spirituala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sufletul e un proces al creierului, nu e situat in zona organului inima, desi multi il localizeaza acolo(a se vedea cele 3 tipuri de suflete in conceptia lui Aristotel din "Etica nicomahica").

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa stabilim ceva... "suflet" in conceptia populara se refera la bunatatea unui om. Aia NU este determinat de nimic energetic, de nimic ce nu poate fi atins... bunatatea unui om tine de caracter si psihic. Daca e sa o luam strict fiziologic... aia se poate modifica...

 

Caldura din pieptul tau cand iubeai intens era provocata de lobii simpatici (nu sunt ei simpatici, asa se numesc) care irigau mai intens vasele sanguine din acea regiune... iarasi fiziologic sau poate ca pur si simplu ti s-a parut. Esti prea boem... keep it real !

 

"Spirit" este acea entitate energetica ce ne anima... fara ea corpurile noastre ar muri, desi perfect in stare de functionare... despre aia am vorbit mai sus... iar spiritul nu se schimba...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Caldura din pieptul tau cand iubeai intens era provocata de lobii simpatici (nu sunt ei simpatici, asa se numesc) care irigau mai intens vasele sanguine din acea regiune... iarasi fiziologic sau poate ca pur si simplu ti s-a parut.

Sau poate era efectul fizic pentru ceea ce se-ntampla in suflet. Ti-e familiara alegoria pesterii la Platon?: oamenii care atribuie cauzele unor umbre, pentru ca nu percep ceea ce le da nastere.

 

"Spirit" este acea entitate energetica ce ne anima... fara ea corpurile noastre ar muri, desi perfect in stare de functionare... despre aia am vorbit mai sus... iar spiritul nu se schimba...

Hm... "entitate energetica"... numai asta auzi pe toate strazile in ziua de azi, cu toate astea nimeni nu stie ce-i aia.

 

Cum ai dedus ca spiritul nu s-ar schimba?

 

Esti prea boem... keep it real !

Esti prea naiv... aceeasi urare.

Editat de dionis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce nu ma cunosti si nu stii ce sta la baza cunostiintelor mele nu poti afirma ca sunt naiv fara a gresi...

 

Vezi ca corpul nu e un hangar... si spirit si suflet... si inima sufletului... vreun 747 mai intra pe acolo ?

 

A... si ai mai zis ceva... ca gandiea ar fi o forta a sufletului... am mai intrebat : ai vazut vreodata un suflet care sa faca un geniu dintr-un corp fizic retardat mintal ??? Da-mi si mie un exemplu...

 

Capacitatea de gandirea poate fi CLAR determinata in functie de capacitatea craniana, numarul de "riduri" de pe scoarta cerebrala etc... crezi ca asa se manifesta sufletul ? Incretind creierul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul este nemuritor pentru ca nu tine de partea fizica.Poti sa-mi spui tu unde se afla sufletul cu exactitate?Sufletul tine de partea spirituala.

gresesti...sufletul este o iluzie, nimic altceva!!!si de ce nu tine de partea fizica??crezi ca trupul nostru este un "mecanism"al sufletului???Cu ajutorul creierului realizam actiunile de zi de zi, felul in care gandim, crezi ca dupa moarte, dupa ce moare "trupul" acea "voce interioara" adica tu, vei putea gandi sau realiza ceva???...si daca este nemuritor, poti sa zici unde se duce???in rai???nu prea cred...nici tu nu stii si nu ai cum sa dovedesti ca teoria mea nu este adevarata.... :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Light kun... eu cred ca ti-as putea dovedi. Dar din pacate trebuie sa fie live. Te duc la un om care iti poate spune cam ce boli ai sau ai avut fara sa te consulte. Va citi aceste lucruri de pe aura ta.

 

EE !!! Buna chestie !!! Crezi ca exista aura ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×