Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

idea este ca mitul iisus apare si la alte popoare unele chiar mai vechi decat iudeii cum sunt egiptenii.

parerea mea este ca important este sa implinesti mesajul lui adica iubeste pe domnul dumnezeul tau si pe aproapele ca pe tine insuti . cand vom reusi asta ?

 

facerea 18

18. Din Avraam cu adevărat se va ridica un popor mare[/b] şi tare şi printr-

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da dar nahash merge mai departe si spune ca idea de mesia a fost doar preluata de iudaism si crestinism.

cred ca e vorba de memoria ancestrala a omenirii, care a pastrat "religia" initiala, de la inceputurile lumii. si bineinteles ca de-a lungul mileniilor s-a distorsionat informatia, doar esenta e aceeasi si va ramane mereu aceeasi. de asta apar toate similaritatile astea care ii dau pe spate pe unii.

Editat de Dally

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce vrei tu sa faci, in esenta poate nu e rau. Dar ceea ce stiau cei care au instituit religiile e valabil oricand pentru omenire. Cei care stiu sa se autoanalizeze, sa se cunoasca pe sine, sa-si cunoasca adevarata natura, vor face alegerea care ar da nastere unei lumi pasnice, cu sau fara religie. In afara de acesti oameni care reusesc mereu sa-si gaseasca echilibrul, va exista mereu si reversul, adica oameni in interiorul carora nu va putea exista niciodata un echilibru, o constiinta a binelui individual care sa se rasfranga asupra TOTULUI. Ceea ce-i mai poate tine in frau, este religia si nu neaparat ca ei cred intr-o divinitate, ci pentru ca vor incearca sa traiasca conform invatamintelor ei pentru a-si salva aparentele. Deocamdata nu exista nimic pe pamant care sa aiba o autoritate atat de puternica precum e religia. Daca renuntam la ea, cu ce o inlocuim pentru ca lucrurile sa nu o ia razna si sa nu-si faca fiecare de cap fiindca nu exista Dumnezeu si prin urmare nimic caruia sa-i dea socoteala!?

Religia devine dogma in momentul in care omul simte nevoia de ceva lumesc, cu informatii pe intelesul lui, cu reguli care sa conduca si pe aceia care nu simt sau nu pot simti chemarea bunului simt sau chemarea inimii.

Daca religia a fost si este folosita de unii pentru profitul personal, rastalmacita, abrutizata si indreptata catre violenta, asta e tot vina oamenilor fara scrupule care nu cred in scopul ei nobil. Nimic altceva nu-i va aboli!

Desi sunt ortodoxa si asa voi ramane mereu, pentru ca nu cred ca exista o alta religie "adevarata", recunosc aici multe reguli care nu-mi avanta deloc simtirea religioasa, avantul catre divinitate. Respect Biblia, cred ca cei care au scris in ea au fost inspirati de Dumnezeu, dar NU CRED ca Dumnezeu le-a soptit in urechi fiecare cuvant. Fiecare din cei care au scris aceasta carte, au trecut pe Dumnezeu prin sita felului lor de a vedea lumea. Uneori au nimenit-o la fix, alteori au dat mai pe margine.

In fine, stim cum este o lume in care exista religie (acceptabila, cel putin). Pana nu voi vedea si o lume fara religie, eu una nu m-as grabi s-o desfintez cu atata convingere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-am amintit de interpretarile lui infinitus referitoare la textul biblic... pacat ca s-a oprit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

amice mai studiaza istoria si biblia si ai sa vezi ca nu e chiar asa . vezi zeii egipteni sunt mai multi asta inseamna politeism chiar si parintii lui adam erau politeisti so cum poate o religie care vine dupa alte jde sa fie baza ? a poate te referi la iudaism -crestinism ca religii monoteiste si nici asa nu ai dreptate.

mai aprofundeaza.

si btw nu mi-ai dat verset unde apare mentionat ceva despre mesia inainte de exod.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si btw nu mi-ai dat verset unde apare mentionat ceva despre mesia inainte de exod.

 

 

Horus era mesia inainte de exod.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Horus era mesia inainte de exod.

 

 

nu la iudei . las ca stie el ce ii cer dar se face ca nu intelege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ati dat o idee comica rau. Cunosc povestea crestinismului in general, dar nu cunosc datele si pozitionarea in timp prin comparatie... deci va las pe voi sa judecati.

 

Admitand ideea ca povestea nasterii si vietii lui Iisus are mari similitudini in fapte si simboluri in alte povesti religioase cunoscute cu mult timp inainte (probabil si de aici previziunea cu mult timp inainte a "nasterii" lui Isus - deci pregatirea lumii pentru un plan de mari proportii), aceasta religie Crestinismul le-a pus pe toate in bot, le-a furat clientii si detine monopolul ca cea mai raspandita religie de pe pamant. Ca sa vezi ce religie smechera! :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu vorbeam de egipteni. :lol:

 

 

stiu asta incearca si nahash sa explice ca mitul mesia nu vine cu iudaismul sau crestinismul . :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×