Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Rontaieli sau ceva bun de week-end

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

__p__.jpg

Fructul lunii Junie desi costa "o mana si un picior" inca in alimentari, ca in piata n-as avea curaj sa intreb cat sau ce vor pe 1 pound.  Insa ... avem nevoie sa incarcam corpul cu aceasta bunatate sezoniera pentru ca si asa nu ne saturam de ei.   Poza e din Ungaria unde se vinde cu 3000 de Forinti/kg = $10,54 ca si capsunii.   La noi capsunii se dau si sub 2 dolari/kg doar ciresii sint mai scumpi insa ciresii galbeni sint ultra imposibili de platit si n-au un pret redus decat putrezite.   Daca vreau sa ma satur de ciresi, am de mers in Canada sau undeva la nord, prefer Canada ca avem rude si prieteni dar nici acolo nu se poate pe moment, iar compoturile sint asa de vechi ca nu merita nici borcanul in care sint vandute!!!    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pistachios  

California trucker steals 42,000 pounds of pistachios, leads to discovery of possible nut-smuggling ring (yahoo.com)

Un mexican s-a pus pe furat fro 19051 kg de Fistic de la ferma unde a fost recoltat dar de data asta a fost prins.   S-au observat multe lipsuri dar a fost greu de urmarit si dovedit unde au ajuns sacii cu cele mai scumpe nuci.   Acum in puscarie nu va rontai nuci de lux dupa conserva de peste!!!   Goana dupa imbogatire nu s-a meritat ca a fost recuperat marfa si clientii vor rontai printre care ma numar si eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiuleti de porumb alb din localitatea Olathe,  Colorado o sa avem pana le terminam pe toate 10 stiuleti dar nu sint asa de mari ca unu matur ca este chiar ceea la inceput de maturizare si inca foarte dulce, prima oara a aparut in magazine azi ca altele sint deja furaje pentru capre, am luat dar nici gust nu aveau cum doream eu.    La cina le-am avut si langa steak.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Turiștilor nu le-a venit să creadă! Câți lei costă un covrig simplu în Mamaia

As rontai din astea cu unt si Salmon afumat+ inca ceva dar nu se gasesc aici.   Au fost brutari din Bosnia destui si toti au disparut ca ceata, ei aveau Perec = Covrig, Kifli = Corn ca si in maghiara, dar de ani de zile au plecat acasa inapoi.  Imi spuneau ca romanii cumpara dimineata devreme cu sutele, se vindea 5 la 2 dolari dar erau mari, iar la locul de munca le vindeau colegilor si erau incantati cu bunatatea.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Real Foods Organic Corn Thins Original

Felioare  de 2 mm, facute parca din floricele de porumb, foarte gustoase pe langa ca pare a fi hartie/fiber :lol2:   pot sa ung cu ce vreau ca rezista cateva minute, e bine uscat si de post. Seamana cu "Ostya" ... acea chestie ce se da la impartasire la catolici in biserica, e mancare SFANTA, zbori daca poti termina cele 25 de felii dintr-o punga!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fructe_deshidratate-1-300x186.jpg

Fructe uscate si nuci + seminte sint foarte satioase si bune daca nu sint si rancezite dar foarte dulci acele fructe.  Eu doar prune uscate folosesc mai desm restul foarte rar.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar se gusta, Olga. Este destul de indigest produsul. Nu oricine poate manca în cantitate mare. 

Dar face minuni în piftie ca se fierbe și devine tare bun în amestec cu ureche de porc și mult usturoi. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.CG8bCWC0aN-ZCZmh00J5ogHaE9&pid=Api&P=0&w=244&h=165h

https://evz.ro/clasamentul-in-care-romania-nu-mai-e-la-coada-europei-suntem-printre-cei-mai-mari-producatori-din-uniunea-europeana-la-acest-aliment.html

In acest weekend turta dulce va fi in plin sezon pe planeta in majoritatea tarilor.   Dar mare atentie ca cei cu probleme de Fiere nu-l pot manca din cauza continutului ridicat de arome esentiale care-i dau gustul, cuisoare si enibahar parca.   Eu nu pot nici sa ma uita la aceste forme aromate si decorate desi-mi placea sa le prepar in copilarie, dar noi nu puneam mult din acele marfuri de import din India.      

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

MARIE Ange DiCosta White Chocolate Candy Covered Nougat Bites Italy

 Price:  US $58.88

NEW Marie Ange DiCosta Assorted Nougat Bites 35.2 Oz.(1 kg) Italy ....  din asta am cumparat ultimul pachet de 1 kg la pret redus ca arata ca si bomboanele Salon de pus pe brad, insa a doua zi de Craciun totul este la 75% redus ca necesita locul pentru alte articole de sezon.   

Una din aceste bomboane imi indulceste momentul inainte sa ma culc dimineata la ora 6:00 AM.   Am o colectie de bomboane scumpe langa computer, nu sint la vedere decat bomboanele tari cu Scortisoara, are multe compartimente secrete masa mea de birou!!!  

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×