Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

Rontaieli sau ceva bun de week-end

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Americanii nu folosesc unt pentru asamblarea sandviciurilor, ci MAYO exclusiv!!! se uita ca pisica la calendar daca la mine in casa vede asa o dereglare de la viata normala ... doar sosuri si din astea din avocado cu ardei iuti si rosii, salsa, nimic european, doar mexican sau sud american. Multi din Texas nici alta mancare n-ar manca decat mexican!!!

 

Cred ca s-a rontait azi in State cat muntele Himalaia de chipsuri mexicane, tortilla chips si de cartofi cu tot feluri de sosuri in cantitati inimaginabile iar hot dogs si hamburgeri o sa fie in milioane de tone, de bere numai vorbesc, cat apa e in raul Mississippi :yahoo:

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

biscuiti

 

120 gr faina integrala (de grau, secara, ovaz)- de care vreti

80 gr tarate de grau

80 gr fulgi de ovaz

2 linguri ulei masline

80 gr migdale crude

6 linguri zahar brun

120 ml apa calda

fructe uscate, eu am taiat bucati mici de caise si merisoare

 

Jumatate din cantitatea de fulgi de ovaz o striviti in mojar sau la robot

Amestecati toate ingredientele intr-un castron pana obtineti o pasta nelipicioasa

formati bilute ca la chiftele, le trutiti intre palme

la cuptor in tava cu hartie de compt 15 minute la 180 grade (cuptor incins dinainte)

 

sunt deliciosi la micul dejun cu lapte sau iaurt, la ceai sau asa ...

 

avem si poza :)

post-2493-0-15312700-1362243254_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

biscuiti

 

Foarte laxativa combinatia, un aport de fibre care ajuta pe cei cu pb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Goldenberry in ciocolata ... total nou si pentru mine, niste fructe marunte aurii la culoare lasate la stafidit sau uscate/dezhidratate si tavaliti in ciocolata.

 

Am cautat in computer sint din Peru original dar se cultiva deja in multe parti din lume ... au foarte multe seminte care se baga intre dinti perfect, sint acrisori putin, ciocolata nu prea face nimic pentru ele.   O sa le termin ca n-au fost ieftine deloc, dar prefer pe cei cu stafide sau merisoare daca am chef de rontait.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

covrigi.jpg


Le simt aroma pan-aici, necunoscute in America  doar cele nemtesti care nu-s ca astea si ar merge de minune cu nuci pe care-i rontai si acum!!!   Poftesc ce mai ... dar avem de mers la Walmart pentru seminte de papagali ca deja au terminat toate rezervele mele din camara sa nu se putrezeasca, vorba Mosului din prispa si acolo se vand nemtesti DAR trebuie sa le tin de frau sa nu-mi bage in apa sa fie moale covrigul si pe urma le incalzit in microunde si-l bagat in ceva branza lichida ... fleasca-fleasca de aia nu-mi plac!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu porumb fiert pe stiuleti am acest weekend, sint foarte dulci si ieftini ca trebuie sa inoate mexicanii de ziua lor in porumb!!!  Ei pun pe gratar cu totul ca si ceapa verde, nu-l curata sau spala, pun si in supa de vita sau de orice si o bucata de porumb pe langa altele si-l acresc cu Lime.  

 

E la el acasa porumbul in America, ar fi rusine sa fie si scump si porumbul verde ca si malaiul de mamaliga.   Daca eu eram presedintele, ofeream cartofi si porumb gratuit populatiei, dar nu cred ca m-ar lasa restul politicienilor ca e mancarea de baza al populatiei.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit in magazinul organic niste rondele ca la un Ischler partea de sus "Milk Chocolate Dipped Rice Cakes"  pare ca rozi la o carpa sau burete cu gust acceptabil  :yam:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×