Sari la conținut
Forum Roportal
MONICA S.

Nev pigmentar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

Ma numesc Monica ,am 33 ani si este pentru prima oara cand am acesat acest SITE.

Am o fetita de 6 ani si 8 luni, la toamna mergem la scoala.Viata este frumoasa si ar fi si mai frumoasa... dar pentru mine exista o mare ,MARE PROBLEMA ! Fetita mea s-a nascut cu un nev pe fesa dreapta . Am mers la o clinica particulara pentru un consult dermatologic .Rezultatul :NEV PIGMENTAR GIGANT CONGENITAL! La nastere acesta era foarte micut cat o unghie,dar crescand fetita, s-a marit si acesta proportional cu ea .Forma este a unei frunze maron inchis alternand cu zone mai deschise la culoare si este paroasa .Acum acopera aproximativ 1/2 din toata fesa dreapta.(Stiu ca am asteptat cam mult pana la hotararea de a o exiza chirurgical ) Va rog din tot sufletul sa-mi dati un sfat unde as putea rezolva aceasta problema, mai ales ca stau cu frica transformarii acestuia intr-un cancer de piele !

Am uita sa spun ca sunt din Craiova .Va multumesc mult ,mult toate sfaturile pe care le voi primi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu din pacate am si asa ceva. Eu am pe un omoplat un nev congenital pigmentar cam de 2-2.5 cm. Dupa ce am citit ce a scris spider pe aici am fost la un dermatolog, de fapt la cel mai cunoscut/ bun din Romania. E o doamna Leventer, stiu ca are si un cabinet particular in Bucuresti. Mi-a facut o dermascopie, si mi-a zis sa revin peste 6 luni. Dc exista cel mai mic semn de activitatate scot nevul, dc nu merg decat la controale. Acum... sincer sa fiu am citit destul de mult despre nevii congenitali. Stiu ca cei giganti intr-adevar prezinta un risc ridicat de malignizare, insa stiu ca dc nimic nu se intampla pana la 15 ani (nu retin dc asta e varsta, e posibil sa nu imi aduc bine aminte) riscul de a se maligniza se reduce dupa aceasta varsta. La fel stiu ca, fiindca e pe fesa acest nev, va fi in permanenta agresat asa ca e posibil sa i se recomande sa il scoata. Medicul se numeste Mihaela Leventer, e foarte cunoscuta si bine pregatita, clinica sa este in Bucuresti pe langa Piata Victoriei, dc vrei iti pot da adresa exacta. O consultatie e 700.000 sau cel putin atat era iar o dermascopie 700.000. Au si un medic chirurg excelent, insa doar dc asta iti recomanda medicul. La ei cred ca e scumpa operatia, e posibil sa ajunga si pana la 1000 euro sau mai mult cu tot cu chirurgia estetica de dupa excizie, dar poate iti recomanda un spital unde poti face asta. Mult succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru sfatul dat .Daca poti si stii adresa Doamnei Doctor Mihaela Leventer ,trimite-mi pe

e-mailul :monique10onyx@yahoo.com

Am citit si eu foarte mult despre acesti nevi pigmentari giganti congenitali si totusi cauza unei "mosteniri genetice "nu isi are rostul pentru ca, cel putin pana la strabunicii mei si ai sotului meu nu a existat asa ceva.Se poate ca o "simpla" raceala care ma rapus la pat in prima luna de sarcina sa duca la asa ceva?

Eu sunt nefumatoare ,nu mi-am pierdut noptile aiurea ,nu am mai baut nici cafea in perioada sarcinii ,dar am consumat multa coca cola (fiindca era vara ....)

Sper ca nu deranjez cu asemenea intrebari dar as dori sa stiu cauza acestui nev .Intru-un fel nu tocmai placut ma simt extraordinar de vinovata fata de fiica mea ...Sigur as fi dorit sa mi se intample mie ceva ,nu ei. Este adevarat ca la o varsta mai avansata ,acesti nevi dau o...involutie de dezvoltare cerebrala si deliruri?(am citit undeva ...) Stii ,este singurul meu copil si orice mama isi iubeste copilul,de aceea o sa lupt pentru ea ,numai sa ma ajute BUNUL DUMNEZEU !

Am uitat sa te intreb daca si Domnul Prof.Dr.GIURCANEANU CALIN de la CLINICA BIODERM din Bucuresti este bun.

Multumesc anticipat si ma bucur ca am descoperit acest site.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu spun decat ceea ce stiu pt ca nu am pregatire medicala. Din cate citisem eu probleme neurologice pot da nevii congenitali giganti situati la nivelul capului eventual al gatului, spider poate sa confirme sau infirme aceasta afirmatie. La nivelul capului stiu ca am citit, asa ca nu cred ca cea situata pe o fesa poate da probleme neurologice. Problema care apare este insa faptul ca e intr-o zona foarte expusa si va fi mereu iritata. Nu e neaparata nevoie sa fi avut cineva din familie nev congenital gigant, se considera mai degraba o imperfectiune genetica din cate stiu eu. Nu stiu dc coca-cola a contribuit la aparitia nevului. Referitor la doamna Mihaela Leventer, dc o sa ii scrii numele pe google e chiar primul site al clinicii pe care o detine. Alti medici nu cunosc, nu vreau sa te incurc.

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×