Sari la conținut
Forum Roportal
darkfear

Dezvoltarea musculaturii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am 1.82 18 ani. Am fost la sala mai demult dar m-am lasat dar vreau sa ma reapuc pentru ca am cam slabit. Ce ati zice sa iau ca sa capat masa musculara/kilograme mai repede?

 

 

Salut,omule!

IN PRIMUL RAND,fa-ti niste analize medicale,In functie de rezulatul lor poti stii ce tiputi de antrenament poti face si ce fal d eproteine poti folos.(ex:daca ai problema cu inima ,nu poti face antrenamente intensive....daca ai probleme cu ficatul nu poti lua proteine fff multe decat in limite acceptabile si cu multe cure de detoxifiere)

Daca ai trecut cu brio,atunci poti incerca :

-matrix(contine 4 tipuri de proteina) sau gain fast sau milk and eggs

-un tip de energizant .Iti recomand Storm.Daca nu ai probleme cu inima incerca Storm cu Shoch Therapy

-cartilaj de rechin(pe msura ce-ti va creste forta ,articulatiile vor avea nevoie de "protectie")

- +odihna,mancare

-nu folos produse de la firma redis-sunt ffff slabe

Pt inceput te vor ajuta f mult,asta DOAR DACA VEI FACE SI ANTRENAMENTE PE MASURA.

IN AL DOILEA RAND,NU LUA STEROIZI SI NICI PRODUSE CARE-TI VOR CRESTE PROCENTUL DE TESTOSTERON(N1T) DECAT DACA STII CU ADEVARAT CE ITI DORESTI!

www.universalnutrition.com.ro

www.culturism.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te-as sfatui sa mai astepti macar un an cu sala....o sa ai timp destul si pt ea...acum important este sa te dezvolti natural cum trebuie.....daca vrei sa-ti dezvolti musculatura fa tractiuni si flotari si alte exercitii cu greutatea corpului....poti face o groaza de exercitii afara in park pt un corp frumos(cauta pe net si sigur o sa gasesti o graoza de exercitii :hi: )....tractiunile iti vor dezvolta foarte bine acea parte a bratului,adica antebratul si nu numai

 

 

 

 

sfat f ffff bun!URMEAZA-L!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,omule!

IN PRIMUL RAND,fa-ti niste analize medicale,In functie de rezulatul lor poti stii ce tiputi de antrenament poti face si ce fal d eproteine poti folos.(ex:daca ai problema cu inima ,nu poti face antrenamente intensive....daca ai probleme cu ficatul nu poti lua proteine fff multe decat in limite acceptabile si cu multe cure de detoxifiere)

Daca ai trecut cu brio,atunci poti incerca :

-matrix(contine 4 tipuri de proteina) sau gain fast sau milk and eggs

-un tip de energizant .Iti recomand Storm.Daca nu ai probleme cu inima incerca Storm cu Shoch Therapy

-cartilaj de rechin(pe msura ce-ti va creste forta ,articulatiile vor avea nevoie de "protectie")

- +odihna,mancare

-nu folos produse de la firma redis-sunt ffff slabe

Pt inceput te vor ajuta f mult,asta DOAR DACA VEI FACE SI ANTRENAMENTE PE MASURA.

IN AL DOILEA RAND,NU LUA STEROIZI SI NICI PRODUSE CARE-TI VOR CRESTE PROCENTUL DE TESTOSTERON(N1T) DECAT DACA STII CU ADEVARAT CE ITI DORESTI!

www.universalnutrition.com.ro

www.culturism.ro

 

Treaba este ca sunt ectomorf si am nevoie de ceva cu multi carbohidrati (70% carbo restu prot). Momentan iau mass-forte creatin r insa e slab :lol: O sa incerc ceva de la pronutrition. Matrixul asta unde se gaseste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hello. sa ma prezint: am aproape 15 ani si 58-60 de kilograme si .. as vrea putin sa-mi dezvolt musculatura, as vrea sa ma apuc de sala, in special partea mainii care am incercuit-o in poza asta -> 061818354aa3d2cb1d2a3.jpg

 

voi ce metode ati folosit pentru chestia asta? :lol: vreau foarte mult sa dezvolt aceasta parte a mainii pentru ca este destul de subtire. astept pareri, sfaturi s.a.m.d...

Din cate vad in poza aceea tu ai incadrat antebratul. Pentru antebrat poti sa iti cumperi un flexor cum este Acesta

Pentru restul grupelor de muschi ca sa nu ai probleme cu cresterea poti face flotari, abdomene, tractiuni, genoflexiuni. - Sunt cele mai recomandate pentru varsta ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasat baiatu sa faca sala ma ! Intradevar,iti ingreuneaza putin cresterea wtf?! dar asta nu inseamna ca nu ai voie sa te apuci de sala ! Uite naaa,eu fac sala de la 14 ani,nu am nici o problema cu cresterea :spiteful: .

 

Du`te fratica la sala ! E bine sa te duci de la o varsta frageda,14-15 ani,dar unii zic ca,intrerupe cresterea ca una alta,hormonii de crestere actioneaza pana la varsta de 25 de ani sa stiti ! Adica pana la 25 de ani poti creste,mai ai 10 ani de asteptat,aaaa...si daca tot te bate gandu sa te duci la sala,incearca sa faci cu greutati mici,nu te forta prea tare,sau cand simti ca numai poti gata,oprestete ! Iti blochezi muschi si poate cade bara draq odata pe tine doamne fereste,asa era sa pateasca un tov,facea piept,si a salat`o jos pana la gat si de acolo i s`au blocat muschi,a stat 10-12 secunde sa o ridice :tease: .

 

@@@ NU uita sa te duci la bara ! Antreneaza o grupa o singura data pe saptamana,de exemplu faci piept luni,mai faci piept peste o saptamana,doar abdomen poti sa faci de 2 ori,atat ! 8)

 

Nu uita sa stai atarnat de bara cateva secunde bune,la fiecare exercitiu,hooopp la bara !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasat baiatu sa faca sala ma ! Intradevar,iti ingreuneaza putin cresterea wtf?! dar asta nu inseamna ca nu ai voie sa te apuci de sala ! Uite naaa,eu fac sala de la 14 ani,nu am nici o problema cu cresterea :good: .

 

Du`te fratica la sala ! E bine sa te duci de la o varsta frageda,14-15 ani,dar unii zic ca,intrerupe cresterea ca una alta,hormonii de crestere actioneaza pana la varsta de 25 de ani sa stiti ! Adica pana la 25 de ani poti creste,mai ai 10 ani de asteptat,aaaa...si daca tot te bate gandu sa te duci la sala,incearca sa faci cu greutati mici,nu te forta prea tare,sau cand simti ca numai poti gata,oprestete ! Iti blochezi muschi si poate cade bara draq odata pe tine doamne fereste,asa era sa pateasca un tov,facea piept,si a salat`o jos pana la gat si de acolo i s`au blocat muschi,a stat 10-12 secunde sa o ridice :doh: .

 

@@@ NU uita sa te duci la bara ! Antreneaza o grupa o singura data pe saptamana,de exemplu faci piept luni,mai faci piept peste o saptamana,doar abdomen poti sa faci de 2 ori,atat ! :o:

 

Nu uita sa stai atarnat de bara cateva secunde bune,la fiecare exercitiu,hooopp la bara !

Copile dute si fa altceva si nu mai posta ca postezi numa prostii. De cati ani practici culturismul ca dai sfaturi deastea? Si da sala iti ingreauneaza cresterea, acum depinde si de exercitii dar daca vrei sa faci sala cu adevarat o sa iti ingreuneze cresterea. Am un prieten care tot la 14 s-a apucat si tot 1.64 o ramas chiar daca ambii parinti sunt mai inalti. Daca vrei sa faci ceva un pic de acomodare cu greutati mai mici si exercitii de baza e ok. Insa nu te apropia de presa deaorece indeferent de greutatea cu care faci iti ingreuneaza cresterea.

Editat de Lovele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×