Sari la conținut
Forum Roportal
black-mamba

Bacalaureat 2010

Postări Recomandate

Din pacate sunt unul din nefericitii care a trecut clasa a 12-a si voi da Bacalaureatu ! Probabil ca sunt multi pe forum in situatia mea , nu stiu la ce materii voi da , deoarece doamna ministru Ecaterina Adronescu a modificat programa bacalaureatului! Eu sunt la un liceu cu profil tehnic respectiv >Resurse naturale si protectia mediului >specializare

Tehnician veterinar.

________________________________________________________________________________

____________________

Absolventii clasei a XII-a vor fi testati cu privire la nivelul cunostintelor de folosire a calculatorului, a declarat ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu.

Potrivit acesteia, examenul de Bac va consta din trei probe scrise si doua probe orale - in timpul anului scolar, plus sustinerea unui proiect. Conform reprezentantilor Ministerului, sportul nu va mai reprezenta o varianta de examen pentru proba F.

Prin aceasta, conducerea Ministerului incearca sa faca trecerea pe evaluarea pe competente. Din cele trei probe orale, doua vor fi la limba romana si una la limba straina.

La Bacalaureatul propriu-zis se vor sustine doar trei examene - unul din acestea fiind un examen scris la limba si literatura romana.

De asemenea, in noul proiect de modernizare a examenului de Maturitate este inclusa o proba obligatorie, in functie de profilul candidatului. Pentru domeniul stiintific si tehnic va fi matematica, iar la filologie istoria Romaniei.

 

Bafta pentru `norocosii` care vor sustine bacalaureatul in 2010! :D

 

:good: :think: :doh: Invatamantu din Romania :)

Editat de djody

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bacalaoreatu !

 

ca sunt multi dupa forum

 

Invatamantu din Romania :think:

Magnifique!

 

Te asigur ca vei promova " bacalaoreatu' ".

Ba, mai, mult v-ei deveni licenti-at in ceva.

 

A-i veleitati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io nu stiu de ce va plangeti, ca din cate am inteles mai scot probe, nu adauga. Sau am inteles gresit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Io nu stiu de ce va plangeti, ca din cate am inteles mai scot probe, nu adauga. Sau am inteles gresit?

Se scot materii, dar la cele care raman ..le mai adauga subiecte. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Io nu stiu de ce va plangeti, ca din cate am inteles mai scot probe, nu adauga. Sau am inteles gresit?

 

Nu nu ,ai inteles gresit se scot materii insa eu nu stiu la ce dau , in afara de limba romana care este obligatorie restul materiilor nu le stiu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu nu ,ai inteles gresit se scot materii insa eu nu stiu la ce dau , in afara de limba romana care este obligatorie restul materiilor nu le stiu !

 

Pai probabil ca se decide in functie de profilul liceului, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×